Migrén, tenziós vagy cluster fejfájás. Sokan nem is tudjuk, milyen fejfájás típussal küszködünk, csupán egy célunk van: minél előbb megszüntetni a sokszor elviselhetetlen tüneteteket. Pedig a megfelelő gyógymód kiválasztásához mindenképpen ismernünk kell a betegség pontos típusát.
Hogy mennyiféle fejfájás típus van, talán jól mutatja, hogy a Nemzetközi Fejfájás Társaság 150 csoportba sorolja fajtáit, így alaposan meg kell ismernünk a fájdalom kiváltó okát, tüneteit ahhoz, hogy kezelni, gyógyítani tudjuk a betegséget. A 150 csoportot két nagy kategóriába sorolhatjuk: megkülönböztethetünk elsődleges és másodlagos fejfájást. A másodlagos típusok hátterében általában konkrét betegségek állnak. Ezek jól kiszűrhetők, vizsgálhatók: legtöbbször egy pajzsmirigyprobléma vagy egy arcüreggyulladás áll a tünetek mögött, így az alapbetegség gyógyításával a másodlagos fejfájás is elmúlik. Az elsődleges kategória ennél már jóval bonyolultabb, hiszen ezek mögött nincs kimutatható háttérprobléma, régóta húzódó ok, góc, amire egy egyszerű laborvizsgálattal, komolyabb orvosi diagnózis felállításával visszavezethető. A fejfájástípusok több mint 99%-a ebbe a csoportba tartozik, ezek eredete a legtöbb esetben lelki eredetű, esetleg stresszes életmód alakítja ki, de összefügghet a szervezet immunrendszerében történt változásokkal is, ilyenek pl. a gyógyszerek szedése, a sugárártalommal és a nehézfémmel járó terhelések, de kialakulásukban közrejátszhat az alacsony vércukorszint, az elhasznált levegő, a légnyomás vagy a hőmérséklet változása, a nem kiegyensúlyozott alvás, a huzat, a napsugárzás is. Sőt, sok esetben a kávé, az alkohol, a cigaretta vagy éppen az élelmiszerek adalékanyagai, a nátrium-glutamát tehet vissza-visszatérő kínjainkról. Ezért minden gyötrő fájdalom esetén a legfontosabb, hogy felkeressük háziorvosunkat vagy egy szakorvost, aki segíthet abban, hogy pontos kórisme mellett kezelhessük a tüneteket.
Migrén vagy fejfájás?
A migrén a primer fejfájások egyik fajtája, a népesség 10 százalékát érinti, a nők kétharmada szenved a kínzó, lüktető fájdalommal járó migrénektől. Noha a migrén valamilyen működészavar következménye lehet, az megfigyelhető, hogy az ezzel küszködők családjában nagyobb számban fordulnak elő hasonló panaszok, így a genetika is közrejátszhat kialakulásában.
A migrénes fájdalmak esetében a következő tüneteket figyelhetjük meg:
- lüktető, féloldalas fájdalom, ami rendkívül heves lefolyású
- kísérő tünete lehet hányinger, hányás, fény- és hangérzékenység
- néha látászavart okozhat
- sok esetben kísérőtünet, úgynevezett migrénaura előzi meg. Ilyenkor a beteg láthat vibráló alakzatokat maga előtt, de érezhet végtagzsibbadást, beszéd-, mozgászavart vagy szédülést is
- sok esetben alakul ki ilyenkor arcpír
- fizikai terhelésre fokozódhat a fájdalom
- hosszú lefolyású, akár 4-72 órán át is tarthat
A vissza-visszatérő fájdalmakkal együtt élők rendszerint már előre tudják, mikor várható a következő rohamuk, de többen már annak kiváltó okaival is tisztában vannak, sőt, a nagyobb erősségű rohamok miértjeit is ismerik. Ezek legtöbbször életmódbeli tényezők, így a mozgáshiány, a stressz, a rendszertelen táplálkozás, alvászavarok, az időjárási frontok, valamint a hormonális változások, így a menstruáció is szerepet játszhat. Fontos, hogy ezeket ismerjük fel, és ezek kiiktatásával előzzük meg a fájdalmas rohamokat. Megelőzni ugyanis sokkal könnyebb, mint tüneti kezelést alkalmazni. Ha azonban nem kerültük el migrénes fejfájást, a legjobb, ha egy sötét, csendes szobában lepihenünk, így vészeljük át a nehéz időszakot.
Tippek a tünetek kezeléséhez:
Tüneti kezelésre alkalmasak teák és a gyógynövények. Borsmentából, valamint citromfűből készített forrázat segíthet benne, hogy fájdalmunkat csillapítsuk. Ízesítsük mézzel, és igyunk belőle minél többet!
Próbáljunk ki alternatív gyógyító módszerek is, mert például az akupresszúra az esetek nagy százalékában csökkenti a fájdalmakat. Ne sajnáljuk rá az időt, és járjunk el jógázni, ez nemcsak megnyugtat, de fel is frissít majd bennünket.
Migrénes fájdalmaink csillapítására használjunk levendulás illóolajat: párologtassuk a lakásban, gyújtsunk levendulaillatú gyertyát, de ihatunk levendulás gyógyteát is, mind-mind segítenek leküzdeni, megszelídíteni rohamainkat.
Mi az a tenziós fejfájás?
A tenziós fejfájás kétoldali, hosszan tartó, gyenge vagy közepes erősségű fájdalom, amit a fej- és nyakizmok görcsös összehúzódása idéz elő. Ide sorolunk minden fájdalomtípust, amivel mindennapjaink során találkozhatunk, így okozhatja dehidratáltság, frontérzékenység, de akár a mindennapi stressz is. Visszavezethető a túl sok ülőmunkára is, valamint a nyaki gerinc merevségére.
A tenziós fájdalmak esetében a következő tüneteket figyelhetjük meg:
- erősségét tekintve lehet enyhe, tompa és lüktető, általában közepes erősségben érzékelhető
- fájhat a homlok, a tarkó, a halánték vagy a fejtető
- általában a tarkótájon jelentkezik
- egy fájdalomcsillapító elég a megszüntetésére
Mivel a tenziós fejfájás fájdalomcsillapítókkal egyszerűen kezelhető, ezeket csak alkalomszerűen kell alkalmaznunk ahhoz, hogy megszabaduljunk a fájdalmaktól. Ha szeretnénk természetesebb gyógymódot a fájdalmak kezelésére, a legegyszerűbb, ha zöld teát iszunk, az ebben lévő koffein ugyanis tágítja az agyi ereket, javítja a vérkeringést, és ezáltal csökkenti a fájdalmakat.
Cluster fejfájás
A többitől viszonylag jól megkülönböztethető, rendszerint a férfiakra jellemző fájdalomtípus. A cluster kiváltó okai egyelőre pontosan nem ismertek. A betegség első leírását Gerard Van Swieten készítette 1745-ben, de azóta sincs teljes körű térkép és leírás arról, mi is lehet a fájdalomtípus mechanizmusa. Az azonban biztos, hogy a cluster rendszerint az egyik szem mögül indul, erős intenzitású fájdalommal járó, rohamszerű tünetegyüttes, amely akár két órán keresztül is tarthat.
A cluster fájdalmak esetében a következő tüneteket figyelhetjük meg:
- rendszerint férfiakra jellemző, általában 20-40 éves kor között
- a fejfájás a fej valamelyik oldalán alakul ki, akár egy egész életen át azon az oldalon maradhat.
- éles, mindent átható, égő fájdalom jellemzi
- megjelenését összefüggésbe hozták a dohányzással
- előfordulására jellemző, hogy általában tavasszal, ősszel jelentkezik
- kísérő tünete lehet a szem kivörösödése, az orr dugulása, valamint orrfolyás, illetve a rohamok alatt megfigyelhető csüngő szemhéj
A cluster fejfájás esetén a legfontosabb, hogy minél előbb diagnosztizálható legyen a betegség, így van rá csak mód, hogy megfelelő kezelésben részesüljön a páciens. Mivel a kórisme felállítása ebben az esetben is a beteg leírásán alapul, fontos, hogy ismerjük, be tudjuk azonosítani a fájdalom helyét, tünetét, intenzitását, gyakoriságát és időtartamát, hogy a szakember megfelelő kórképet alakíthasson ki. A legtöbb esetben a probléma gyökerének feltárása, az egészséges életvitelre való átállás, stresszoldó technika alkalmazása megoldást jelent abban, hogy a lerövidítsük a fájdalommal járó időszakot, és enyhítsük a roham erősségét.