A medence nagyon fontos szerepet tölt be a testünkben, mert ez tartja a gerincoszlopot. Ha elcsúszik a medence valamelyik irányba, akkor az kihat lefelé, a térd-boka-láb területére, illetve felfelé is, vagyis a gerincoszlop és a vállak helyzetét is befolyásolja.
Nagyon fontosak a medence izmai, amelyek közvetlenül befolyásolják a medence helyzetét. Ez a csípőhorpaszizom és a combhajlító izom. Ha ezeket nem mozgatjuk át és nyújtjuk rendszeresen, akkor megrövidülnek, amitől a medence előrebillen. Ennek hatására az ágyéki gerincszakasz megrövidül, a csigolyák összenyomódnak és az alhasi szervek nem tartják meg.
A csípőhorpaszizmot folyamatosan használjuk az ülés, az állás, illetve járás esetén, így a sok munkától folyamatosan rövidül. Ez a probléma áll fenn, ha derékfájás, keresztcsonti fájdalom, porckorongsérv, isiász, gerincferdülés, csípőkopás, menstruációs fájdalmak, illetve terméketlenséget tapasztalható.
Itt jön a képbe a csípőnyitás, ami pont azt a célt szolgálja, hogy lazán és erősen tartsa a medence izmait.
Lássuk, mely jógagyakorlatok alkalmasak csípő nyitására
Csípőkörzések
A medencét és a medence körüli izmokat nagyon egyszerűen átmelegítheted, ha állásban vagy térdelő támaszban körözni kezdesz a medencével. Legyen benne fokozatosság, kis körökkel kezd, majd egész nagyot írj le, és innen gyere vissza a kis körökig. Mindkét irányba végezz csípőkörzéseket.
Go-mukhászana – Tehénarcpóz
Ezt a pozíciót elsőre nem olyan könnyű felvenni, de gyakorlásával, nagyon jól oldható a csípő merevsége. Ülj egyenes háttal a talajon és húzd a talpakat a talajra. Fűzd át a jobb lábadat a bal térd alatt, úgy hogy a jobb lábfej lefelé forduljon, a sarkad pedig a medence bal oldalához közeledjen. A bal lábat fogjuk felülre tenni, behajlítjuk a bal térdet és a lábfejet lefelé fordítva a sarkat a jobb medencelapát irányába hozzuk. Fontos, hogy a két ülőgumó a talajon maradjon. A térdeket próbáld egy vonalba igazítani. A kezekkel fogd meg a lábfejedet, egyenesítsd ki a hátat és lassan hajolj előre a lábak irányába. Tarts ki néhány légzésig, majd cseréld meg a lábakat.
Natarádzsászana – Táncosnő póz
A mellett, hogy lazítja és nyújtja a csípő körüli izmokat még az egyensúlyérzéket is fejleszti. Érkezz állásba, a talpak stabilan legyenek a talajon, egyformán oszd el rajtuk a súlyodat. Hozd át a bal talpra a súlyodat és lassan emeld meg a jobb lábadat, hajlítsd be a térdedet és forgasd hátra a sarkadat a farizom irányába. Nyúlj a jobb lábfejed után a jobb kezeddel és fogd meg. Kilégzés közben dőlj előre a törzseddel körül belül 45 fokban, miközben a bal kezeddel előre nyújtózz vállmagasságban, és a jobb lábaddal törekedj a plafon irányába. Belégzés közben billenj vissza a törzzsel középre és lassan engedd le a jobb talpadat. Végezd el a másik lábaddal is.
Ékapáda-Rádzsakapotaszana – Galambpóz
Lefelé néző kutya tartásból indítsd a pózt. Kilégzés közben hozd előre a csuklók irányába a jobb lábadat, majd billentsd ki jobbra a térdedet és engedd le a mellkas vonalába átlósan a lábszáradat, eközben a lábfejedet lefelé fordítsd. Lassan süllyeszd a talaj felé a csípő jobb oldalát, a bal láb maradjon nyújtva a talajon, a lábfej pedig lefelé fordítva. Ne engedd jobbra kibillenni a medencét, tartsd középen. Tenyereiden támaszkodj meg váll szélességben. Tartsd ki néhány légzésig, engedd, hogy kilégzéssel lazuljon és süllyedjen a medence. Belégzésre a bal lábat fordítsd lábujjpárnára és emeld a bal térdedet. Ezt követően emeld a medencét és a jobb lábat, majd lépj hátra lefelé néző kutya tartásba a jobb lábaddal. Végezd el a másik oldalra is.
Bármilyen sportot vagy mozgásformát is űzöl, szentelj külön figyelmet a csípőnyitásokra, hidd el, megéri.
Figeczky Emese tradicionális hathajóga-oktató írása