A nyár egyik legnagyobb öröme, hogy nem kell zárt cipőkbe bújtatni a lábakat, hogy a körmök, a sarok és a talp szinte fellélegeznek. Ám mielőtt közszemlére tennénk lábainkat, érdemes alaposan körüljárni, hogyan lehet még szebbé varázsolni őket.
Akadnak kezelések, amelyeket csak szakember tud elvégezni, de vannak egyszerű, nagyon hatékony trükkök, amelyekkel otthon is bátran kísérletezhetünk. Szakértőnk, Rötzer Éva diplomás gyógypedikűrös segített eligazodni a módszerek között.
Sarkos kérdések
Ősztől tavaszig olyan lábbeliket viselünk, amelyek úgynevezett kéreggel rendelkeznek, ezek megtartják a sarkat, nem engedik a sarokgumót szétfutni.
A jó idő beköszöntével azonban ezeket olyan szandálokra, papucsokra cseréljük, amelyek nem nyújtanak ilyen védelmet. A sarok kiszáradására hajlamos embereknél így a kéreg nélküli cipők okozhatják elsősorban a sarkak kirepedését.
Ezt fokozhatja, ha valaki jelentős túlsúllyal küzd.
Cukrozd le!
Az első teendő a felesleges, száraz hámréteg eltávolítása, és bár ezernyi fantasztikus krémet lehet már erre a célra vásárolni, otthon is elkészíthetjük a saját lábradírozó krémünket barnacukorból és olívaolajból. A két természetes alapanyag tökéletesen működik, és elég hetente kétszer ezzel alaposan átradírozni a lábat (nemcsak a sarok körül, de a bokát, a lábfejet, az ujjakat is) a keményedő réteg eltávolításához. A olívaolaj ásványianyag- és vitamintartalmával első lépésben is már sokat tesz azért, hogy a bőr élettel teljen meg, miközben a cukros masszázs frissíti a vérkeringést.
Selymes lábfürdő minden napra
A hidratálásnak is létezik kényeztető, otthoni verziója. Egy lavórba készítsünk be egy marék holt-tengeri sót és csepegtessük rá a következő anyagokat:
- rozmaringolaj (fertőtlenít és javítja a keringést) vagy
- körömvirág (gyulladáscsökkentő) vagy
- teafa-olaj (hűsítő, antibakteriális hatású) vagy
- levendulaolaj (fertőtlenítő, nyugtató hatású),
és öntsünk rá langyos vizet.
A 15-20 perces lábáztatás nagyon látványos eredményt hoz.
Zokni a lábra nyáron is?
Az áztatás után naponta kenjük be a lábunkat rozmaringos, vagy teafás, vagy borsmentás balzsammal, mert ezek rendszeres használata elősegíti a bőr hidratálását, továbbá a vérkeringés élénkítése miatt csökkenti a lábdagadást. A nagyon kiszáradt, esetleg berepedezett sarokra vastag krémezés után éjjelre húzzunk egy cérnazoknit, mert így a krém „melegben” dolgozik. Nappalra a repedt sebre helyezzünk sebtapaszt!
Izzasztó helyzet
A lábizzadás önmagában is igen kellemetlen és további kellemetlen helyzeteket idézhet elő, hisz még nyitott szandálból, a talp alól is előszivároghatnak szagok. Ennek megjelenését enyhíthetjük, esetleg el is kerülhetjük, ha csak természetes alapanyagokból gyártott cipőket viselünk. Ideális esetben naponta váltsuk a cipőket, hogy legyen idő szellőztetésre, illetve használjunk cipődezodort, antibakteriális hintőport.
A fokozott lábizzadás okai lehetnek még: stressz, alkohol, gyógyszerfogyasztás, menstruáció (hormonváltozások), elsavasodás, a vegetatív idegrendszer helytelen működése.
Fontos tudni, hogy a láb az elsődleges méregtelenítés helyszíne, hiszen ott nincs faggyúmirigy, a méreganyagok a pórusokon át a verítékkel szabadon távozhatnak. A napi váltóvizes lábfürdő elősegíti a méregtelenítést, miközben csökkenti az izzadást.