Tudtad, hogy a bal profilunk állítólag több érzelmet mutat, ezért választjuk gyakran azt, ha az arcunkat fotózza valaki? A megfelelő arcprofil választás, a háttérből való kiemelés, a jó fókusz, a világosítás csak néhány a profi fotós tippjei közül a mindennapi mobilos fotózáshoz. A Nokia Mobile felkérésére Rizmajer Antal fotós megosztotta velünk pár praktikáját, melyek közül többet meg is mutatott nekünk.
1 Neked melyik az előnyösebb profilod?
Az arc sosem tökéletesen szimmetrikus: a bal és jobb oldal mindenkinél eltér egymástól. Tehát mindenkinek van egy előnyösebb arcéle, ami jobban mutat a fotókon. Készíts képet mindkét oldalról, majd nézd át őket, és válaszd ki, hogy melyik lett a legjobb. Rendszerint mindenki számára előnyösebb, ha kicsit fentebbről fotózzák az arcát – erre is figyeljetek a próbálgatás közben.
2 Legyen előtere a képednek!
Mindig érdemes átgondolni, hogy hogyan tudod az előnyödre fordítani a környezetet. Ha ügyesen csinálod, az előtér és a háttér segít kiemelni a lényeget. Azaz, ha portré módban fotózol, sokkal érdekesebbé és izgalmasabbá teszi a képet, ha valamilyen előteret is improvizálsz hozzá.
3 Légy kreatív – mutasd meg a háttérben történő mozgást!
Őszintén, te hányszor használod a Pro módot, mikor a telefonoddal fényképezel? ISO, zársebesség, fehéregyensúly, kompozíció… Elsőre talán elriasztanak ezek a szakszavak, de mutatunk egy egyszerű trükköt, amit muszáj kipróbálnod. Ha valami igazán különlegesre vágysz, mutasd meg a háttérben történő mozgást: próbáld ki a kamera Pro eszközei között található csúszkát, amivel az expozíciós időt állíthatod. Ilyenkor fontos, hogy a telefonod és a fotóalany is végig mozdulatlan legyen, tehát csak a háttér mozogjon (például egy elsuhanó villamos).
4 Világosíts, fényesíts és játssz a színtelitettséggel!
Ne feledd, hogy a fény vezeti a szemet a képeken: próbálj meg világosítással állítgatni a hangsúlyokon. Általában még több élettel tölti meg a képet, ha fényesítünk egy keveset a modell szemén. És persze rengeteget számítanak a színek. Játssz egy keveset a színtelitettséggel, állítsd be, hogy milyen erősséggel jelenjenek meg a színek.
5 A jó helyszín már félsiker
„Nagyon szeretem tavasszal a főváros színeit, így nagy kedvenceim azok a helyszínek, ahol a városképet látjuk a háttérben” – osztotta meg a fotózáson Rizmajer Antal. – „A Halászbástyából vagy akár a Gellért-hegyről például elég jó kilátás tárul elénk.” És ha már itt a jó idő, akkor itt az ideje, hogy kimozduljatok: kössétek össze a fotózást egy túrával.
Az igazán emlékezetes, élettel teli fotók elkészítése tehát a téma kiválasztásával kezdődik. Ha modell is szerepel a képen, akkor figyeljetek oda az előnyös profiljára, a megfelelő szögre és a helyszínválasztásra, ha pedig mozgalmasabb eredményre vágytok, használjatok előteret, játsszatok a mozgással, és mindig ügyeljetek arra, hogy ne legyenek zavaró körülmények a fotón. Az utómunkával sokat lehet javítani az elkészült képeken, akár szűkebbre vágjátok, akár a fényeket vagy színeket finomhangoljátok – fotózásra fel!