Kevésbé hajlamosak depresszióra a rendszeres kávéfogyasztók. Köztudott, hogy egy csésze gőzölgő kávé megadja azt a sokszor nagyon is szükséges kezdő lökést a nap elején. Egy új kutatás szerint a kávé ennél többre is képes: segít megelőzni a depresszió kialakulását.
Nehéz időket élünk, ezért nem meglepetés, hogy a depresszió és szorongás egyre szélesebb körben jelenik meg. Folyamatosan zúdulnak ránk az ijesztő hírek, és egyre jobban aggódunk családtagjaink és barátaink egészségéért és jólétéért. Mit tehetünk azért, hogy megmaradjon a jó hangulatunk? Egy amerikai kutatás jó hírrel szolgált a kávé szerelmesei számára.
A kávé lesz a megmentőnk?
A Harvard Egyetem professzora, Dr. Alan Leviton kutatásai alapján a világ egyik legkedveltebb itala, a kávé nem csak a reggeli lendületet adja meg, hanem csökkenti a depresszió kialakulásának esélyét is. A független kutatás több, mint 300.000 ember bevonásával készült, és az eredményei alapján a legjobb hatást körülbelül napi 2 és fél csésze kávéval érhetjük el. Akik nem fogyasztottak kávét, vagy ennél kevesebbet ittak, nagyobb arányban mutattak depresszióra utaló tüneteket.
Mi okozhatja a kávé hangulatjavító hatását?
Dr. Levinton szerint több olyan faktor is van, ami közrejátszhat a kávé hangulatjavító hatásában.
Az első ilyen tulajdonság, hogy a kávé gazdag antioxidánsokban. A depressziós embereknél kimutatható, hogy megbomlik az antioxidánsok és a szabadgyökök egyensúlya, és utóbbiak túlsúlyba kerülnek. Ezt hívják oxidatív stressznek, ami ráadásul a szervezetben további káros folyamatok elindulását eredményezheti. A kávéban található antioxidánsok segíthetnek visszaállítani az egyensúlyt.
A kávénak ezen kívül gyulladáscsökkentő hatása is van, márpedig a legújabb kutatások szerint bizonyos gyulladásos folyamatok egyértelműen köthetőek a rossz hangulathoz. A súlyosabb depresszió és az önpusztító gondolatok gyakorisága egyenesen arányos magasabb gyulladás szinttel.
Aztán ne feledkezzünk meg a koffeinről sem! A koffein közvetett módon segít javítani a hangulatot, ugyanis minél többet fogyasztunk belőle, annál magasabb a vér adenozin tartalma. A vérben található adenozin szintje pedig egyértelmű összefüggést mutat a hangulatunkkal: minél depressziósabb valaki, annál alacsonyabb vérében az adenozin szintje
A kávéban ráadásul olyan anyagok is vannak, amik az emésztés során rövid láncú zsírsavakká vagy más metabolitokká alakulnak. Ezek az anyagcsere során termelődő anyagok elősegítik a jó hangulatért és felelős szerotonin, dopamin vagy a nyugodt alváshoz szükséges GABA termelődését.
Kávéfőzésre fel!
Nem csodálkoznánk, ha a kedves olvasó most azonnal felállna, és készítene egy csésze ínycsiklandozó, gőzölgő feketét. Igazi kávérajongóknak pedig egy ennél is izgalmasabb ajánlatunk van: érdemes ellátogatniuk egy igazi barista tanfolyamra, ahol megtanulhatják, hogyan lehet elkészíteni a tökéletes kávét! A Best Mixer barista tanfolyamain Budapesten és rengeteg más vidéki városban nagy tapasztalattal rendelkező oktatók tanítanak meg a kávékészítés csínjára-bínjára, és a jó hangulat nem csak az üdítő nedű miatt garantált!