Eddigi, edzői pályafutásom alatt körülbelül három-négyezer csoportos edzést tartottam. Volt időszak, hogy naponta négy-öt edzést, egymás után, szinte teltházzal. Nem mindig volt rá lehetőségem, de ma már csak rendszerben gondolkozom, csak rendszerben tartok edzéseket. Úgy vélem, erre a legmegfelelőbb módszer a kezdő, középhaladó, haladó csoportok indítása.
Nagyon élveztem, bár olykor teljesen kimerültem. Sokszor kaptam meg a kérdést, hogy: miért, te nem is csinálod velünk? Természetesen nem csináltam, bár volt erre is példa, hogy beálltam, de erre később visszatérek itt.
Szóval, volt, hogy kimerültem, hiszen nem arról szóltak, szólnak a foglalkozások, hogy csinálj húsz darab evezést, tíz guggolást és egyebeket, majd kimegyek kávézni. Nem álszenteskedem, előfordult és fordul az is, hogy leülök néhány percre egy fittballra, mert a harmadik edzésen már lesétáltam tízezer lépést a vendégek közt. Mindezek mellett igyekeztem és igyekszem a mindenkori legjobb tudásom szerint oktatni, válaszolni a kérdésekre, esetleges hibákat javítani. Ez igénybe veszi az embert.
A csoportos edzések előnyei
Mozgástanulás, hibajavítás szempontjából; haladás és a közösségi szellem elsajátítása; továbbá, rendszerességet biztosít, ezáltal lekövethető a folyamat minden fél számára. Eredményesebb is és könnyebben kialakul az „edző-edzett közti egészséges kapcsolat”. Ellenőrizhetőbb a fejlődés és sok más tényező is. A résztvevők szempontjából sem mindegy, hogy a hatodik edzésre beesik-e mondjuk két új, teljesen kezdő ember, akik külön figyelmet igényelnek, így a többiek munkája nem halad a megfelelő ütemben.
Csapatban dolgozunk, közös, reális és mérhető célokért. Érdemesnek tartok minden ciklust egy gyakorlati „vizsgával” zárni, ahol a vendégek számot adnak a megszerzett tudásukról. Ez a pont erősíti a tudatosságot.
Tudja, számít rá, úgy szervezi a mindennapjait, pótolja a kimaradt alkalmait, gyakorol, elköteleződik, büszke lesz magára, jogosan. Szintet lép minden értelemben. Átlép a következő csoportba és átlép az eddigi, esetleges gátjain. Legyen az egy vizsgadrukk vagy bármi. Közösséget építek, amire a tapasztalataim szerint nagyon nagy igény van manapság. Fontosnak tartom azt, hogy a vendégek ne csak átöltözzenek, eddzenek és rohanjanak haza, mert az személytelenné, gépiessé teszi az egészet.
Mint fent említettem, beálltam néhányszor én is, és a hangulat elég jó volt. Itt aztán mentek a beszólások, a versengések és láthatták, hogy nem csak osztom az észt a tábla mellett.
Hosszabb távon az emberi tényezők jelentősen segíthetik egy edző pályafutását. Tudom, hogy rövidtávon üzletileg nem a legmegfelelőbb az, hogy limitálva van egy csoport létszáma, kéthavonta indul a következő és nem özönlenek el minden edzésen új emberek.Én viszont hosszútávon gondolkodom.
Nagy Dániel személyi edző írása