Elérkezett a május, javában tombol a tavasz, zöldbe és színesbe borult a kert, a fák többsége is ontja már a virágait, az elültetett palánták szépen fejlődnek, de vannak virág- és zöldségpalánták, fűszernövények, amelyek csak most kerülnek a szabadföldbe. A szépségért és egészséges növényzetért tenni kell: ahhoz, hogy kertünk ápolt legyen, vannak olyan munkák, amelyeket mindenképpen el kell végeznünk. Lássuk, melyek ezek!
1. Az a szép zöld gyep
Ha szeretnénk, hogy kertünk füve egész nyáron gyomoktól mentesen, üde zöld színben tündököljön, érdemes időt szánni rá már tavasszal. Gyakori kérdés, hogy a gyepnövekedés kezdetekor mekkorára lehet visszavágni a füvet. Leginkább akkor ajánlott a nyírás, amikor az apró fűszálak elérik a 6-8 centimétert, és nagyjából 4-5 centiméteresre vágjuk vissza. Fűnyírás után távolítsuk el az elhalt növényi részeket például egy vasgereblye segítségével, majd jöhet a tápanyag is – erre a célra választhatunk (gyomirtót is tartalmazó) műtrágyát, vagy talajkímélőbb szerves gyeptápot. Sajnos nem mindig egyenletes a gyep, a kopár foltok pedig fűmagért kiáltanak. A kis magok elszórása után gereblyézzük be ezeket, és öntözzük rendszeresen.
2. Gyomtalanítás: kézzel vagy irtószerrel
A májusi eső sajnos a gyomok számára is aranyat ér, ekkor kifejezetten intenzív ezeknek a növekedése is. Érdemes kordában tartani a gyomokat, nehogy magot érleljenek és elszaporodjanak a gyepben, vagy az ágyásokban. A gyomtalanítás legegyszerűbb és leginkább természetbarát módja, ha még a fűnyírás előtt gyomkiszúró vagy egy éles kés segítségével távolítjuk el a talajból a magasabb gyomnövényeket. A nem kívánt gyomoktól megszabadulhatunk különféle szerekkel, erre fűnyírást követően 1-2 héttel kerülhet sor, amikor már megnőttek kissé. A rendszeres fűnyírást a gyomnövények többsége egyébként rosszul viseli, ugyanakkor a kissé magasabban hagyott fű – mivel árnyékot vet a talajra – ellehetetleníti az alacsony gyomnövények életét.
3. Vegyük elő a metszőollót
Az elvirágzott cserjék és bokrok mellett május végén az aranyeső és az orgona visszametszésének is eljön az ideje. Ha az orgonát nem szabadítjuk meg elvirágzott bugáitól, jövőre kevesebb virágot hoz majd anyák napjára. Májustól egészen szeptemberig tart a ritkító, ún. zöldmetszés ideje, amely a gyümölcsfák zöld, leveles állapotában történik, és az a célja, hogy koronájuk minél szellősebb, napsütöttebb legyen, ezáltal a gyümölcsök gyorsabban és szabályosabban fejlődhetnek.
A cikk a Vital Magazin májusi számában jelent meg. Ha szívesen olvasnátok hasonló írásokat, ide kattintva tudjátok megrendelni az újságot.