A cukorbetegség az egyik legrégebbi és mégis leginkább félreértett betegség. Sokféle cukorbetegség létezik, azonban a leggyakoribb az 1. és 2. típusú. Ezek abban különböznek, hogy mi okozza és hogyan kezelik azokat. De a legfőbb hasonlóság az emelkedett vércukorszintben érhető tetten. A vércukorszint szabályozásának hiánya ugyanolyan tüneteket és szövődményeket vált ki mindkét típus esetében.
AZ OK
Az 1. típusú diabétesz egy autoimmun betegség. Az immunrendszer hibákat okoz a hasnyálmirigy inzulintermelő sejtjeiben, „betolakodóknak” minősíti azokat, és megtámadja őket. Ha ez megtörténik, a sejtek nem tudnak többé inzulint előállítani, és ezért kívülről kell az inzulint bevinni.
A 2-es típusú cukorbetegség egy anyagcsere állapot. A test nem termel elegendő inzulint, vagy rezisztens lesz rá. Ez az állapot megfelelő étrenddel és testmozgással, vagy gyógyszerrel szabályozható, amely fokozza a test inzulintermelésének érzékenységét. De néha a természetes inzulintermelés nem elegendő, és így inzulin-injekciókra van szükség a normál vércukorszint fenntartásához.
INZULIN TERMELÉS
Az 1. típusú cukorbetegségben szenvedő emberek szervezete NEM állít elő inzulint.
Az inzulin egy hormon, amelyet a működő hasnyálmirigy szabadítja fel, hogy az enni kívánt szénhidrátokból származó glükóz (cukor) energia felszívódjon. E hormon nélkül a test éhezik.
Az inzulint továbbra is a 2. típusú cukorbetegek állítják elő. Az inzulinérzékenység visszaszerzése érdekében megfelelő étrend és testmozgás ajánlott. Bizonyos esetekben inzulin injekciókra van szükség.
MEGELŐZÉS
Jelenleg az 1. típusú cukorbetegségre nincs gyógymód. A 2. típusú cukorbetegség esetén aktív és egészséges életmódot folytatva csökkenthetjük kialakulásának kockázatát.
KEZELÉS
Az 1. típusú cukorbetegség kezelése inzulin injekciók és állandó vércukorszint-ellenőrzés szerint történik. Tisztában kell lenni azzal, hogy jelenleg nincs olyan étrend, testmozgás vagy olyan súlycsökkentés, amely gyógyítaná az 1. típusú diabéteszt.
A 2-es típusú cukorbetegség esetén van néhány lehetőség, ami megkönnyíti ezt az állapotot. Sok esetben elég egy gyökeres életmódváltás, tabletta és/vagy az inzulin injekció. Mindkettő gondos éberséget igényel!
KOCKÁZATI TÉNYEZŐK
Az 1. típusú cukorbetegség kockázati tényezői a következők: családtörténet, genetikai- és környezeti tényezők (például vírus).
A 2. típusú cukorbetegség kockázati tényezői a következők: genetika, életmód-választás és túlsúly.
A cukorbetegség a test minden területét befolyásolhatja, ezért rendszeresen látogasd meg orvosod, és keress föl regisztrált dietetikust, gyógyszerészt, szemorvost, fogorvost és mentális egészségügyi tanácsadót.
Fésűs Veronika, sportfejlesztési mentor írása