Ezzel a problémával rengeteg ember keresett fel orvosi pályafutásom során. A nőknél dominál; a betegség az 50 év feletti nőknél gyakoribb, de előfordul fiatalabb korban is, azoknál, akiknek gyenge a hasizmuk (hyperlordosisuk van). Ez a probléma gyakran jelentkezik a gerinc ágyéki szakaszának degenerációjakor. A fájdalomtól elgyengült lábat a beteg nem tudja felemelni, alig tud lépcsőn járni vagy egyáltalán nem is képes rá.
Egyik kedves betegem, amikor felkeresett, jobb lábának belső részét fájlalta; a jobb comb izomzata sorvadt volt a bal combéhoz képest. A jobb lábát alig tudta felemelni 15-20 cm magasra. A konzervatív kezeléseken túl volt, de a problémája nem oldódott meg, és mivel a következő stádium a műtéti beavatkozás lett volna, amire hónapokat kellett volna várnia, a betegem úgy döntött, hogy kipróbálja a gerincfunkció-terápiát.
A gerinc ágyéki szakasza balra fordult; mikor az L3 és L4 (lumbális) csigolyaközt megnyomtuk, „áramütés-szerű” érzés keletkezett a jobb combjában. Röntgenfelvételen látható volt, hogy az ágyéki csigolyák közti távolság keskenyebb lett az érintett szakaszon, a gerinc ágyéki szakasza balra ferdült. Sajnos CT- vagy MR-felvételekkel még nem rendelkeztünk a vizsgálat idején, de a tünetek alapján arra a következtettünk, hogy a jobb comb fájdalmát nyomásos idegsérülés okozta.
Gerincfunkció-terápiát (kimozgatások, trakciók, azaz nyújtások) és B-vitamin kúrát alkalmaztunk egyidejűleg. Ezenkívül fűző használatát írtuk elő a hasizom gyengesége miatt. Javasoltam nehezebb fizikai megterhelés, stresszhelyzetek lehetőség szerinti kerülését, valamint kemény ágy használatát. A kezelés során fájdalmai megszűntek, a jobb láb állapota javult, így a lépcsőn is könnyebben tudott közlekedni. Rehabilitációként javasoltam a betegnek a McKenzie-féle gyógytornát.
Dr. Seszták Sándor orvos-természetgyógyász és ortopéd traumatológus
https://vitalmagazin.hu/a-gerinc-es-medence-statikajanak-helyreallitasa-manualterapiaval/