2030-ra a világ esőerdeinek mindössze 10%-a maradhat épen. Minden évben egy New Jersey nagyságú esőerdő-terület pusztul el az emberi tevékenység közvetlen hatása miatt.
Az ész nélküli erdőirtás éghajlatváltozáshoz, a biológiai sokféleség csökkenéséhez, talajerózióhoz és áradásokhoz vezetett. Mára az amazóniai esőerdő több szén-dioxidot bocsát ki, mint amennyit képes elnyelni. Más szóval a “bolygónk tüdeje” levegőért kapkod. Az erdőirtás okozta ökológiai válság lassítása érdekében a svéd FOREO a One Tree Planted-el összefogva elindította a “Made To Last, Not Break Fast” projektjét, vállalva, hogy fenntarthatósági kampánya során a foreo.com oldalon leadott minden egyes megrendelés után egy fát ültet.
Miért a Polylepis erdők?
Bár számos erőfeszítés történik az Amazonas esőerdeinek megmentésére, úgy tűnik, kifutunk az időből. A FOREO azonban lehetőséget lát a magas Andokban elterülő Polylepis erdőkben, ahol a svéd vállat több ezer fa ültetését tervezi. Az égetés és legeltetés által pusztított Polylepis erdők döntő szerepet játszanak a régió ökoszisztémájának megőrzésében, mivel jelentős vízforrásokat adnak, melyek a nagy Amazonas forrásvidékét táplálják. Az erdők felfogják a felhőkből érkező vizet, így egészségesen tartják a körülöttük lévő talajt és a hegyi patakokat. Emellett megakadályozzák a fölöttük magasodó, olvadó gleccserek okozta földcsuszamlásokat és eróziót.
A FOREO Kaliforniába is segít
Míg az Andok az erdőirtások miatt szenved folyamatosan, a 2020-as kaliforniai Creek Fire megmutatta, hogy a természet legalább olyan kegyetlen tud lenni, mint az emberi kéz. Az erdőtüzet vélhetően egy villámcsapás okozta, majd a nagy szél miatt gyorsan terjedt a térségben, összesen 379 895 hektárnyi területet felégetve.
A tűz által súlyosan érintett helyek egyike a Shaver-tó körüli gyönyörű erdő volt, ahol 3000 hektár égett le. A svéd márka a One Tree Planted-el együttműködve támogatja e terület újraerdősítését, újraélesztve Kalifornia zöld lombkoronáját.
Az erdősítés segít csökkenteni a talajeróziót, így védve a vízi élővilágot is. Az erdők képesek a természetes regenerálódásra és a célzott erdőtelepítés csökkenheti a légkörben lévő szén-dioxid mennyiségét, ami kulcsfontosságú a globális éghajlatváltozás elleni küzdelemben.