Amikor a szaunára gondolunk, elképzeljük, hogy egy kellemes gyógyfürdőben ülünk és pihenünk. Ha pedig futásról van szó, nem is gondolnánk, hogy milyen nagymértékben járul hozzá a teljesítmény javításához.
A szauna stratégiai használata egy mindent elsöprő titkos „fegyver”, amit felhasználhatunk az edzéseknél!
A szaunázás előnyei
Hőhöz vagy meleghez való alkalmazkodás
A hagyományos szauna meleg, száraz levegőjének hőmérséklete 70 és 100 °C között van, ami számos közvetlen élettani hatással bír.
Minna Hannuksela és Samer Ellahham 2001. évi áttekintő tanulmánya összefoglalja a test reakcióját a szauna hőjére: Növeli a pulzusszámot, bőséges izzadás következik be és a bőr vérellátása javul, ezért a rendszeres szaunázás lehetővé teszi a meleg időjáráshoz való alkalmazkodást.
Javuló tüdőfunkció
A szauna hője közvetlen hatással van a tüdőre is. Kutatások szerint a tüdőkapacitás és funkció körülbelül 10 százalékkal növekszik a szaunában, rendszeres alkalmazása pedig akár 50 százalékkal csökkenti a megfázás előfordulását.
Hannuksela és Ellhham szerint az asztmában és krónikus hörghurutban szenvedő emberek légzését könnyebbé teszi és megtisztítja a tüdőt a lerakódásoktól.
Ne feledjük azonban, hogy a szaunák nem csökkentetik a tünetek időtartamát vagy súlyosságát, és ne szaunázzunk, ha olyan felső légúti fertőzésünk van, amely lázat okoz!
Nem elkerülhető szempont, hogy a szaunázás 200-500 százalékkal növeli a vérben a növekedési hormon szintjét. Noha ez a növekedés átmeneti, a növekedési hormonnak jól ismert előnyei vannak a regenerálás és a teljesítmény növelés szempontjából.
Közvetlen teljesítményjavítás
Az új-zélandi Otago Egyetem kutatói által készített, 2006-os tanulmány megmérte az edzés utáni szaunák hatását a teljesítményre úgy, hogy futópadon kimerülésig futott hat tesztalany.
A kilenc hetes vizsgálat során hat férfi futó, 3x háromhetes edzési blokk sorozatát hajtotta végre:
- az egyik – ahol minden edzést egy 30 perces szaunával zártak – egy „kimosási” periódus volt a zavaró változók kiküszöbölésére,
- a másik vizsgálat kontroll idő szerint történt, ugyanazt a feladatot kellett végrehajtani, de szauna használata nélkül.
Minden egyes edzési blokk után a futók egy futópadon 5 kilométert teljesítettek a kimerültségig.
A szauna rendszeres használata körülbelül 2 százalékkal javította a tesztalanyok teljesítményét egy tényleges versenyen. Ez lehet, hogy nem tűnik nagy eredménynek, de a vizsgálat lényege az volt, hogy a rendszeres szauna és a futás teljesítménynövekedés között szoros összefüggés van.
Következtetés
Annak ellenére, hogy a szaunázás több évszázados hagyomány, a futóteljesítmény javításához kötődő kutatása még mindig korai szakaszban van.
A szaunázás fiziológiás hatásaira vonatkozó általános kutatások azt sugallják, hogy a rendszeres szauna használata javíthatja hőérzetet, növeli a növekedési hormon-szintet, felszabadítja a lerakódásokat a tüdőben, és fokozza az olyan felső légúti fertőzésekkel szembeni ellenálló képességet, mint például a megfázás.
Sajnos még az „ideális” szauna használat alapjait sem ismerjük: a napi edzés utáni szaunázás 30 percig tartson, hetente egyszer vagy kétszer alkalmazzuk, és ne felejtsünk el utána hidratálni.
Fésüs Veronika sportfejlesztési mentor írása