A funkcionális edzés növekvő népszerűségének köszönhetően, hazánkban sem létezhet már olyan minőségi fitneszterem, amelynek palettáján ne szerepelne funkcionális edzés és ne rendelkezne ilyen típusú mozgásformákhoz szükséges térrel és eszközökkel. A jól csengő „funkcionális edzés”elnevezés valódi jelentését és legfőbb jellemzőit magyarázom el.
Mi a funkcionális edzés?
A funkcionális edzés lényege, hogy helyreállítsa a test rendkívül fontos adaptációs képességét, miközben testünket és izmainkat felkészíti a mindennapi élet kihívásaira. Így tehát szó sem lehet gépeken végzett izolált mozgásokról, sokkal inkább a kiegyensúlyozott, stabil és terhelhető teljes izomzat kialakítása a cél. Mivel a funkcionális edzésnél egy egységes egészként tekintünk a testre a gyakorlatok és az edzéstervezés során is, a jobb izom-egyensúly és a stabilitás, vagyis a mozdulatok kontrollja és a helyes testtartás megőrzése is javulni fog.
Vonzó lehet a korábban felsorolt előnyök mellett az is, hogy az ilyen típusú edzésforma esztétikailag is átformálja a testet és arányosan kidolgozott, szép izomzatot eredményez.
A jobb eredmények elérésében a helyes táplálkozás, az optimális légzés és a megfelelő mennyiségű és minőségű alvás alapvető fontosságú.
Milyenek a funkcionális gyakorlatok?
A válasz erre az egyszerűnek tűnő kérdésre meglepő lehet, mivel funckionális gyakorlat nem létezik. Alapvető természetes emberi mozgások vannak, és ezekből fejlődnek ki gyakorlatok, melyeket ha szükséges, eszközzel hatékonyabbá tehetünk. Akár plusz terhelést is adhatunk eszközzel, de a helyes kivitelezés érdekében vagy mozgástanuláskor segítségként is használhatunk fel eszközt a funkcionális edzés során.
Alapelvek a funkcionális edzésben
- Az alap gyakorlatok természetes mozgásokat jelentenek, mint pl. guggolás, kitörés, elemelések, tolás, húzás, csípőhajlítások, rotáció vagy antirotáció, lokomóciós mozgások (pl. járás, kocogás, futás, sprint, cipelés).
- Mozdulatokban gondolkozunk, mozdulatokat gyakorlunk, ezáltal több mozgássíkot használunk, nem izoláltan eddzük az egyes izomcsoportokat.
- Edzés közben a feladatok végrehajtása során, több ízületben történik elmozdulás. Összetett gyakorlatokkal dolgozunk. Például egy izolált karhajlítás-nyújtás nem ilyen gyakorlat mivel, ilyenkor csak a könyökízületet hajlítjuk. Azonban a fekvőtámaszban karhajlítás-nyújtás már ilyen összetett gyakorlat. Itt a könyök- és a vállízület is működésbe lép a gyakorlat kivitelezésekor.
- A funkcionális edzés során több képességet is fejleszthetünk egyszerre: erőt, állóképességet, hajlékonyságot, koordinációt vagy akár gyorsaságot is. Fontos, hogy azt helyezzük előtérbe, amire a leginkább szükségünk van az adott cél eléréséhez!
- Ennél a természetes emberi mozgásokat alapul használó edzésformánál, fókuszba kerül a hatékony erőtranszfer megteremtéséhez a törzs izmainak erősítése, és a stabilizáló izmok fejlesztése.
A funckionális edzés alapja tehát a rendszerben történő gondolkodás, amely nem gyakorlatokról, eszközökről vagy jól csengő kifejezésekről szól. Ha pedig rendszerben gondolkodunk látnunk kell a kiindulópontokat és diszfunkciókat, melyet szűréssel és az alapok feltérképezésével tudunk kideríteni, így a sportsérüléseket is minimalizálni tudjuk.
Ha elhatároztad magad az életmódváltás mellett, keress meg a www.metimestudio.hu oldalon, hogy velem testreszabott, biztonságos és élményalapú edzéssel érd el a kitűzött célodat.
Horváth Tünde fitnesz szakértő, MeTime Stúdió tulajdonosának írása