Ha a tavalyi évhez hasonlóan az elmúlt heteket is tüsszögéssel, köhögéssel, orrfolyással és szemviszketéssel töltjük, akkor gyanús, hogy a tünetek hátterében nem egy évről-évre ismétlődő nátha, hanem légúti allergia áll.
Ahhoz, hogy a tünetek megszűnjenek, és idővel ne alakuljanak ki újabb allergiák, esetleg asztma, személyre szabott kezelés szükséges. Ehhez az első lépés a tüneteket kiváltó allergén beazonosítása, allergia vizsgálat segítségével.
Nem minden esetben végezhető bőrpróba
Az első tüneteik kapcsán sokan recept nélkül vásárolható készítményekkel, ismerős, patikus ajánlására kezdik el kezelni a tüneteiket. Ha így nem járnak sikerrel, a tüneteik továbbra is zavarják a nappali tevékenységeket és az éjszakai nyugodt pihenést, akkor a személyre szabott kezelésért allergológushoz fordulnak – számol be tapasztalatairól Augusztinovicz Monika allergológus, fül-orr-gégész, a Budai Allergiaközpont orvosa. A diagnózishoz allergia vizsgálatra is szükség van, ehhez azonban tudni kell, hogy a hagyományos bőrpróba, Prick-teszt nem végezhető el, ha a beteg antihisztamint szed. Ilyenkor legalább 10 nap szünetet kell tartani, hogy a hatóanyagok kiürüljenek a szervezetből és ne szülessen álnegatív eredmény a tesztnél. Gyógyszerszedés mellett vérvizsgálatot lehet végezni, ám a pontos diagnózishoz gyakran mindkettőre (bőrpróbára és vérvizsgálatra) is szükség lehet. A bőrpróba nem végezhető el akkor sem, ha a betegnek bőrtünete van, például ekcéma, csalánkiütés, pikkelysömör, de a várandósság, szoptatás is kizáró tényező, ahogy az is, ha a pollenszezonban éppen tünetei vannak, vagy ha az elmúlt hetekben tablettás vagy injekciós szteroid készítményt kapott. Minden említett esetben csak vérből végzett allergiavizsgálat végezhető.
A teszt során nem szúrás, csak karcolás történik
Különösen gyerekek számára lehet félelmetes egy védőoltás, vérvétel, ilyenkor gyakran már a tű látványától sírva fakadnak, még mielőtt bármi történne. A felnőttek közt is akadnak azonban olyanok, akiket megrémít a vér látványa. Dr. Augusztinovicz Monika azonban mindenkit megnyugtat, hogy a bőrpróba során nem szúrnak, csak egy apró karcolást ejtenek a bőr felszínén, ez alig érezhető a betegek számára. Erre azért van szükség, mert az alkar bőrére csepegtetett allergén csak így tud felszívódni, és allergia esetén így jelenik majd meg az adott allergén helyén az allergiát jelző bőrpír, duzzanat.
A tetoválások és bőrbetegségek bonyolíthatják a teszt elvégzését
Mivel a bőrpróba során a diagnózis döntően a bőr reakciói alapján történik, a leolvasást megnehezíti, ha mindkét alkart tetoválások borítják. Ilyen esetben a megmaradt szabad bőrterületen lehet megoldani a teszt elvégzését, a szokásostól némiképp eltérő módon és alakzatban.
A tünetek ahogy jöttek, úgy el is múlnak
A teszt során először az allergéneket csepegtetik az alkar bőrére, majd apró karcolásokat ejtenek rajta ott, ahol a bőr az allergénnel érintkezik. Súlyos allergia esetén a bőrreakció szinte azonnal is megjelenhet, ám az esetek többségében erre várni kell átlagosan 15-20 percet. Ha több mindenre is pozitív a teszt, ijesztő lehet a szinte összefüggő bőrpír és duzzanat az alkaron, ám nem kell aggódnunk, ezek idővel szépen visszahúzódnak és nyom nélkül elmúlnak. Ezt a folyamatot a teszt leolvasása után a bőrre kent gyulladáscsökkentő hatású krémekkel, antihisztaminnal is segítik a rendelőben.
A teszt egy adat, az eredmény nem diagnózis
A teszt leolvasása során fontos információt ad a duzzanat mértéke és a bőrpír átmérője is, ezeket gyakorlott szakember tudja megfelelően értelmezni. A vizsgálat során nagyon fontos szem előtt tartani, hogy soha nem a leletet, hanem a beteget kezelik a szakorvosok. Ezért kell az eredményeket minden esetben összevetni a beteg panaszaival, a tünetei erősségével és ezért nem szabad a kezelőorvos kiértékelése nélkül, kizárólag a laborlelet eredményei alapján megkezdeni kezelést.