Csaknem egy éve gyűjtődoboz áll a patikákban, ahová bárki beviheti az évek óta otthon tárolt, lejárt szavatosságú gyógyszereket. A patikaszerek visszaszolgáltatása nemcsak lehetőség, hanem fontos figyelmeztetés is: az otthon tárolt, lejárt szavatosságú vegyi készítmény tragédiákat okozhat, ha pedig egyéb úton szabadulunk meg tőlük, a talajt vagy a vizet szennyezik.
Átlagosan minden ötödik felírt, kiváltott és megvásárolt gyógyszer a házi patika alján, rosszabb esetben pedig a szemeteskukában végzi. Az orvos által javasolt gyógyszereket ugyanis nem mindig kell sokáig szedni, így megmarad néhány szem, amit takarékosan félretesznek otthon. A megbontott dobozok, üvegcsék ezek után csak gyűlnek a kamra sarkában, a konyhaszekrény eldugott fiókjában, míg végül egy nagytakarítás során a szemeteskukában végzik. Évente mintegy több száz tonna gyógyszer kerül a szemétbe – igaz, a magyar adatok nemzetközi összehasonlításban egyáltalán nem számítanak rossznak.
Ez a gyakorlat nemcsak a környezet számára jelent végzetes veszélyt – mivel a szemétből a talajba, majd onnan a vízbe szivárgó kémiai anyagok károsítják az ökoszisztémát –, hanem a családra is. A figyelmetlenül elővett vésztartalékon ugyanis nem mindig látható a hónapok alatt elmosódott lejárati idő, a szavatosságát vesztett tabletta pedig nem orvosság, hanem méreg. A lejárt szavatosságú gyógyszer ugyanis már nem fejti ki gyógyhatását, a mellékhatások azonban megsokszorozódhatnak és felerősödhetnek. A szemétbe került gyógyszerek veszélyt jelentenek azért is, mert azt kikeresve illetéktelen személyek értékesíthetik, ami a naiv vásárló számára akár tragédiával is végződhet.
A lejárt gyógyszereket ma már visszaveszik a patikák, ami nemcsak környezetvédelmi szempontból előnyös, hiszen a szemetesbe dobott patikaszerek mérgezhetik a talajt, az ivóvizet. Lehetőség van arra, hogy közvetlenül a gyógyszerésznek adják át a lejárt gyógyszereket, aki így tanácsokat is tud adni. Amennyiben a visszaszolgáltatott tabletták között több antibiotikum található (esetleg olyan doboz, amelyből alig hiányzik egy-két szem), a patikus tájékoztatást adhat arról, hogy az antibiotikumot kúraszerűen kell szedni, azaz addig kell szedését folytatni, amíg van a gyógyszerből. Természetesen nem kötelező a gyógyszerésznek átadni a csomagot, azt a patikában elhelyezett gyűjtőbe is bele lehet tenni.
Az esztétikus, úgynevezett egyutas gyűjtődobozokat – amelyekbe csak beletenni lehet a hulladékgyógyszert, kivenni viszont már nem – az e feladatra létrehozott, nonprofit Recyclomed közhasznú társaság szállítja ki, illetve gyűjti be a patikáktól. A gyűjtőedényeket a cég meghatározott időközönként egy veszélyeshulladék-égetőbe szállítja, ott a dobozt a tartalmával együtt ártalmatlanítják.
Mi legyen a házi patikában?
A gyógyszerészek nemcsak a recept nélkül kapható készítményekkel kapcsolatban szolgálnak hasznos tanácsokkal, hanem személyre szabottan javasolnak készítményeket a vészhelyzetre vagy mindennapokra összeállított házipatikába. Érdemes ezért kikérni véleményüket az otthon felhalmozott készletről akkor is, ha még minden darabja felhasználható.
Érdemes beletenni a gyógyszeres dobozba:
- fájdalomcsillapítót
- lázcsillapítót
- görcsoldót
- vitamint
- megfázás, nátha elleni készítményt
- hasfogót és hashajtó szereket
- sebek fertőtlenítéséhez, tisztításához használható szereket
- kötszereket
Olvassa el a mellékelt tájékoztatót!
Egyes gyógyszerek, készítmények esetében nemcsak a szavatossági idő korlátozza az alkalmazás idejét és körülményeit. Bizonyos kenőcsök, cseppek ugyanis csak alacsony hőmérsékleten – hűvös helyen – őrzik meg gyógyhatásukat. A gyógyszer dobozán vagy a mellékelt tájékoztatón ilyenkor fel van tüntetve, milyen körülmények között kell az adott készítményt tárolni. A fűtőtest mellett tárolt gyógyszeres doboz tartalma szinte egészen biztosan átvizsgálásra szorul!