Csiganyák, vizelet vagy éppen bálnahányás az arcra? Józan ésszel elképzelni sem tudjuk, hogy ezekkel az alapanyagokkal akár csak egy négyzetcentiméteren is érintkezzen a bőrünk, pedig a szépségipar előszeretettel használja fel a bizarr adalékokat kozmetikumainkban. Lebbentsük fel most a fátylat arról, amiről eddig még nem sokat tudtunk.
A szépségelixírek után mindig is lázasan kutatott az emberiség. Míg régen, a legtöbb krém gyógynövényekből és azok főzeteiből készült, addig ma a lehetőségek igen széles palettán mozognak. Belegondoltunk már abba, hogy mit mindent tartalmazhatnak kozmetikumaink? Vessük bele magunkat a bizarr és furcsa alapanyagok világába, és nézzük meg, milyen találékony az ember, ha a szépség a tét…
1. Cápamájolaj
A cápamájolajat a cápák májából vonják ki és állítják elő. Széles körben alkalmazott alapanyagról van szó és mivel könnyen beszívódik a bőrbe, ezért előszeretettel használják ajakbalzsamok, fényvédő- és hidratálókrémek, valamint sminktermékek esetében is. A klinikai vizsgálatok szerint immunrendszerünket is erősíti, javítja szívünk egészségét, ezen felül pedig képes megtámadni a rákos sejteket is.
2. Vizelet
Vizelet-terápiát már az ókori Római Birodalomban is előszeretettel alkalmaztak. A terápiás céllal használt vizelet sokakból vált ki viszolygást, csakis azok próbálják ki ezt a fajta módszert, akik felül tudnak kerekedni undorukon és nem lesznek rosszul az első csepp után. Tonikként alkalmazva bőrünk selymes tapintásúvá válik, a száraz és kirepedezett arcbőrt rugalmassá teszi, és a ránctalanításban is fontos szereppel bír.
3. Lanolin
Első hallomásra a lanolinról valamilyen lágy, puha anyag jut az eszünkbe, holott a lanolin nem más, mint gyapjúzsír. Most ugye meglepődtél? A gyapjú zsírjából nyerik ki finomítással és tisztítással és mivel rendkívül könnyen beszívódik a bőrbe, ezért előszeretettel alkalmazzák a szépségiparban. Nézz körbe a fürdőszobádban és olvasd el a termékek címkéjét, minden bizonnyal több terméken is találkozni fogsz vele, például krémeken, szappanokon, bőrpuhító szereken.
4. Csiganyák
A csigák váladéka bőrmegújító és regeneráló hatással bír, mindez köszönhető gazdag elasztin- és kollagéntartalmának. Hidratáló krémek összetevőjeként gyakran fordul elő. Védelmet biztosít a baktériumok, fertőzések és az UV sugárzás ellen, valamint a meglévő hegek és ekcémák eltüntetésében is bizonyított gyógymód.
5. Méhlepény
A bizarr kozmetikai alapanyagok sorát még lehet fokozni, nem mással, mint a placentával. Álmunkban se gondolnánk, hogy a méhlepényt szülés után még fel tudják valamire használni. A kozmetikai ipar meglátta ebben a lehetőséget és előszeretettel alkalmazza is, különösen a juhok és a sertések placentáját hasznosítják. A placentával dúsított készítmények ugyanis bőrfiatalító és sejtregeneráló hatásuk miatt népszerűek.
6. Ámbra
Nem is hinnénk, de az ámbrás cet hányadéka aranyat ér. A bálnák ettől a típusú váladéktól – mely a beleikben termelődik- időnként megszabadulnak. Kezdetben kellemetlen szagot árasztanak, ha viszont kellően hígítva vannak, illatuk kellemesebbé válik, olyannyira, hogy a parfümök egyik nélkülözhetetlen alapanyaga. Ha legközelebb parfümmel illatosítjuk magunkat, semmiképpen se emlékezzünk vissza az itt leírtakra.
7. Gyöngyesszencia
A gyöngyesszencia hallatán akár igazgyöngyre is asszociálhatnánk, a szépségipar kapcsán ugyanis ez lenne a legkézenfekvőbb. Mégis ki kell, hogy ábrándítsunk mindenkit: a szóban forgó alapanyagot ugyanis a heringpikkelyekről kaparják le és így nyerik ki azt a terméket, amelyet többek között rúzsokba és szemhéjfestékekbe tesznek bele, ettől válnak csillogó hatásúvá. Gyöngyesszenciával találkozhatunk még körömlakkokban és különféle samponokban is.
8. Sperma
A legelszántabb nők semmitől sem riadnak vissza, így attól sem, hogy akár spermiummal szépítsék magukat. Amerikai kutatások szerint, kellő tisztítás után a spermának bőrfiatalító és tartósító hatása van. Egy Angliában élő fodrász tovább kísérletezett, lovak spermiumát használta fel ugyanis hajápolásra, amitől a vendégek haja fényesebb és erősebb lett. A bikasperma szintén népszerű alapanyag: különösen a száraz és igénybevett hajra szokták ajánlani. Létezik pakolás és sampon formájában is, ára viszont aranyban mérhető, emiatt most még csak külföldön lehet beszerezni.
9. Pézsma
A pézsma szó hallatán egy aranyos, kicsiny állatka juthat eszünkbe, olyan például, mint a pézsmapocok. A kifejezés itt a pézsmaszarvas prosztatájában termelt összetevőre utal, amely rendkívül erős illatanyaggal bír, ezért alkalmazzák szívesen illatszerek rögzítő anyagaként. Ne lepődjünk meg azon, ha valamelyik parfümünk egy kevéske pézsmát is tartalmaz. A népi gyógyászatban is nagy előszeretettel használták, különösen szívgyengeségre adták.
10. Zselatin
Élelmiszerként ismerős lehet a zselatin sokunknak, ám ezzel a színtelen, szilárd és íztelen anyaggal – amelyet az állatok kötőszöveteiből nyernek ki- gyakran találkozhatunk a szépségápolási cikkek kapcsán is. Szívesen teszik bele különféle samponokba, állagjavítóként.
+ 1. Halpedikűr
Ma már kevésbé rökönyödünk meg azon, ha valaki egy halakkal teli akváriumba teszi bele a lábát egy utcai kirakatban. A nálunk is egyre gyakoribb kezelés során a 33-36 fokos akváriumban élő kangali halak olyan betegségek kezelésében nyújthatnak segítséget, mint a pikkelysömör, ekcéma vagy éppen neurodermitisz. A megoldás furcsának tűnhet, de mégis hatásos. Esztétikai téren is eredményesek a pikkelyesek, hiszen a bőrkeményedésekkel szemben is sikeresen veszik fel a harcot. Mivel fogaik nem túl hegyesek, harapásuk pedig nem fáj, ezért nem kell attól tartanunk, hogy sebet ejtenek rajtunk, próbáljuk ki bátran, a bőrünk puha és selymes lesz a kezelés után.