A visszér az orvosi szektorban világszerte az egyik legnagyobb aggodalomra okot adó terület. Ez egy olyan állapot, amely duzzadt erekhez vezet, és közvetlenül a bőr alatt láthatók. Különböző mellékhatásaik vannak, beleértve az izomgörcsöt és a vénák fájdalmas érzetét. Ez azonban elkerülhető, ha megfelelő fizikai gyakorlatokat végzünk. Az alábbiakban bemutatjuk a 6 legjobb gyakorlatot a visszér elkerülésére és visszaszorítására.
Számos oka lehet a visszerek kialakulásának, leggyakoribbak a hormonális változások, a túlsúly, a testmozgás hiánya vagy pedig örökletes okokat tudhatunk e mögött.
A visszerek tulajdonképpen vénák, amik az érrendszeren belül a hajszálér-rendszertől a szív jobb feléig tartó erek rendszerét alkotják.
Hogyan kezdjük el a gyakorlatokat?
Viseljünk könnyű sportruházatot és cipőt, és válasszunk füves helyszínt, ahol gyalogolhatunk vagy futhatunk. Egy ilyen felület segít csökkenteni a kemény talaj okozta ütést.
1. Kezdjünk lassú futással vagy sétával,
majd növeljük a sebességet. Célszerű ezt gyakorolni napi szinten reggel vagy este is elvégezni.
A futás előnyei
A futás fokozza a vér áramlását a vénákban, ezáltal aktívvá válnak. Nyújtja a vénákat, ezzel növeli azok rugalmasságát.
2. Lábemelés
Hogyan csináljuk?
Egy puha felületen feküdjünk a hátunkra. A karunk legyen a testünk mellett, emeljük fel mindkét lábunkat derékszögig, majd engedjük le, ügyelve arra, hogy ne érjenek a talajhoz. Végezzük el többször a gyakorlatot egészen addig, amíg kimelegszünk.
A lábemelés előnyei
Nyújtja a hátsó izmok idegeit, megőrizve ezzel rugalmasságukat. Erősíti az alsó hasizmokat.
3. Kerékpározás és úszás
Hogyan csináljuk?
Vegyünk fel egy kényelmes ruhát és végezzük a gyakorlatot olyan időszakban, amikor energikusabbak vagyunk. Könnyű tempóban tegyünk néhány kört lapos pályán. (Később gyakorolhatjuk dombos terepen is.)
Úszás közben használjunk intenzív lábmunkát.
A kerékpározás és úszás előnyei
Az úszás fejleszti a lábak izmait. Mindkét mozgás segíti a test egészséges vérkeringését.
4. Mély előrehajlás
Hogyan csináljuk?
Egyszerűen álljunk egyenesen és hajoljunk le a lábakhoz. Mindkét kezünket helyezzük a test elé. Hagyjuk, hogy a kezek vezessék a testet. Ügyeljünk arra, hogy a hajlítás csak a derék mentén történjen.
Érintsük meg kezünkkel a lábujjakat, majd néhány másodpercig álljunk ebben a helyzetben, mielőtt felemelkedünk.
A mély előrehajlás előnyei
Erősíti az alsó hát izmait. Megfeszíti a lábak vénáit, majd ellazítja azokat.
5. Lefelé néző kutyapóz
Hogyan csináljuk?
Ebben a testhelyzetben mind a tenyerünk, mind a talpunk a földön van. Tenyerünket kissé a váll elé helyezzük el. Sétáljunk távolabb a lábaktól, és álljunk így néhány másodpercig, amíg a csípő el nem éri a legmagasabb pontot.
A lefelé néző kutyapóz előnyei
Felszabadítja és tágítja a vénákat, emellett erősíti a gerincet.
6. Napüdvözlet
Hogyan csináljuk?
Álljunk egyenesen, emeljük fel a karunkat a fejünk fölött, majd kulcsoljuk össze az ujjainkat. Hajoljunk előre a bal lábhoz, és egyenesítsük ki a jobb lábat hátrafelé. Forduljunk a másik lábhoz, és végezzük el ugyanezt a gyakorlatot.
Napüdvözlet előnyei
Tonizálja a hátsó lábizomzatot, ezáltal több teret teremtve a vénáknak a vér szabad áramlásához, emellett fokozza az energia áramlását a testben.
Ne felejtsük el, hogy nem egyik napról a másikra lesznek láthatóak a változások. A visszerek csökkenése jelentős mértékben függ attól is, hogy mennyi ideje áll fenn a probléma. Folyamatos testmozgás szükséges ahhoz, hogy ellenőrizni lehessen a visszerek csökkenését.
A fenti gyakorlatok sok ember számára nagyon hasznosnak bizonyultak. Bár könnyűnek tűnnek, mégis óvatosan kell elvégezni, hogy elkerüljük a túlzott nyújtást, az izomhúzódást és a hátproblémákat. Probléma esetén tanácsos azonnal orvoshoz fordulni!