Az ősz nemcsak a lomb-, hanem a hajhullás szezonja is. Ne ess pánikba, ha egy kicsivel több hajszálat látsz a kefében, inkább kövesd alábbi tippjeinket.
Mindannyian naponta 50-100 hajszálat veszítünk, ez természetes következménye a hajhagymák működési fázisainak. Svéd tudósok szerint elképzelhető, hogy a fokozott UV-sugárzás elleni védekezésül nő több hajunk nyáron, és ősszel, amikor már nincs szükség rájuk, kihullanak.
Mind a nőket, mind a férfiakat elkeserítő részleges kopaszodásnak emellett számos más oka lehet: rossz frizura (állandó copfviselés), pajzsmirigy-probléma, túl sok A-vitamin (például multivitaminban), vérhígító gyógyszer, stressz, koffein, zsíros ételek (pontosabban a bennük lévő ómega-6 zsírsav), alkoholfogyasztás, szteroidok, korpás fejbőr. Egy orvosi vizsgálat feltárhatja az okokat. S van pár rossz szokás is, amire talán nem gondoltál eddig. Nézzük, hogyan csökkentheted az őszi hajvesztés mértékét — hulljanak csak a falevelek, ne a fejünk ékessége!
1. Gyengédebben moss hajat
Amikor samponozod a fejedet, ne vakard a fejbőrödet, hanem ujjbeggyel csak lazán dörgöld végig. Inkább samponozz kétszer. A hajszárító ne legyen túl forró. Sokan állítják, hogy az is hajhullást okoz, ha a törülközővel dörzsölve szárítod meg a hajadat — ez ügyben sok a vita, amíg eldől, talán inkább ne csináld.
2. Ne dohányozz
A cigarettafüst károsítja a fejbőr hajszálereit, amelyek táplálják a hajhagymákat. Továbbá a füstben lévő méreganyagok negatívan hatnak a hajhagymák genetikai állományára. A füst felborítja a hajhagymák enzimháztartását, ami csökkenti a hajnövekedést. Egy svájci orvosi kutatás azt mutatta ki, hogy nőknél a cigarettafüst hatására olyan mikrogyulladások alakulhatnak ki a hajhagymákban, amelyek bonyolult kémiai folyamatokon keresztül ösztrogénhiányos állapothoz, úgynevezett androgén alopéciához, azaz férfias típusú hajhulláshoz vezethetnek.
3. Mérsékeld a cukorfogyasztásodat
Egy 2000-ben készült finn egészségügyi felmérés mutatta ki először, hogy a túlsúllyal, inzulinrezisztanciával és magas vérnyomással küzdő férfiaknál nagyobb a hajhullás kockázata. 2009-ben a vizsgálatot megismételték Taiwanon, Mexikóban és Törökországban, és bebizonyosodott, hogy a szénhidrátban és cukorban gazdag étrend hajhulláshoz vezet nemcsak a férfiaknál, hanem a nőknél is. Nagyon fontos információ, hogy ez a hajvesztés nem visszafordítható, de megállítható, ha az illető csökkenti a cukor- és szénhidrát-fogyasztását.
A szénhidrátos hajhullás egyik oka lehet a fehérjehiány, illetve egyes vitaminok és nyomelemek hiánya, mint a E- és D-vitamin, réz, vas, magnézium és szelén, amelyek a szénhidrátos étrendben nincsenek jelen kellő mennyiségben. Továbbá ez az étrend bizonyos gyulladásos folyamatokat indít be a szervezetünkben, amelyek kedvezőtlenül hatnak a hormonháztartásra. Férfiaknál például megugorhat a DHT (dihidrotesztoszteron) szintje, ez a tesztoszteronból képződik. A DHT miatt öszezsugorodnak a hajhagymák, a fejtetőn kezd ritkulni haj. Érdemes elmenni egy vérvizsgálatra, amely mind az inzulinrerisztancia, mind a DHT ügyében feltárja a helyzetet. A fűrész- és szabálpálma-kivonat enyhítheti a DHT-hajhullást.
Nehéz elkerülni az olyan ételeket, amelyekben cukor vagy cukorszármazék van, mert csalóka módon többféle néven szerepelhet a csomagoláson: szacharóz, glükóz, fruktóz, dextróz, szukróz (vagyis minden, ami -óz-ra végződik), valamint az olyat is, amiben glükóz-fruktóz szirup, illetve magas fruktóztartalmú kukoricaszirup (HFCS) található.
Igen, a gyümölcsökben is van fruktóz, de 1. csekély mennyiségben, 2. gyümölcsfogyasztás többi haszna (vitaminok, rostok) felülírja ezt az aggodalmat.
Figyelem: nem megoldás, ha átállsz a mesterséges édesítőkre, mert egyre több kutatás állítja, hogy azok növelik az étvágyat. (Amúgy a diétás ételektől is lehet hízni, csak sokkal többe kerül.) Ha éhes vagy, ne 40-50 százalékos zsírtartalmú csokit vagy kekszet egyél, hanem egy fehérjét is tartalmazó szendvicset, ami egyúttal tartósabban laktat. A zsíros sajtos vagy szalámis feltéttel készült pizza is kerülendő.
A fruktóz hatásának semlegesítésére kaliforniai kutatók az omega-3 zsírsavakat ajánlják, amelyek a lazac- és a halolajban, lenmagban, dióban találhatók.
4. Szedj (több) D-vitamint
Az alacsony D-vitaminszint is hajhullást okoz. Ha irodai munkát végzel, ahová mélygarázstól mélygarázsig autóval jársz, vagyis minimális napsugárzás ér, akkor napi 2000 egységet érdemes szedni. Mivel a D-vitamin zsírban oldódó, ezért vagy étkezés közben vedd be a tablettát, vagy pedig keress olyat, amely nem szilárd tabletta, hanem olajjal töltött zselékapszula formában kapható.