Évek óta jársz fitneszterembe, de soha nem tetted be a lábad egy csoportos órára sem? Pedig másokkal együtt edzeni igen hasznos és motiváló is lehet.
Ha még sosem vettél részt ilyen edzésen, akkor valószínűleg csak gyanítod, mi történik ezeken a tréningeken. A csoportos órák legfőbb jellemzője, hogy a vendégek együtt, szakképzett edző irányításával sportolnak ritmusos zeneszó mellett. Az edző folyamatosan figyelemmel kíséri és instrukciókkal látja el a résztvevőket, hogy azok a gyakorlatokat minél helyesebbek tudják elvégezni. De mitől tud néha többet adni egy ilyen óra egy személyi edzésnél, vagy egy egyedül végzett tréningnél? Hiszen akik rendszeresen járnak csoportos órákra, azt mondják, hogy ezeken az alkalmakon valami olyasmit kapnak, amit az egyéni edzés során sohasem tapasztaltak. Nézzük, mik azok a faktorok, amik ezt eredményezik.
Csak a zene van
Az edző által összeállított zene nagy jelentőséggel bír a tréningek során, hiszen az üteme (BPM száma, magyarul ütés/perc) megadja a mozgásvégrehajtás sebességét és tempóját egyaránt. A különböző edzések során más és más BPM számú zenét használnak. Más muzsika szól egy Hot Iron edzésen, más egy jógaórán, és megint más egy alakformálón, vagy egy gerinctréningen. A megfelelő dallamok nemcsak zenei aláfestésként szolgálnak, hanem motiválóak és inspirálóak lehetnek a vendégek számára, akik így gyakran észre sem veszik a fáradságot és az erőfeszítést.
Egyedül nem megy
Sokan azért választják a csoportos órákon való részvételt, mert motiválóbbnak érzik, mint az otthoni, magányos tornázást, vagy a futógépen gyötrődést és a súlyok emelgetését egyedül a fitneszteremben. Való igaz, az önállóan, magunkban végzett gyakorlatoknál hamarabb elveszik az érdeklődés, és lanyhul a kitartás. A csoportos órákon, a csapatszellem miatt viszont könnyebben létrejön a csakazértis állapot, amikor tartani akarjuk a tempót a többiekkel, és nem akarunk lemaradni mi sem. Amikor látjuk, hogy a többi edzőtársunk is küzd, és erejét megfeszítve próbálja elvégezni a feladatot, az bennünk is újabb és újabb erőket szabadít fel. A közösen végzett sport, főleg, ha színes és motiváló az edzés, komoly energiatöbbletet, feltöltődést adhat számunkra.
Azért vannak a jó barátok…
A csoportos órákon általában 8-10-12 fő vesz részt egyszerre. Még ha eleinte nem is ismerik egymást a résztvevők, a rendszeres óralátogatások során hamar barátság alakulhat ki közöttük. Ezek a barátságok aztán folytatódhatnak a fitneszterem falain kívül is, de persze egy jó hangulatú csoport sokat segíthet egy rosszkedvű vendégnek a jobb hangulatba kerülni, vagy motiváltabban végezni a gyakorlatokat.
Segít az edző
A csoportos órákon az edző mindig arra törekszik, hogy a vendégek igényei szerint állítsa össze a hatékony és izzasztó edzéseket. A tréningeken bemutatja a gyakorlatok helyes kivitelezését, és óra közben folyamatosan ellenőrzi a vendégek gyakorlatait. Egy idő után ezeken a csoportos órákon kialakul egy összeszokott közösség, melyben az edző is személyesen ismeri a vendégeket és azok erősségeit és gyengéit egyaránt, így ezek alapján módosíthatja a gyakorlatokat egyénre szabottan. Ez a vendégeknek is jó, hiszen nem kell saját edzésterven gondolkodniuk, elég csak az edző által összeállított programmal foglalkozniuk. További előnye az edző által vezetett csoportos óráknak, hogy könnyen elsajátíthatjuk az edzés elengedhetetlen részeinek, például a bemelegítésnek és a nyújtásnak azon alapelemeit, amelyeket akár az egyéni edzéseink során is tudunk alkalmazni.
A változatosság gyönyörködtet
A csoportos órák rendszeres látogatásával könnyebben elkerülhető a monotonitás, és ez a sokrétű edzés biztosítja a fejlődést a test számára. A változatosság garantált, hiszen hangulattól, fittségi szinttől függően választhatunk lassabb intenzitású, nyújtó jellegű órát, vagy magasabb intenzitású, pörgősebb órát is. Ráadásul a rendszeresség mindig eredményes, ha folyamatosan járunk ezekre az órákra, és beépítjük a mindennapjainkba a mozgást, akkor már pár hónap után látható lesz a fejlődés! Sőt, az edzések alatt elnyert állóképességünk jól jön majd a dolgos hétköznapokon is.
Kinek nem ajánlott a csoportos edzés?
– Akik hajlamosak késni nehezen tudják felvenni a csoport ritmusát, ráadásul megszakítják az óra menetét.
– Nem ajánlott a csoportos órán való részvétel azoknak sem, akik most vágnak bele a sportolásba, vagy hosszú betegség, esetleg szülés után szeretnének formába jönni. Számukra kezdetben személyi edző által tartott speciális edzés, vagy a szakorvos által ajánlott mozgásforma javasolt.
– Akik egész napjukat feszültségben töltik, és emberek veszik körül őket a nap nagy részében, azok számára is inkább önálló edzés javasolt. Ilyenkor a sportolás jelenti az én-időt, amikor nem kell senkire figyelni, és senkihez sem alkalmazkodni.