1.A fogyókúra is fejben dől el
Hirtelen felindulásból sose fogjunk neki, mert először fejben kell eldönteni, rákészülni, hogy megszabadulunk a súlyfeleslegtől. Nem létezik azonnali megoldás, rekordsebességgel ható csodaszer, idő- és energiabefektetés nélkül nem megy a súlyleadás. A fogyókúrát gondosan meg kell előre tervezni. Ha például tudjuk, hogy este borozni megyünk a barátainkkal kedvenc éttermünkbe, közvetlenül előtte együnk valamit, különben nem tudunk majd ellenállni az étlapnak.
2. Ne hagyd ki a reggelit!
Azt hihetnénk, hogy rengeteg kalóriát spórolhatunk meg a reggeli mellőzésével, de a végeredmény csak kielégíthetetlen étvágy lesz a nap további részében. Ez könnyen nem tervezett nassoláshoz vezethet az irodában, vagy hatalmas adag ebédhez. A fehérjében és rostokban dús reggeli csökkentheti az étvágyat a nap további részére is. Kutatások kimutatták, hogy azok az emberek, akik rendszeresen reggeliznek minden nap, sokkal könnyebben érhetnek el egy állandó, egészséges testsúlyt.
3. A koplalás hízáshoz vezet
Ha nem fogyasztunk megfelelő mennyiségű és minőségű táplálékot, a fogyókúra után rövid idő alatt ugyanannyit, de gyakran még többet fogunk visszahízni. Ez a jól ismert jojó-effektus. A folyamatos éhezés miatt a szervezet védekezésképpen takarékra kapcsolja az alapanyagcserét, így ha diéta után visszaállunk a megszokott étrendedre, nagy valószínűséggel hízni fogunk tőle.
4. A minőség ugyanolyan fontos, mint a mennyiség
A radikális fogyókúra, az egysíkú étrend miatt több mint valószínű, hogy táplálékunkkal nem viszünk be elég vitamint, ásványi anyagot és nyomelemet. Ez nem csak legyengíthet bennünket, de az anyagcserére és a hormonháztartásra gyakorolt negatív hatásai miatt még gátolhatja is a kívánt testsúly elérését. Jó példa erre a magnézium – különösen B-vitaminokkal kombinálva –, mivel nélkülözhetetlen az idegek és az izmok hatásos működéséhez, ráadásul a zsírok anyagcseréjében is fontos szerepet játszik. Kutatások azt is megmutatták, hogy elegendő kálciumbevitel mellett a test kevesebb zsírt termel, és többet, ha nem jut elég kálciumhoz.
5. A helyes életmód legyen a cél
Tartós eredmény csak az életmód megváltoztatásával érhető el. Ha nem mozgunk eleget és több kalóriát fogyasztunk, mint amennyit elhasználunk, akkor garantált a túlsúly. Próbáljunk meg minden héten egyvalamit megváltoztatni életvitelünkben (például fél adag köret, kevesebb tévénézés, több séta), így szépen lassan átalakulhat az életünk.
6. Mozgás nélkül nem megy
A testmozgásnak minden fogyókúra alapjának kellene lennie. Egészségünk megőrzése szempontjából is fontos, ráadásul esztétikailag sem mindegy, hogy csupán diétával adjuk-e le a súlyfelesleget, és közben petyhüdtek maradunk vagy sportolással feszes, formás testet alakítunk ki. Ráadásul ha elég aktívak vagyunk, akkor sokkal több olyan ételt fogyaszthatunk, amelyet igazán kedvelünk, és emellett továbbra is tudunk súlyt leadni.
7. A napi mérlegelés csak frusztrációt okoz
Ne méricskéld magad minden nap, hiszen, ha nem tapasztalsz rövid idő elteltével látványos eredményt, könnyen elkeseredhetsz. Márpedig hetekbe is telhet, amíg az anyagcsere megváltozik és beindul a fogyás.
8. Lassan a kanállal!
Együnk mindig nagyon lassan, mivel legalább húsz perc szükséges ahhoz, hogy ne csak a gyomor, de az agy is tudja, hogy jóllaktunk. Ha gyorsan eszünk, könnyen túlléphetjük a szükséges mennyiséget.
9. Fejtsd meg, mi hizlal valójában!
Gyakran a negatív érzelmek és gondolatok, például a stressz, az unalom, a düh és a magány vezetnek oda, hogy boldogtalanul lapátolod befelé az egészségtelen ételeket. Fejtsd meg, hogy mi a bajod valójában, és tudatosítsd magadban, hogy evés nélkül is meg tudod oldani a problémáidat.
10. Éhes vagy, vagy csak szomjas?
A víz elengedhetetlen a kalóriák égetéséhez. Aki nem iszik elég folyadékot, az könnyen dehidratált lesz, az anyagcseréje lelassul és ez lassítja a súly leadását is. Kutatások szerint a napi 7-8 pohár vizet elfogyasztó felnőttek sokkal több kalóriát égetnek, mint mások. Ráadásul a szervezet gyakran éhségérzettel jelzi a folyadékhiányt, vagyis lehet, hogy sokszor akkor is eszünk, amikor a szervezetünknek egyszerűen vízre volna szüksége.