A fermentáció története az 1800-as évek közepéig nyúlik vissza, amikor az élesztő vizsgálata először megkezdődött. Azóta számtalan erjesztésről szóló recept született a tejtől a savanyúságig.
Mi a különbség a konzerv és az erjesztés között? Nos, az egyik az, hogy a konzervkészítéshez meleg vagy hideg ecetet kell önteni a zöldségekre, általában néhány fűszerrel. A fermentáció viszont általában csak egyfajta sófürdő.
Bizonyos értelemben a fermentáció és a konzerv teljesen ellentétes, ahol a fermentáció elősegíti az egészséges baktériumok szaporodását, míg a konzerválás kiküszöböli az összes baktérium szaporodását. A fermentáció során probiotikum termelődik, különösen a kefírben és a joghurtban.
Miért érdemes erjeszteni?
- A természetes erjedésű ételek tartalmaznak probiotikumokat, és elősegítik, hogy egészséges maradjon az emésztőrendszer.
- Ha van kiskerted, az egy nagyszerű lehetőség arra, hogy saját termesztésű ételt fogyassz.
- Az erjesztett ételek finomak.
- Az elindulás egyszerű.
A városi csapvíz klórt tartalmaz, amely gátolhatja az erjedési folyamatot, ezért feltétlenül használj szűrt vagy desztillált vizet.
Erre figyelj!
A helyes fermentálás ropogós savanyúságot és tiszta sóoldatot eredményez. Ha a savanyúság pépes, akkor lehet, hogy rossz baktériumok vannak az edényben. Ez nem feltétlenül baj. Ha nem penészes, akkor nem fog ártani.
Nézzünk utána az alábbi szempontoknak, mielőtt belekezdünk:
- Érdemes tisztázni, hogy mik a fermentált ételek?
- Mi a különbség a pácolás és az erjesztés között?
- Hogyan készítsünk sóoldatot?
- Erjesztés forró időben
- Mennyi sót használhatok?
- Milyen ételeket erjeszthetek?
- Az ételek erjesztésének előnyei
- Fermentált ételek tartós tárolása
Könnyű, erjesztett sárgarépa, amely kiválóan alkalmas ebéd kiegészítőként vagy a vegetáriánus étrendhez. Mindössze 4 nap alatt elkészül:
Hozzávalók:
- 1 kg bio sárgarépa
- 2 teáskanál himalájai só
- 2 citrom héja
- 1 evőkanál édesköménymag
Elkészítés:
- Fertőtlenítsd a befőttesüveg száját, és a fedelét.
- Hámozd meg a sárgarépát, és vágd azokat kb. 0,5–1,5 centiméter szélesre és 7,5 centiméter hosszúságúra.
- Egy külön mérőpohárban keverjük össze a sót 2 csésze vízben, hogy elkészítsük a sóoldatot. Keverjük addig, amíg teljesen fel nem oldódik.
- Csomagold a sárgarépa darabokat üvegedénybe úgy, hogy egyenesen álljanak.
- Öntsd a sóoldatot a répákra, majd egy tiszta késsel távolítsd el a sárgarépa körül lévő légbuborékokat. Ahhoz, hogy az alapanyagokat a sós lé alá szorítsd, használj nehezéket annak érdekében, hogy egyenletesen érje a sós lé a répákat.
- Adj hozzá citromhéjat és édesköménymagot.
Helyezd napfénytől és hőtől távol, és hagyd, hogy 3-4 napig erjedjen.
Az erjedés akkor fejeződik be, amikor a fermentációs légzár belemerül az üvegedénybe.
Miután az erjedés befejeződött, távolítsd el a nehezéket az üvegedényből, és cseréld ki egy szokásos konzervdobozos fedőre. Hűtsd le az elkészült répákat.
Megjegyzések:
A citromhéjat és a fűszereket ki lehet hagyni ebből a receptből. De lehet olyan fűszerekkel is játszani, mint például a cayenne bors, a fokhagyma, a bazsalikom levél, a citrus héja, a szárított paradicsom és más ízletes gyógynövények és fűszerek. Mivel az erjesztés csak 4 napot vesz igénybe, könnyen elkészítheted az ízprofilok széles skáláját.
AMIT NEHEZÉKNEK HASZNÁLHATSZ:
– kisebb befőttesüveg vagy pohár, vízzel töltve
– máz nélküli kerámia leszorító
– káposztatorzsa, káposztalevél
– almakarika
– zellerszár
Fésüs Veronika főszerkesztő, sportfejlesztési mentor írása