Biztosan sokszor, sok helyen olvastad vagy hallottad már, hogy szervezetünkben minden mindennel összefügg, minden mindenre hatást gyakorol. Egy olyan bonyolult, de egységes rendszert alkotva, amelyet a mai napig kutatnak, vizsgálnak a tudósok, biológusok, és amit talán mi laikusok sohasem leszünk képesek teljes mértékben átlátni. Viszont, ha nem is százszázalékosan látjuk át, de nagyon sokat tehetünk annak érdekében, hogy ezt a jól működő rendszert fenntartsuk és támogassuk.
A szervezet nem azért betegszik meg, mert eredendően nem jól van felépítve ez a bizonyos rendszer, hanem mert akarva vagy akaratlanul, kívülről és belülről egyaránt rongáljuk, tönkretesszük azt, ami egyébként tökéletesen működne.
Az, hogy valakinek egészségügyi problémái vannak, az nem a véletlen műve, hanem a helytelen életmód, a tápanyaghiány, a stressz és a környezetünkből érkező káros hatások együttes következménye. Ha ezek a tényezők halmozottan jelen vannak az életünkben, akkor elindítanak egy olyan folyamatot, amit aztán nagyon nehezen vagy egyáltalán nem tudunk már visszafordítani. Sorban jönnek a problémák, felborul a hormonháztartás, tönkremegy az emésztőrendszer, csökken az immunitás, és sajnos emiatt nagyon fogékonyak leszünk a betegségekre is.
Nem véletlen, hogy egyre gyakoribbak a szív- és érrendszeri problémák, a hormonális és immunrendszeri zavarok, a daganatos elváltozások, hiszen ez a rohanó életmód, a teljesítménykényszerből fakadó folyamatos stressz, a rossz táplálkozási szokások, a dohányzás, az alkoholizmus, mind ezeket a káros folyamatokat erősítik. Az ilyen és hasonló berögzült, rossz szokások nagymértékben elősegítik a vitaminok és ásványi anyagok felszívódásának zavarait, ezáltal a hiányállapotos betegségek létrejöttét.
Na de mit tehetünk annak érdekében, hogy megőrizzük egészségünket?
A stresszorok csökkentése, a rendszeres testmozgás és a megfelelő mértékű folyadékbevitel mellett az első és legfontosabb az, hogy a táplálkozásunkra figyeljünk.
Kerüljük azoknak az élelmiszereknek a túlzott fogyasztását, melyek nagymértékű ipari feldolgozáson estek át, továbbá, amik ízfokozókat, mesterséges aroma- és színezőanyagokat, illetve tartósítószereket tartalmaznak, mert ezek egyrészt kevés jó minőségű tápanyagot tartalmaznak, másrészt a vitaminok és ásványi anyagok felszívódását is gátolhatják. Egy kiegyensúlyozott, változatos étrenddel biztosíthatjuk a szervezetünk számára azokat a mikro- és makroelemeket, melyekre szüksége van ahhoz, hogy a táplálkozási hálónk zavartalanul működhessen. Amen – nyiben hiányállapotok kialakulásának veszélye áll fenn, akkor érdemes minőségi étrend-kiegészítők segítségével a pótlásról gondoskodni.
A felszívódás, azaz a biohasznosulás jelentősége
A biohasznosulás azt fejezi ki, hogy a tápanyagok hatóanyag tartalmának mekkora része tud felszívódni a bélfalon át a véráramba, és általa eljutni a megfelelő helyre a szervezetben, hogy ott a kellő hatását kifejthesse.
A tápanyagok különböző formáinak eltérő mértékű a hasznosulása, ezt számos tényező befolyásolja, úgymint a nem, életkor, tápláltsági állapot, illetve a tápanyag kémiai formája vagy az élelmiszer állaga. Minél nagyobb mértékben tud felszívódni az adott tápanyag, annál kedvezőbb a szervezet számára.
A jó keringés jelentősége ebben a folyamatban
Ahogy már az előzőekből is kiderült, a tápanyagok szállítását a véráram végzi, azaz a szív-érrendszerünk gondoskodik arról, hogy minden a megfelelő helyre érkezzen, ezért van kiemelkedő jelentősége, hogy megfelelően karbantartsuk a szervezetünk motorját.
Mit nevezhetünk a szív tápanyagainak?
Az alábbi listában összegyűjtöttük azokat az elemeket, melyek leginkább segítik a jó keringést, a megfelelő vérképzést, illetve a szívműködést.
- B12-vitamin: a vérképzésben kiemelkedő jelentősége van. Fő forrása: máj, vörös húsok.
- C-vitamin: az egyik legfontosabb vitamin a szív és az érrendszer védelmére. Fő forrása: zöldségek, gyümölcsök.
- L-karnitin: hatására javul a szív vérellátása. Fő forrása: húsok, máj, rákfélék.
- Q10-koenzim: antioxidánsként jelentős mértékben képes a szöveteket ért oxidatív hatást mérsékelni. Fő forrása: húsfélék, avokádó, diófélék.
- Omega-3 család: a halak zsírjában megtalálható két zsírsav, az EPA és a DHA hozzájárul a szív egészségéhez. Fő forrása: halak, lenmagolaj.
- Magnézium, kalcium, kálium: a legfontosabb, szívizomerőt fokozó ásványok. Fő forrása: zöld színű zöldségek, teljes kiőrlésű gabonák, tejtermékek, mák, diófélék.
A szív biokémiai folyamataiban a vitaminok közül elsősorban a B-vitamin család és az antioxidáns tulajdonságokkal rendelkező vitaminok játszanak meghatározó szerepet.
Ha tudatosan odafigyelünk, akkor nagyon sokat tehetünk annak érdekében, hogy megtartsuk az egészséges szívműködést és megelőzzük a problémákat. Nem lehet eléggé hangsúlyozni, hogy a kiegyensúlyozott, egészséges étrend, a rendszeres testmozgás, a káros szenvedélyek elhagyása, a stressz leküzdése mellett a megfelelő vitaminok, antioxidánsok és ásványi anyagok bevitele mind segítik a keringési rendszer, ezáltal a szív-, a vér és nyirokerek állapotának erősítését.
Ulrich-Heblinger Nikolett táplálkozás-és sporttáplálkozás-szakértő írása