Amit nagyanyáink a természetből teljesen beépítettek a minden – napjaikba, a mi életünkben ma már csak legendaként van jelen. Tudjuk, hogy minden jó valamire, de már nem értjük a miérteket.
Azzal is egyre inkább szembesülünk, hogy a modern növényvédőszerek, a talaj minőségének romlása, az egyéb szennyező anyagok drasztikusan csökkentik élelmiszereink tápanyag – tartalmát. Mégis mindezek ellenére érdemes visszanyúlni a hagyományainkhoz és akár segítségül hívni a modern kutatási eredményeket, hogy újra tudjuk értelmezni a test-táplálék-egészség összefüggéseit.
Nézzük csak meg, milyen kincseket rejtenek a citrusfélék legbelül!
Ma már nem gond akár a zöldcitrom beszerzése, ahogy a narancsok különböző fajtáit is könnyedén megvásá rolhatjuk, de a grapefruit és a mandarin is régi ismerősünk lehet. Ezekben a citrusfélékben sok antioxidáns vegyület, például flavonoid van.
Kutatások alátámasztják, hogy a flavonoidokban gazdag citrusfélék csökkentik a szervezet gyulladásszintjét.
Mi több, a gyulladásszint mérséklődésével csökken a vérnyomás és az artériák is visszanyerhetik rugalmasságukat, tehát javul a vérkeringés. Bizonyos kísérletek bebizonyították, hogy már heti 500 ml préselt vérnarancslé elfogyasztása is képes pozitív változásokat elindítani az artériák állapotában. A grapefruit és a citrom fogyasztása ezen kívül kimutathatóan csökkenti a vérnyomást és a sztrók kialakulásának kockázatát.
A citrusfélék egy újabb titkára derült fény
A kutatók éppen csak kezdik átlátni és megérteni az AMPK nevű sejtenzim működését, mely úgy tűnik, hogy szervezetünk egyik leghatékonyabb eszköze az öregedés ellen. Ez az enzim elősegíti testünk regenerálódását és képes visszaállítani a sejtek vitális működését. A kutatások eddig azt találták, hogy ez az enzim véd a 2-es típusú cukorbetegségtől, de a szív- és érrendszeri megbetegedésektől is. Az aktivált AMPK enzim tehát növeli az élettartamot. Az egyik ilyen aktivátor a hesperidin nevű flavonoid, mely koncentráltan van jelen a különböző citrusfélék héjában. Ám az is lehetséges, hogy ezek a csodálatos növények néhányunk számára kerülendők. Legalábbis átmenetileg. És ez nem a gyümölcs hibája! Egy olyan összefüggés került kimutatásra ugyanis, mely igazolja, hogy a grapefruit, olykor a narancs vagy a lime is (de más gyümölcsök is) képesek interakcióba lépni egyes gyógyszerek hatóanyagaival.
Ezeknek listáját itt találhatjuk: www.tenyek-tevhitek.hu/ a_veszelyes_grapefruit.htm
Hisztamin-intolerancia estén is ajánlott az illeszkedő étrend és annak az információnak az észben tartása, hogy a citrusfélék, bár önmagukban nem tartalmaznak jelentős mennyiségű hisztamint, képesek lehetnek a sejteken belül raktározott hisztamin felszabadulását befolyásolni. Érdekes vetület a citrusfélék szaliciltartalma is.
A narancs, a grapefruit és a mandarin magas szaliciltartalmú gyümölcs. Ez az aspektus főleg a hiperaktiv gyermekek diétáját illetően lehet érdekes, hiszen rengeteg kutatási adat támasztja alá a megfelelő étrend hiperaktivitásra gyakorolt pozitív hatását.
Ez azt jelenti, hogy érdemes kipróbálni a magasabb szaliciltartalmú élelmiszerek bevitelének csökkentését, esetleg elhagyását, hogy kikísérletezzük az egyénnek megfelelő változtatásokat. A cikkben felhasznált információk dr. Szendi Gábor oldalán megjelentetett cikkek és tanulmányok fordításaiból származnak. A préselt gyümölcslén túl használjuk bátran a héjat is reszelékként salátákba, turmixokba. Ha pedig szívesen kísérletezünk, próbáljuk ki savanyúságként is ezeket a különleges gyümölcsöket.
A savanyított citrom receptje
Hozzávalók:
- citrom (amennyi belefér az üvegünkbe
- feketemag: 1-2 ek
- sáfrány: 1-2 ek
- tengeri só: 6 ek
- csilipaprika: 4-10, ízléstől függően
- olívaolaj: 2-4 ek
- sterilizált befőttesüveg: 2,5 literes
Elkészítés módja:
A citromokat feltesszük főzni egy lábasba, a vízhez adhatunk egy evőkanál sót. Forrás után lezárjuk a gázt és egy kicsit hagyjuk még puhulni a citromokat. Ha kivettük őket a vízből, vágjuk be úgy négy részre, hogy a citrom ne hulljon darabokra, meg tudjuk majd tölteni. A sáfrányt, feketemagot és sót összekeverjük és betömködjük a citrom bevágott réseihez. Ha minden citrommal végeztünk, szorosan egymás mellett elhelyezzük őket a befőttes üvegünkben. A csilipaprikát is közé rakosgatjuk. 4 bögrényi felforralt vízbe 4 evőkanál sót teszünk, ezt fogjuk végül a befőttesüvegbe önteni, úgy, hogy ellepje a citromokat. (Ha van kéznél egy befőttesüvegekhez való leszorító lapocskánk, akkor használjuk, így a citromok biztosan szorosan egymás mellett maradnak.) Utolsó lépésként a 2-4 evőkanál olívaolajat ráöntjük a citromok tetejére, attól függően, hogy mennyi fér még rá, miután a vizet ráöntöttük, majd lezárjuk az üveget.
2-4 hét elteltével már fogyaszthatjuk is. Felnyitás után az üveget hűtőben tároljuk!
Csurgó Krisztina személyi edző, No Diet Personal Training írása