Sajnos az idén is beköszönt az allergiaszezon, a meleg nyári napoknak köszönhetően valószínűleg erősebben, mint a korábbi években. A rengeteg gyógyszer közül melyiket válasszuk a patikában, ha az orrfolyástól, állandó tüsszögéstől, orrdugulástól, szem- és torokviszketéstől már nem bírjuk tovább? A jó döntéshez néhány alapvető dologgal tisztában kell lennünk.
A szénanátha kezelésének alapját antihisztamin tartalmú gyógyszerek jelentik. Ezek az allergia bármely súlyossági fokában alkalmazhatóak. Lehetnek közvetlenül a tünetek helyén ható lokális szerek (orrspray, szemcsepp) vagy szisztémásan ható tabletták. Ezek mindegyike recept nélkül is megvásárolható a patikákban. A szénanátha minden tünetére hatnak: átjárhatóvá teszik az orrjáratokat, csökkentik a váladékképződést, a viszketést és a tüsszögést.
Amennyiben elégséges számunkra, érdemes csak antihisztamin tartalmú orrspray-t (szükség esetén szemcseppet) választanunk, mert ezek a gyógyszerek helyileg hatnak, azaz nem szívódnak fel, így nem terhelik meg az egész szervezetünket. Ezenkívül az orrspraynek számos további előnye is van a tablettával szemben: nagyon gyorsan, akár 15 percen belül hat, erőteljesebben csökkenti az orrdugulást, alkalmazása bármikor elkezdhető vagy felfüggeszthető (esős időszakban például nem kell használni, hiszen a pollenmennyiség lecsökken, míg a tablettát folyamatosan kell szedni). Biztonságosan, akár 6 hónapon át is alkalmazható a nyálkahártya károsodásának veszélye nélkül. Emiatt gyermekeknek elsősorban ezeket válasszuk!
Nagyon fontos, hogy semmiképp ne használjunk tartósan olyan orrcseppet vagy orrspray-t, amely nyálkahártya-lohasztó hatóanyagot (is) tartalmaz! Ilyenek a megfázáskor használt orrcseppek/orrspray-k. Csak kimondottan erős orrdugulás esetén és csak nagyon rövid távon (7–14 napig) alkalmazhatóak az ilyen gyógyszerek, mert tartós használatuk a nyálkahártya károsodásához vezethet. Ráadásul csak az orrdugulást/orrfolyást orvosolják megfelelően, a szénanátha egyéb tüneteire, a viszketésre és a tüsszögésre nem hatnak.
Ha antihisztamin tartalmú tablettát választunk, kezdjük el időben a szedését (a tünetek jelentkezése előtt legalább 1-2 héttel), mert a gyógyszer hatása csak ekkor érvényesül igazán, és szedjük folyamatosan! Lehetőség szerint inkább a korszerű hatóanyagokat részesítsük előnyben, ezek a dezloratadin, fexofenadin és levocetirizin. A kezelést kiegészíthetjük helyileg alkalmazható antihisztamin tartalmú orrspray-vel vagy szemcseppel.
Kevesen tudják, hogy a kálcium is jelentősen enyhítheti az allergiás tüneteket, nem csak a pollenallergiánál, hanem egyéb, például az élelmiszerek és a rovarcsípések által kiváltott allergiás reakciók esetében is. A kálcium allergiaellenes hatása azon a képességén alapul, hogy a sejtmembránt erősítve gátolja a duzzanatok kialakulását és a váladéképződést. Megelőzésként és tüneti kezelésként egyaránt alkalmazhatjuk, ráadásul mellékhatásoktól sem kell tartanunk.