Hogyan fér meg egymás mellett ez a két állóképességi kardió jellegű mozgás? Nos, van egy speciális terület, ahol nemhogy megfér, de mindenképpen mindkettőre komoly feladat hárul, mintegy főszerepként, ez pedig a triatlon. Hiszen ott úszással indul és futással fejeződik be a verseny.
De mi van akkor , ha valaki “csak” úszó?
Az úszás mellett keresztedzésként kitűnően alkalmas a futás. Alapozáskor mindenképpen a hosszú, alacsony–közepes intenzitású futás ajánlott, de időnként a robbanékonyságot is javíthatjuk intervallumos edzésekkel. Az aerob kapacitást is támogatja a szabadtéren való futás. Az edzők feladata az arányok szem előtt tartása.
Mi a helyzet fordított esetben, vagyis amikor valaki alapvetően futó?
Itt már több lehetőség van a tarsolyban. A futás mellett az úszás nem csak, mint kiegészítő sport jelenik meg. Az úszás ugyanis kitűnő légzésszabályozó sport. Jól ismerjük a különféle légzésritmusokat (egyes/kettes/hármas/ötös levegővétellel való úszás). Ezek a ritmusok tanult reflexként beépülnek a légzéstechnikába és futás közben is eredményesen használhatók. Az egyenletes, ritmusos légzéssel kiküszöbölhető a kapkodó, „lihegő” légzés, ami egyrészt kevésbé hatékony, másrészt az oldalszúrás egyik előidézője lehet.
Az úszás nagy előnye, hogy az egész testet megmozgatja, ezáltal a törzsizmok fejlesztésében, erősítésében hatékonyan alkalmazható. Ez pedig a futás szempontjából is lényeges.
Továbbá ne feledjük, hogy mivel a mozgás vízben történik, a testre ható erők eltérőek a szárazföldön történő futóedzéstől. Nem úgy és nem olyan mértékben terhelődnek az ízületek, a szalagok, és persze az izmok sem. Óriási segítség ez például egy sérülés esetén, amikor a sportoló már végezhet edzésmunkát, de a futóedzések még túlterhelnék a korábban sérült testrészt. Ilyenkor az úszás kiválóan alkalmas az erőnléti feladatok elvégzésére, miközben a légzéstechnika, illetve az aerob kapacitás növelésének lehetősége is fennáll. Úszóként is kiváló az edzésprogramjuk részévé tenni a futást, azonban a futók számára egyértelműen javasolt beiktatni a vizes edzéseket!
Dr. Csisztu Attila ironman írása