Tönkreteszi a mosógépet, ráadásul folyton takarítani kell a lerakódásokat. Hogyan szabadulj meg tőle?
A csapvíz oldott ásványi anyagokat tartalmaz, amelyek bizonyos mennyiségig egyedi zamatot adnak a víznek, afölött azonban már inkább kellemetlennek érezzük, és a háztartási gépeinknek, otthonunk vízzel érintkező felületeinek sem tesznek jót.
Az ásványi anyag ugyanis kiválik és lerakódik, ami akár komoly problémákat is okozhat a műszaki cikkeknek. Eltömődnek a csapok és a csövek, vízkőlerakódás keletkezik a mosógépben, mosogatógépben. A vízforraló eszközök is veszítenek hatékonyságukból, a kávéfőzőtől a bojlerig.
Budapest területének túlnyomó részén közepesen kemény a víz, amit bizony mindannyian látunk a poharakon és a fürdőszobai csempén: csillogó felületük hamar fátyolossá válik. Ennek oka a kemény vízben lévő szulfátok és kloridok.
Mit lehet tenni?
Először is távolítsd el a meglévő vízkövesedést. Ha ehhez környezetbarát szereket választasz, magaddal is barátságos leszel. Ez már csak azért is fontos, mert az öko tisztítószereket biztonsággal alkalmazhatod táplálkozási célra használt eszközeidben (pl. kávéfőző), illetve kisgyerek és háziállat mellett is.
Vegyszerek és mellékhatások nélkül dolgozhatsz a citromsavval és az ecettel. A citromsav por és folyadék kiszerelésben is kapható, az ecet többféle erősségben: ha a 20 százalékosat választod a fürdőszoba takarításához, feltétlenül szellőztess közben!
A citromsavas oldattal főzd át a készüléket, utána tiszta vízzel is öblítsd át. Ezek az anyagok nem szennyezik a környezetet és az egészségre sem ártalmasak.
Vízlágyítás kicsiben és nagyban
Ha kis mennyiségű lágy vízre van szükséged, elegendő felforralnod, attól kiválik belőle az ásványi só. Ha több litert, de nem fürdőkádnyi mennyiséget szeretnél, egy vízszűrő kancsót érdemes venned. A hozzá kapható aktívszenes patron kiszűri a vízből a szennyeződéseket, káros ásványi anyagokat és egyéb vegyi maradványokat. A patron több hétig használható.
Lehet kapni csapra vagy mosogató alá szerelhető kisebb vízszűrő készülékeket, illetve mosógép méretű háztartási vízszűrőket, amelyeket a bejövő vízvezetékre kell felszerelni. A vízszűrő készülékek fizikai vagy kémiai módon szabadulnak meg a vízkövet okozó anyagoktól. A fizikai vízkőmentesítés hátránya, hogy csak egy bizonyos vízkeménységig hatásos, és a vizet nem lehet felforralni. A kémiai vízlágyítás során a vízből eltávolítják a víz keménységét okozó ásványi sókat. Mindkét esetben többféle átfolyó-kapacitású és árfekvésű termék kapható.
Akármelyik módszert is választod, utána nem kell aggódnod a háztartási gépeid miatt, kevesebbet kell takarítanod, és ha egyszer megkóstolod a lágyított vízzel készült kávét, többet nem fogsz csapvízzel főzni!
https://vitalmagazin.hu/komposzt-komposztalas-varosban-zold-tudatossag-hulladek-kornyezetbarat-erkely/