A lakáson belüli allergiás tünetekért az esetek többségében a penészgomba és a háziporatka jelenléte okolható, de tavasztól-őszig a lakásba jutó pollenek is súlyosbíthatják a helyzetet. Megmutatjuk, hogy a kéretlen vendégek hol telepednek meg a leginkább!
Kezdetben légúti irritáció, orrdugulás, köhögés, majd – megfelelő kezelés hiányában- idült arcüreggyulladás… Megannyi kórságot okozhatnak azok a lakásban található allergének, amelyek – főleg az évnek ebben a szakaszában – a kertből, az utcáról jutnak be, vagy épp nálunk „laknak” már egy ideje. Dr. Pintér Judit allergológus, fül-orr-gégész, a Budai Allergiaközpont főorvosa szerint magas koncentrációban ez utóbbiak, vagyis a penészgomba és a poratka is súlyos allergiás panaszokat okozhat. A takarítás során ezért különösen fontos minden allergén-lelőhelyet feltérképeznünk a lakásban.
- Hogyan jut be a pollen? Egy szellőztetés is elég lehet, de mi is behurcolhatjuk: a pollenek a ruhánkon, cipőnk talpán, vagy a hajunkon is könnyen megtapadhatnak.
Vizes helyiségek
A penészgomba a magas páratartalom mellett különösen kedveli a hűvös, sötét zugokat, felkutatását ezért érdemes ehhez hasonló helyeken kezdenünk. A takarítás során fordítsunk kiemelt figyelmet a következő területekre: a fürdőszobai mosdó alatti részen, kád mellett, a szobanövények cserepeiben, a konyhában, a mosogató mögötti területeken és ajtók, ablakok környékén.
Szőnyegek
A háziporatkák az emberről lehullott hámsejtekkel táplálkoznak, ezért nagy mennyiségben fordulnak elő a kárpitozott bútorokban, szőnyegekben. Az atkák levegőben szálló ürüléke allergiás tüneteket okozhat, ez ellen úgy védekezhetünk, ha hetente alaposan átporszívózzuk a szőnyeget, HEPA szűrős készülékkel. Allergia esetén jobb, ha kerüljük a padlószőnyeget, válasszunk inkább könnyebben takarítható parkettát, padlólapot.
Légkondicionáló
Az elmúlt évek forró nyarai miatt egyre több lakásba szereltetnek légkondicionálót. A készülékeket minden évben tavasszal, a szezon kezdete előtt alaposan ki kell takarítani, mert a nedves környezet miatt penészgombák telepedhetnek meg benne. A szakember által végzett alapos tisztítással megelőzhetjük, hogy a légkondicionáló bekapcsolásával az allergének a levegőbe jussanak.
Előszoba
Pollenszezonban praktikus lehet, ha a szabadban viselt ruhát már az előszobában lecseréljük. Az öltözékünkön ugyanis pollenek ezreit hurcolhatjuk a lakásba: cipőnk talpán, és a ruhán is. A könnyebb takaríthatóság végett is praktikus ebben a helyiségben kerülni a szőnyegek, kárpitozott székek/bútorok, vastag sötétítő függönyök használatát. Igyekezzünk minél kevesebb felületet biztosítani az allergének megtapadásához.
Ágynemű
A háziporatkák másik kedvelt élőhelye, emellett pollenszezonban nagy mennyiségű allergént is juttathatunk a párnánkra, ha nem mosunk minden este hajat. A kellemetlen tünetek elkerüléséhez ne pakoljuk tele az ágyat a poratkákat szintén mágnesként vonzó plüssállatokkal, az ágyneműt pedig legalább havonta mossuk át 60 fokon.