Az előző havi cikkemben, amelyben a térdsérülések elkerülésével foglalkoztam, már ott is említésre került a boka állapotának és helyzetének fontossága. Ahhoz, hogy a boka a helyén maradjon, erősen kell tartaniuk a boka körüli szalagoknak. A boka erősítése a lábfej és a lábszár izmainak erősítésével érhető el, mert ezek úgy segítik a bokát, mint a fűzők, megfeszülnek a boka körül és erősen tartják. Ezzel elkerülhetők a sérülések és a boka elmozdulásai.
Nézzük, milyen gyakorlatok segítenek erősíteni az izmokat
Az első három gyakorlat egyszerű, de mégis nagyon hatásos, ha kellő számban ismétled. Végezz belőlük legalább 15-öt, majd ha erősödnek az izmaid, akkor tovább növelheted az ismétlésszámot.
Tálászana – Pálmafapóz
Állásba érkezz, a lábak legyenek nyitva csípőszélességben, a karok nyújtózzanak lefelé a törzsed mellett. Állj stabilan, egyformán oszd el mind a két talpadon a súlyodat. Medencéd legyen magad alá billentve, befelé felfelé húzva a köldök, széles a mellkas és a vállak, fejtetőddel felfelé törekszel, talpaiddal lefelé. Belégzés közben a kezeket emeld a füled mellé, kicsit hajlítsd be a könyöködet, a karok legyenek ívesek, mintha egy nagy labdát fognál a kezeid között a fejed felett. A kézujjakat nyisd szét teljesen és emelkedjen meg a sarkad, érkezz lábujjhegyre. Tartsd ki 4-5 légzésig, majd kilégzés közben érkezz vissza a kiinduló helyzetbe. Ha már jól megy az egyensúlyozás, akkor növeld a pózban eltöltött időt.
Malászana – Füzérpóz
Állásból indulunk, a lábak csípőszéles terpeszben vannak, a talpaink a talajba süllyednek, a medence és a has megtartott, a mellkas és a váll széles. Fejtetődet felfelé tolod. Kilégzés közben kezdj el leguggolni, süllyed a medence, amit próbálj magad alatt tartani, ne told ki hátra a farizmokat. Mikor megérkeztél guggolásba, igazítsd meg a lábfejeket. Forgasd őket két irányba kifelé, körülbelül 45 fokban és emeld a kezeket imatartásba a mellkas elé. Kezdd el nyitni a térdeket kifelé és tedd be a könyököket a térd belső feléhez. Finoman kifelé tolja könyököd a térdedet és tartsd párhuzamosan az alkarokat a talajjal.
A talpak egymás felé forgatása, majd kifelé vezetése
Még mindig Dandászanában ülve végezzük. A lábujjakat és a sarkat kilégzés közben fordítsd egymás felé és próbáld összeérinteni őket, belégzésre tartsd együtt a sarkadat és nyisd két irányba kifelé a lábfejedet.
Bokakörzés
A bokákkal mindkét irányba jó nagy köröket írj le, közben fél kör alatt lélegezz be és fél kör alatt lélegezz ki. Legyen lassú, nyugodt a légzésed.
Urdhva mukha svanászana – Felfelé néző kutyapóz
Gyere Santolanászanába, deszkatartásba. Ebben a lábak csípőszéles terpeszben vannak, a lábujjak és a tenyerek vannak csak a talajon. A törzs és a medence egy síkban van, behúzva tartod a hasadat és szélesen a vállakat. Belégzés közben lefordítod a lábfejeket a talajra, süllyed a medence egészen közel a talaj fölé és homorít a hát, emelkedik a mellkas és a fejed. Próbáld elhúzni a vállakat a füledtől. Tartsd ki néhány légzésig, majd pihenj meg hasonfekvésben.
A lábfej előre billentése és visszafeszítése
Helyezkedj el Dandászanában, a lábaid legyenek kinyújtva, lábfej visszafeszítve, térdkalács felhúzva, a talpad belső élét told előre, a külső éllel törekedj a törzsed felé. Tenyereket tedd le a törzsed mellé két oldalra, nyújtsd meg a gerincet. Told felfelé a fejtetőt és húzd lefelé a vállakat. Kilégzésre billentsd előre a lábfejedet, belégzésre feszítsd vissza. Próbálj elmenni a mozgáshatárodig.
Vigyázz a bokádra, erősítsd és nyújtsd rendszeresen a boka körüli izmokat és szalagokat.
Kellemes gyakorlást kívánok!
Figeczky Emese tradicionális hathajóga-oktató írása