A hengerelés fontossága és típusai – nem csak sportolóknak
Képzeld el, hogy reggel frissen, élénken ébredsz fel, és készen állsz a kihívásokra. Képzeld el, hogy a napod anélkül telik el, hogy azon gondolkodnál, mely testrészeid fájnak. Képzeld el, hogy a következő versenyeden egészséges és energikus vagy.
Fésűs Veronika sportfejlesztéső mentor írása
A hengerlés sokkal több, mint az edzésed levezetése. Olyan kezelés, ami ha helyesen történik, hatékonyan segít a fájdalommentes futásban.
A hengerelés fontossága futók számára
Az emberi testnek több mint 300 csontvázszerű izma van, mindegyik izom meghatározott funkcióval bír.. Egyes izmok egyedül működnek, míg mások együtt dolgoznak. Ezeknek az izmoknak a regenerálódása nagyon fontos, melyben az SMR hengerrel végzett gyakorlatok óriási segítséget nyújtanak. Enyhítik az izomfájdalmat és bemelegítéshez is kiváló eszköz.
Az SMR henger (self-myofascial release, azaz önmasszázs) segít az izom- és ízületi panaszok kialakulásának megelőzésében, javítja a sportolói teljesítményt, a testtudatot és nem utolsó sorban növeli az ízületek mozgástartományát.
Segít ellazulni és felkészülni az edzésre, valamint segíti a gyors regenerálódást egy kemény edzés után. A hengerelés valóban megváltoztathatja a szervezet reakcióját az edzések során.
Bemelegítéshez is kiváló, hiszen javítja az adott terület vérellátását, és felkészíti a testet a terhelésre.
A hengerek típusai
Minden henger egyedülálló módon képes kezelni az izmokat. Ezért fontos, hogy tisztában légy a henger típusaival a legjobb választás érdekében.
A különbségek általában a henger színében, és méretében mutatkoznak meg:
Standard habhenger
A szabványos hengerek különböző színűek és habból készülnek. A színek a henger szilárdságát / sűrűségét mutatják meg.
A fehér hengerek a legkevésbé szilárdak, a kék hengerek szilárdabbak, mint a fehér, a fekete hengerek pedig a nagy sűrűségű hengerek.
Ha kezdők vagyunk, akkor kezdjünk fehérrel vagy kékkel. Tapasztaltabb futóknál pedig a fekete henger fog a legjobban beválni.
Grid henger (rácsozott henger)
A hagyományos hengerekkel ellentétben a rácsozott hengerek az idő múlásával nem veszítik el a formájukat. Kemény műanyagból készülnek, a belsejükpedig üreges. Úgy tervezték őket, hogy hasonlítsanak a kézzel való masszírozás érzésére. A síkfelület a tenyérmasszáshoz hasonló érzést kelt, , a kiálló felületek pedig az ujjakat imitálják.
A rácshengerekben levő osztások lehetővé teszik az oxigén és a vér jobb áramlását, illetve megkönnyítik a tápanyagok eljutását a fájó szövetekbe.
Rumble henger („dudorozott” henger) 
Ez nem egy középkori kínzási eszköz, hanem egy igazi masszőr.
A Rumble henger dudorai az izomszövetnél keményebbek, de a csontnál lágyabbak, így nem okoznak fájdalmat, ha a gerinchez vagy más csontos kiemelkedéshez érnek.
A mélyebb kezelés érdekében teljes súllyal támaszkodj a hengerre. Amennyiben kisebb nyomást szeretnél, akkor a karjaiddal ellensúlyozhatsz.
Henger méretek
A habhengerek különböző méretűek, a legnagyobbak 6×36 ”, a legkisebbek 5×12 ” (a méreteket col-ban adják meg – a szerk.) A nagyobb hengerek több felületet fednek le, ami előnyös, ha egynél több felületet szeretnél kezelni egyszerre. A kisebb hengerek könnyebben hordozhatók, így azok kiválóan alkalmasak az utazók számára is.
A henger rendszeres használata nemcsak sportolóknak, hanem mozgásszegény életmódot és ülő munkát folytatóknak is ajánlott.
A következő részben a hengerek közötti különbségeket fogjuk megnézni, illetve azt, hogy mikor érdemes hengerelni: A fájdalommentes futás titka: az SMR henger II. rész
A cikk a Vital Magazin augusztusi számában jelent meg. Ha szívesen olvasnátok hasonló írásokat, ide kattintva tudjátok megrendelni az újságot.