Akár kutya, akár macska érkezik a családba, az első napok elolvadós szertelensége után érdemes néhány alapszabályt lefektetni, hogy mindenki számára élvezetes legyen a közös élet.
Hol simizzünk?
Míg a kutyák többsége imádja a hasvakarást, ne lepődjünk meg, ha a macska karmolással, harapással reagál erre. A bizalom jele, ha egy macska nyújtózkodás közben fedetlenül hagyja a hasát, de ettől még nem szereti, ha féltett testtájához nyúlunk. Ez abból is fakad, hogy a kutyával ellentétben a macska egyszerre vadász, illetve zsákmányállat is volt az idők folyamán a nagyobb ragadozók számára, és ez a félelem még él benne. A macskák azért dörgölik a fejüket mindenhez, hogy pofájuk lévő szagmirigyek váladékát, a saját szagukat szétterítsék, mert ez biztonságérzetet ad nekik. Vakargassuk ezért őket az álluk alatt, a bajszuk mögött, a fülük mögött vagy a farkuk tövénél. A kutyákat szinte bárhol lehet simogatni, de általában nem szeretik, ha a lábukat fogdossuk vagy ölelgetjük őket, mert ettől az a félelem ébredhet bennük, hogy mozgásképtelenné válnak.
Nincs emberétel!
A lopkodás, kunyerálás megelőzéséhez érdemes teljesen elkülöníteni a házikedvencünk étkezését a miénktől. Legyen más az étel, az időpont és a helyszín. A nedves tápoktól erős szájszaga lehet az állatnak, ha nem tudjuk rászoktatni fogmosásra, térjünk át inkább a száraz tápra, amelyre mindig öntsünk egy kis vizet, hogy ezzel is fokozzuk a folyadékbevitelt. Mindig legyen friss víz az itatótálban. A tápot érdemes két-háromfelé osztani, mert egyszerre túlságosan megterhelheti a gyomrát, másrészt így soha nem lesz farkaséhes, ami lopkodásra indítaná. A jutalomfalatokat be kell számítani a napi táp mennyiségébe, hogy ne hizlaljuk fel az állatot. A túlsúly náluk is cukorbetegséghez, mozgásszervi elváltozásokhoz, krónikus fájdalomhoz vezet, és rontja az életesélyeiket. A gyerekeknek külön hívjuk fel a figyelmét, hogy a kutyák és macskák számára a kakaóban lévő egyik vegyület (theobromin) valóságos idegméreg, akár halálos is lehet, tilos nekik csokit adni!
Takarítás állat mellett
Ha olyan a bundája, akkor azt naponta végig kell nézni, kiszedni a parazitákat, kikefélni a port. És igen, lehet, hogy nem is érdemes messzire elrakni a porszívót, mert a porcicákat gyakrabban össze kell szedni. Érdemes az állat fekhelyét is mindig átporszívózni, hogy a koszt és a bolhákat összeszedjük. A fekhelye mosásakor ne használjunk öblítőt, ne terheljük ezzel az állat érzékeny szaglását. A felmosást semleges kémhatású szerrel végezzük, és egyáltalán, a háztartásban kerüljük az erős vegyszerek alkalmazását. Tartsuk észben, hogy az állat szaglása sokkal-sokkal érzékenyebb a miénknél, és egyes illatanyagok komolyan irritálhatják, ami például állandó vakarózásban, szemgyulladásban is megnyilvánulhat. Séta után télen mossuk meg a kutya lábát, mert az útszózáshoz használt szerek csíphetik.
A távollét sok baj forrása
Míg a macska egész nap elvan egyedül, a kutyák többségének 2-3 óra távollét a gazditól már kínszenvedés. Van, amelyik emiatt egész nap ugat, más szétkapja az ülőgarnitúrát vagy más módon hívja fel a figyelmünket arra, hogy ez nem jó neki. A szakemberek szeparációs szorongásnak nevezik a jelenséget, de kevesen gondolnak arra, hogy gyógymódok helyett inkább arra kellene törekednünk, amire a kutyát 10 ezer éve tartjuk: hogy együtt legyünk. Ne feledjük, neki nincs házon kívüli programja, mint az iskola vagy a munkahely, amivel el tudná foglalni magát. Érdemes megkérdezni az olyan szomszédokat, akik napközben otthon vannak, hogy hétköznapokon reggeltől délutánig lehetne-e náluk a kutya. Ha attól tartanak, hogy ezzel csak le akarjuk passzolni nekik az állatot, írjunk egy szerződést a “felezős” tartásról, amelynek természetesen minden költségét magunkra vállaljuk.
+1 tipp: Sokan azért ajánlják, hogy ne kölyköt vásároljunk, hanem menhelyi állatot fogadjunk örökbe, mert annak vérmérséklete, viselkedése, szokásai már kialakultak, és így könnyebb olyat választani, amelyik harmonikusan be tud illeszkedni a családunkba.