Itt a nyár és beköszöntött a forró időszak, mi pedig másra sem vágyunk jobban, mint egy hűvös, kellemesen klimatizált helyiségre, akár otthon, akár a munkahelyen vagy éppen az autóban. Sokan ódzkodnak a légkondi használatától, mondván az egészségre káros hatást fejt ki, pedig kellő odafigyeléssel és tudatos használattal kivédhetőek a negatív panaszok.
Egy nem megfelelően karbantartott klíma többet árt, mint használ. Széles skálán mozognak azok a tünetek, amelyektől szenvedhetünk és amelyek panaszokat generálhatnak. Most pedig nézzük meg, melyek azok a betegségek, amelyek kialakulhatnak, ha nincs megfelelően tisztítva és ellenőrizve a berendezés.
1. Nátha és megfázás
Ha kint tombol a nyár és mondjuk 35 fok van, bent pedig ülünk a 17 fokos hűtött helyiségben, az semmiképpen sem ideális, könnyen meghűlhetünk és megfázás alakulhat ki nálunk. Ilyenkor gyakran folyik az orrunk, köhögünk vagy tüsszentünk. A legoptimálisabb, ha a benti hőmérséklet mindösszesen csak 5-8 fokkal tér el a kintitől.
2. Izületi problémák, klímareuma
A tartósan hideg levegő miatt nem ritka az izom és izületi bántalmak fennállása sem, különösen a nyak, a váll és a végtagok területén. Az izomfájdalmak és izomkötöttség minden bizonnyal a hideg hatására alakul ki, hiszen az erek beszűkülésének következtében a szövetek nem jutnak elegendő oxigénhez, ez pedig bizonyítottan fájdalomérzettel jár.
3. Gombás fertőzések
A klímaberendezések nedves közege kiváló táptalaja a különféle gombáknak. Nem ritka, ha egyszerre több faj is megtelepedik a készülékekben. A gombák spórája a légutakba jutva, főleg alsó légúti megbetegedést és tüdőgyulladást okozhat. A gombák közül a legveszélyesebb az aspergillózis, melynek a spórája az orr- és arcüregbe, valamint a tüdőbe kerülhet be, ott okozva komoly tüneteket, úgy mint a mellkasi fájdalom és nehézlégzés.
4. Legionellózis
A betegség kialakulásáért a Legionella pneumophila baktérium felelős, mely leginkább talajmenti közegben és vízben fordul elő. A klímaberendezésekkel úgy kerül kapcsolatba, hogy a baktériummal fertőzött víz porlasztva jut be a levegőbe, mi pedig ezt lélegezzük be. Nagyobb kockázatnak vannak kitéve az idősek, a dohányzók, a légúti megbetegedésben szenvedők, esetükben, akár végzetes is lehet a betegség. A kezdeti tünetek közé a magas lázat és izomfájdalmat sorolhatjuk, majd megjelenik a száraz köhögés, nehézlégzés, végezetül pedig gyulladás a tüdő felszínén.
5. Pontiac-láz
A Pontiac-láz a legionellozis egy enyhébb változata. Ilyenkor influenza-szerű panaszokkal találkozunk, úgy mint hidegrázás, magas láz, izom- és izületi fájdalmak.
Mire ügyeljünk?
A klíma beállításakor mindig figyeljünk oda arra, hogy a kinti és a benti hőmérséklet között a különbség 5-8 fok legyen.. Figyeljünk oda arra is, hogy a berendezésből kiáramló hideg levegő sose érje közvetlenül az arcunkat és a testünket. Otthon, a munkahelyen vagy az autóban felszerelt klímát évente legalább egyszer vegyszerrel tisztítsuk át. Fontos tudni a légkondiról, hogy mindig a helyiségben lévő levegőt forgatja át, ezért ne feledkezzünk el a rendszeres szellőztetésről és az elhasznált oxigén pótlásáról.
Mit tegyünk, ha már megtörtént a baj?
A reumatikus betegségekre különösen ajánlottak a balneo- és fizioterápiás kezelések, a termálvizes fürdők. Ha a légúti tüneteket szeretnénk kezelni, akkor látogassunk el szaunába, sókamrába, inhaláljunk vagy használjunk szopogató tablettákat. Ha a megelőzésre szeretnék nagy hangsúlyt fektetni, akkor erősítsük immunrendszerünket különféle vitaminokkal.