Unod a kocogást? Próbálj ki valami extrémebb verziót! Szerencsére van néhány formája a futásnak, ami teljesen új lendületet adhat. Találd meg a hozzád illőt!
Spartan Race: a világ legismertebb akadályfutó-versenye
A Spartan Race mára a világ legnépszerűbb akadályfutó- versenyévé nőtte ki magát, egy-egy eseményen indulók ezrei küzdenek a távokkal, a nehéz tereppel, az akadályokkal, de leginkább önmagukkal. Hogy miért ilyen sikeres a spártai futás, arra leginkább a pszichés oldal adhat magyarázatot: a résztvevők nagy része ugyanis saját határainak túllépésére kényszerül, ez pedig hatalmas sikerélményt ad.
A hétköznapokból kiszakító verseny az edzettebb, komolyan sportoló versenyzők számára a pálya kiszámíthatatlansága miatt élvezetes, hiszen a futamokon nem tudni előre a hosszúságot és a szintadatokat, ráadásul az akadályok sincsenek előre ismertetve. Az azonban ismert tény, hogy a legtöbb akadálynál a legnagyobb terhelést a hátizmok kapják, és az is biztos, hogy a versenyen rengeteg húzást kell elvégezni, így a karok is erősen le vannak terhelve. A legrövidebb táv 5 km, amelyet 20 akadály tarkít, ezt pár hónapos edzés után szinte bárki képes teljesíteni, de ezen kívül is több táv elérhető, hogy mindenki megtalálja az edzettségének leginkább megfelelőt. Nehéz kiválasztani egy ilyen versenyre a ruházatot, ugyanis az indulók biztosan vizesek, sárosak lesznek, megfázhatnak, testük meztelen részein megsérülhetnek.
Általános szabály, hogy minél kevesebb ruhadarabot viseljünk a verseny alatt, így ennyivel is könnyebb lesz mozogni. Cipő tekintetében is ugyanezek érvényesek, a legjobb választás a jól tapadó terepfutó cipő, amelyből könnyen kifolyik a víz. A legtöbb versenyen a négyütemű fekvőtámasz jelenti a büntetést, de akadályokat is ki lehet váltani ezzel a gyakorlattal.
A leggyakoribb akadályok: palánkugrás, szögesdrótkúszás, vizesárok.
Aquajogging: nyugodt joggolás a vízben
A vízben – leginkább úszómedencében – végzett mozgásformák köre széles, ismerünk aquafitneszt, aqua tai-csit és aquarobicot, szülésre felkészítő aquanatalt, víz alatti tekerést (aquaspinning), sétálást (aquawalk) és természetesen kocogást (aquajogging) is. A víz stabil ellenállást jelent, amellyel szemben a test minden teljesítményszinten tud dolgozni.
Az aquajogging a tengerentúlról származik, és kezdetben terápiás céllal, operációk előtt és után alkalmazták a betegeknél. Ma már a terápiás alkalmazáson túl, nemtől és életkortól függetlenül bárki számára ajánlható. Megfelelően végezve tökéletes a fogyni vágyók számára, hiszen ugyanolyan kardiovaszkuláris edzéstípus, mint a szárazföldi futás. Ugyanakkor nem terheli az ízületeket, minimális a sérülésveszély. Fejleszti az egyensúlyérzéket, jót tesz a hasizomnak, a hajlítóizmoknak és a mélyhátizmoknak.
Két fajtája van, az egyik mély vízben történik a vízfenék érintése nélkül, a másik sekély vízben a talaj érintésével.
Az edzés során futómozgásban kell haladni a vízben, a derékra erősíthető vastag öv biztosítja az egyensúlyt, de a bokára, esetleg a kézre erősítve is kerülhet súly, sőt, cipőt is fel lehet venni, ezek mind lehetővé teszik a személyre szabott terhelést és edzésintenzitást. Ha a vízben futás már jól megy, vihetünk némi változatosságot a futásba, például egyenes lábbal, erősen felhúzott térddel, nagy lépésekkel, sarokemeléssel szelhetjük a habokat.
Plogging: a szemétszedő kocogás
A 2016-ban Svédországból induló kezdeményezéssel, a plogginggal a környezetünkön segítünk a közösség erejét is felhasználva.
A plogging lényege, hogy futás vagy inkább kocogás közben szemetet is szedünk, így védve a környezetünket és a Földet. Ilyenkor nem a tempó vagy a futóteljesítmény a fontos, hanem a cél, vagyis, hogy minél jobban megtisztítsuk lakókörnyezetünket a felgyülemlett szeméttől.
A leglényegesebb kellék tehát az eldobható kesztyű és szemeteszsák (ha nincs nálunk semmi, akkor már azzal is segítünk, ha futás közben talált szemetet megfogjuk és elvisszük a legközelebbi kukáig), de nem árt, ha fotózásra alkalmas eszköz is van nálunk, ugyanis #plogging alatt a résztvevők előszeretettel örökítik meg az összeszedett óriási szeméthalmokat.
Plogging hashtaggel már több ezer fotót találunk a közösségi médiában. A Facebookon a Plogging Hungary csoportban fotókkal illusztrálva mutatják be, hogy egy-egy kedvelt futó vagy kiránduló-útvonalon mennyi szemetet hagynak maguk mögött az emberek. Különböző online csoportok alakultak, akik futók és túrázók által látogatott, „szemetes” útvonalakat ajánlva próbálják meg tisztábbá tenni a környezetet.
Futás közben sok mindent fényképezhetünk. A napfelkeltét, a naplementét, cuki állatokat, virágba boruló fákat vagy akár szelfizhetünk is. A plogging során viszont a szétdobált szeméthalmokról illetve a már összegyűjtött hulladékról készíthetünk elrettentő fotókat, amelyeket az Instagramon vagy a Facebookon oszthatunk meg.