Bár a jóga mindenkinek jót tesz, és kortól illetve edzettségtől függetlenül mindenki számára hatékony is, fontos, hogy a jógagyakorlást a saját testünk és lelkünk szükségleteihez igazítsuk. Különösen igaz ez, ha csak most kezdünk el jógázni – az első lépésekhez íme pár jótanács!
1. Egy kicsit olvass arról, amire készülsz!
Bár a jóga 99% gyakorlat és 1% elmélet, de az elején mégis egy kicsit többnek tűnhet a magyarázat. Alaposan gondold végig, hogy mire vágysz (inkább egy jó átmozgatásra, vagy a hátfájásod csillapítására, esetleg egy meghitt női körre), és eszerint válassz jógaórát. Kérdezz a jógaoktatóktól a stúdióban, vagy e-mailen, térképezd fel a saját igényeidet és hallgass a tapasztaltabb jógázókra. Az első élmény fontos lesz, és bár a jóga az önismeret útja, már a kezdéskor is jó, ha nem tévedsz messzire önmagadtól.
2. Prózai tanács: olyan stúdiót válassz, ami közel van!
A jógázás egy idő után rendszeres elfoglaltságot jelent majd, könnyebben építed be az életedbe, ha nem megy el sok idő az utazással. Haladóként persze könnyen lehet, hogy a kedvenc oktatód óráira fogsz járni, még akkor is, ha város túloldalára költözik.
3. Érkezz 15 perccel órakezdés előtt!
Az első órád előtt ki kell töltened egy nyomtatványt, az oktatónak is lehet néhány kérdése hozzád, meg kell találnod a helyed a stúdióban, a teremben, meg kell ismerkedned az ottani szokásokkal. Ne késs el, mert akkor az óra elején nem a megérkezéssel, hanem a zavaroddal leszel elfoglalva.
4. Két órával jógázás előtt már ne egyél!
Legalábbis semmi komolyat, nehezet, csípőset, túl fűszereset. De ne is legyen teljesen üres a gyomrod, ha délután-este mész gyakorolni. Az elején tartsd be ezt a szabályt, később számodra is egyértelmű lesz milyen kellemetlen, ha még tele a hasad jógázás közben.
5. Óra előtt és után igyál vizet!
De közben ne. Ez a szabály nem érvényes például a forró jógákra, ahol végig a kezed ügyében kell tartanod egy palack vizet. Más órákon azonban jobb, ha a tested nem a víz feldolgozására koncentrál.
6. Kényelmes ruhában érkezz!
Az egyetlen elvárás a jógaruhával kapcsolatban az, hogy ne akadályozzon a mozgásban (se téged, se másokat). Olyan ruhában érkezz, ami kényelmes, amiben igazán jól érzed magad, amihez egy pillanatra sem kell alkalmazkodnod. A jógaóra tényleg nem arról szól, hogy mások figyelmét magadra vond, ezért inkább tartózkodj az extrém cuccoktól.
7. Vedd le a cipőt, kérlek!
És a zoknit is. Utóbbi nem kötelező, de ígérem, hogy sokkal jobban fogod magad érezni, ha kipróbálod. A cipő levétele alap: amikor egy jógaterembe érsz, minden zaj, minden kívülről hozott dolog feleslegessé válik. Egy idő után oda is hazaérkezel majd.
8. Kérdezz nyugodtan.
Inkább a tanártól, mint a többiektől. Hidd el, hogy azért van ott, mert érdekli, mi zajlik benned, szeretne támogatni és segíteni. Ráadásul, ha előre jelzed, hogy neked minden új, sokkal többször megy majd oda hozzád óra alatt is.
9. Ne vidd be a telefonod!
Kapsz – illetve adsz magadnak – másfél óra nyugalmat és törődést. Ne adj esélyt, hogy ezt bárki megzavarja, hacsak nem feltétlenül szükséges. Ráadásul a többi jógázó sem érdemli meg, hogy egy csörgés kizökkentse.
10. Hagyd kint a versenyszellemet!
A jóga nem a harc, nem a versengés, nem a teljesítés világa – hagyd kint ezeket. Megfigyelés, tapasztalás, ítélet nélküliség – csak ezekre lesz szükséged ahhoz, hogy igazán jól érezd magad. Senki nem fogja értékelni az ászanáidat, te se tedd. Csak érezd jól magad és hallgass arra, amit a tested tanácsol neked. Ne feszítsd túl, ne erőltess semmit.