Hónapokra vagy akár évekre félretetted az edzést? Esetleg műtéten estél át? Ha egy ideje nem dolgoztál ki szisztematikus edzéstervet, itt találhatsz néhány hasznos tippet és trükköt, amelyek segítségével visszatérhetsz a „pályára”.
Vizualizálj!
Időnként az első lépés lehet a legnehezebb, éppen ezért – amikor ismét egy következetes edzésprogramba kezdesz bele – az első lépés leglényegesebb eleme a vizualizálás.
Ha esetleg kisebb műtéten estél át, az elméd egy erőteljes eszköz ahhoz, hogy elősegítse a tested felkészítését bármilyen közelgő tevékenységre. Tehát erősen ajánlott a meditáció gyakorlása, ami abban segít, hogy bármilyen feladatodra összpontosítani tudj.
Egyszerűen lélegezz!
Egy másik lehetőség arra, hogy visszatérj az edzésprogramba, az egyszerű légzéstechnika. Létezik egy légzéstechnika a Nāḍī-śodhana-prāṇāyāma, ami más néven váltott orrlyukú légzés.
A gyakorlat, amely egyszerűnek tűnik, valójában kihívást jelent:
Belégzés után, hüvelykujjad segítségével zárd le a jobb orrlyukad, és a bal orrjáraton lélegezz ki és be ötször.
Ezután a bal orrlyukadon lassan, mélyen lélegezz be, majd zárd a bal orrjáratot, és nyisd a jobb orrjáratot, lélegezz ki és be a jobb orrjáraton ötször.
A legjobb idő ennek gyakorlására hajnal 4 és 6 óra között van. Érdemes naponta 5-10 kört, vagy 10 – 15 percet végezni.
Sétálj Forrest, sétálj!
Hiszek az apró, de következetes lépésekben. Tehát ha úgy érzed, hogy óvatos duhaj vagy és lassan akarsz kezdeni, akkor kezdj rövid sétákkal. Használhatsz lépésszámlálót a tevékenységed során, viszont fontos, hogy ne vidd túlzásba. Az a cél, hogy mindennap egy kicsit tovább sétálj, és látni fogod, hogy napról-napra erősebb leszel.
Dolgozz!
Végül, de nem utolsósorban, az edzésprogram újbóli felépítésének egyetlen módja a testmozgás. Nem szabad azonban túl sokat edzened, mivel a fájó izmok másnap általában visszatartják az embereket az újbóli testmozgástól. És ha éppen műtéten estél át, akkor azokat az izomcsoportokat érdemes edzeni, amelyekkel teljes mértékben képes vagy dolgozni és mozogni.
A fenti lépéseket nem kell szigorúan követni, a kívánt módon kombinálhatók. Ha szükséges konzultálj sportorvossal. Csak emlékezz: Légy kedves magaddal!
Fésüs Veronika, főszerkesztő, sportfejlesztési mentor írása