A gyerekjóga egy külön műfaj, egyedi irányzata a jógának. A gyerekekkel való jógázás egészen másképp zajlik, mint egy sima jóga óra, amin felnőttek vesznek rész. De ez nem is csoda, hisz a gyerekek figyelmét nehezebb lekötni, rövidebb ideig tudnak koncentrálni, ezért számukra 45-60 percesek az órák.
Érdemes a gyereknek megmutatni a gyerekjóga világát, mert itt jól szórakozhat és fejlődhet is egyszerre. A jóga kedvezően hat az idegrendszerükre, a mozgás-koordinációjukra, és érzelmi intelligenciájukra is.
Ezeken a foglalkozásokon játékosan mutatják meg a gyerekeknek a jóga pózokat, így a gyakorlás igazi élmény lesz számukra. A gyerekek a játékosan megtanult gyakorlatokra jól vissza tudnak emlékezni, így az iskolában és otthon is bármikor jógázhatnak.
Elefánt fogócska
Ez egy egyszerű fogócska, amit úgy néz ki, hogy a kezekkel egy elefánt ormányt formálunk. Ezt úgy lehet megcsinálni, hogy a karokat magunk elé nyújtjuk, a jobb könyököt átemeljük a bal könyökhajlatra, behajlítjuk a bal kezet és megfogjuk a bal kezünk hüvelyk, mutató és középső ujjával az orrunkat. A nyújtva maradt kezünk az elefánt ormánya, amivel megpróbáljuk elkapni a társaink valamelyikét. Akihez hozzáérünk, az lesz a fogó.
Forgószél
Ez is egy fogócska. Az egyik gyerek lehet maga a forgószél, ami annyit jelent, hogy ő a fogó. Akit elkap a forgószél, annak fel kell vennie egy jóga pózt. Ez bármi lehet, ami épp a gyerek eszébe jut.
Labda póz
Ehhez kell egy kis hely a talajon. Üljön le a gyerek a talajra, majd gördüljön át a hátára és húzza fel a térdét a hasához. Próbáljon összegömbölyödni egy labdává. Ha ez sikerült, akkor gördüljön előre-hátra, jobbra és balra. Ez a játék nagyon jól tudja fejleszteni a gyerek tartását, hasizmait és serkenti a vérkeringést. Nagyon jól élénkít ez a gyakorlat, ha a lurkó esetleg fáradtabb, akkor ez jól jöhet.
Helikopter
Állásban nyújtsa ki a gyerkőc a karjait oldalsó középtartásba és kezdjen el forogni a saját tengelye körül.
Faállás
Álljon meg a gyerek a talpakon, majd emelje fel a bal lábát a talajról. Próbáljon egyensúlyban maradni. A bal térdet billentse ki balra és emelje a talpat a jobb lábszár belső oldalához. Tolja neki a talpat a lábszárhoz és próbálja így megtartani pár légzésig. A kezeket emelje a levegőbe, a két tenyeret érintse össze a feje felett. A törzzsel és a karokkal jobbra és balra billenjen ki, eljátszva azt, hogy fúj a szél.
Kakas
Itt is állásban legyen a gyerek, emelkedjen mindkét lábával lábujjhegyre, a karjait tárja szét és emelje fel, a vállak fölé egy kicsivel. A csuklóját billentse lefelé, a kézujjai nyújtózzanak a talaj felé. Emelje ki a mellkasát és kukorékoljon, mint ahogy a kakas szokott. Adja ki a „kukorikú” hangot.
Sasállás
Állásban történik ez a gyakorlat is, ami során enyhén be kell hajlítani mindkét térdet. A jobb lábat megemelve, a bal talpra hozza a gyerek a súlyát. A jobb lábat vezesse el a bal lábszár előtt, majd teljesen megkerülve a lábszárat, akassza be a jobb lábfejét a bal vádlijához. A két karját hozza maga elé és derékszögben hajlítsa be a karokat. A jobb könyököt emelje át a bal könyökhajlatába és forgassa egymás felé a két tenyerét.
Ezeket a gyakorlatokat érdemes otthon a szülőkkel is elvégezni, közben nagyon jókat lehet mókázni és szuper szülő-gyerek kapcsolat alakítható ki a jógázás során.
Figeczky Emese tradicionális hathajóga-oktató írása