Az egyik percben gabonát kell ennünk, a következő percben pedig mindenki gabona nélküli étrendet hirdet. A folyamatosan változó információk ellenére honnan kellene tudnunk, hogy mit együnk és mit kerüljünk el?
Nemcsak az amerikaiak, hanem a magyarok is minden eddiginél több feldolgozott ételt és cukrot fogyasztanak. De szerencsére vannak remek, edukatív jellegű dokumentumfilmek, amik segíthetnek abban, hogy tudatos döntéseket hozzunk az étkezésünkkel kapcsolatban. A filmek címei nem magyar fordításban, hanem eredeti verzióban vannak, hogy könnyebben megtalálhasd azokat a Netflixen vagy a YouTubeon. Legtöbb esetben magyarul vagy magyar felirattal is elérhetőek.
Fat, Sick and Nearly Dead (2010)
A filmben szereplő Joe Cross egy 100 kilós, túlsúlyos, autoimmun betegségben szenvedő férfi volt, aki házi készítésű zöldséglevek segítségével tisztítja meg testét belülről kifelé. Hihetetlenek azok az eredmények, amelyeket elért. Gyógyíthatatlannak minősítették a betegségét, sem természetgyógyász, sem az orvosok nem tudtak rajta segíteni. Tanulságos és igazán motiváló film! Magyarul is elérhető már.
What The Health? (2017)
Ez a film azt igyekszik feltárni, hogy az étkezési jótanácsok, amiket napi szinten kapunk, miért vannak eltorzítva. Kip Andersen felveti, hogy a káros ételek népszerűsítésének oka egyrészt az, hogy azok a vállalatok, amelyek meghatározzák a táplálkozási irányelveinket, szponzorációs pénzeket kapnak az élelmiszeripartól. Ijesztő, igaz? Igyekeztek minden szektorból megszólaltatni alanyokat, hogy a filmmel rávilágíthassanak az egészségkárosító, profitorientált modern élelmiszeriparra.
Cowspiracy (2014)
Egy másik Kip Andersen-film, a Cowspiracy a gyári gazdálkodás környezeti hatásaira összpontosít. Kip érdekes statisztikákat emel ki erről az iparágról, és arra kéri a nézőket, hogy gondolkodjanak az általuk választott ételen. Az élelmiszeripar rendkívül etikátlan. Ez a dokumentumfilm a kegyetlenségekre hívja fel a figyelmünket.
Hungry for Change (2012)
A Hungry for Change az egészséges életmódra összpontosít, ahelyett, hogy kipróbálná az egyik divatos diétát a másik után. A film orvosai az alacsony zsírtartalmú ételek fogyasztásának meglepően negatív hatásait hangsúlyozzák.
Az alacsony zsírtartalmú ételeket cukorral dúsítják, hogy jóízűek legyenek, ami egyáltalán nem segít a fogyásban!
Salt, Fat, Acid, Heat (2018)
Samin Nosrat séf bejárja a világot, hogy meghatározza, hogy a só, a zsír, a sav és a hő hogyan játszik szerepet minden egyes étkezésben. Az étel iránti szenvedélye egyedülálló, szinte újra és újra beleszeret az ételbe. Ez a dokumentumfilm sokkal könnyedebb, mint a listán szereplő többi, de mégis megéri megnézni!
Fast Food Nation (2006)
A Fast Food Nation a bevándorlók, az aktivisták és a vállalati alkalmazottak útjait követi olyan nézetben, hogy hogyan készül egy gyorséttermi étel. A film mindent bemutat, kezdve attól, hogy a bevándorlókat hogyan használják olcsó munkaerőként és kényszerítik veszélyes környezetben dolgozni, egészen az állatok tartásáig, hogy megfeleljenek egy bizonyos étteremlánc igényének. Ezenkívül lerántja a leplet az amerikai élelmiszer-előállítás minőségromlásáról, annak egészségi, környezeti és evolúciós veszélyeiről, valamint a növények kémiai és genetikai manipulációjáról.
Sugar Coated (2015)
A Sugar Coated feltárja a cukorral kapcsolatos igazságot. A film fókuszpontja a cukoripar, ami bekebelezte a bolygót, és arra biztat minket, hogy egyre többet fogyasszunk belőle. Elgondolkodtál már azon, hogy miért készülnek az édességek vizuálisan a lehető legvonzóbbra?
Forks Over Knives (2011)
A Forks Over Knives az állati eredetű étrendről a növényi étrendre való áttérést szorgalmazza a betegségek, például a rák és a cukorbetegség visszafordítása vagy ellenőrzése érdekében. A dokumentumfilm olyan tudósokat és szerzőket mutat be, akik azt állítják, hogy ezeket a betegségeket étrendünk nem megfelelő minősége okozza. Bemutatja továbbá, hogy a Standard American Diet célja, hogy a gyógyszeriparra támaszkodjunk.
What’s With Wheat? (2016)
Ez a történet arról szól, hogy az évezredek során hogyan változott a búzatermelés. Meglepő módon a ma ismert búzanövény nem azonos azzal a növénnyel, amelyet őseink egykor betakarítottak. Ez lehet az oka a lisztérzékenység és a gluténintolerancia növekedésének az egész világon.
Igenis van választásunk az étkezésünket illetően (is), ami nemcsak az egészségünket, de a bolygó állapotát is befolyásolja. Annyi mindent kell még tanulnunk ezzel kapcsolatban! Jó szórakozást a filmekhez!
Fésűs Veronika főszerkesztő, sportfejlesztési mentor írása