A mellrák a nőket érintő második leggyakoribb veszélyforrás, ám nem feltétlenül kell rettegnünk tőle, hiszen helyes életmóddal esélyünk lehet megelőzni a daganat kialakulását. Ennek ellenére nem szabad lebecsülni a kockázatot, ám sokkal célravezetőbb felmérni a reális veszélyeket, és konkrét lépéseket tenni annak érdekében, hogy egészségesek maradjunk.
Fontos felmérni azt is, hogy életkorunk szerint melyik kockázati csoportba tartozunk, és a családban előforduló daganatos megbetegedések számát tekintve esetleg fokozott veszélynek vagyunk-e kitéve, avagy sem. Ha a családban (nemcsak női ágon!) már volt daganatos betegség, még fontosabb körültekintően és tudatosan szervezni az életünket. Hogyan? Íme, néhány „életmentő” tipp, amelyet ha nem időszakos lelkesedéstől hajtva, hanem valóban az életmódba beépítve alkalmazunk, megelőzhetjük a melldaganat megjelenését.
Mozgás
Szakemberek azt állítják, hogy már napi fél óra séta is sokat jelenthet az egészség megóvásáért, ám a melldaganat megelőzésében ez kevés. Naponta annyi mozgásra van szükség (és ez lehet bármilyen mozgásforma, úszás, futás, súlyemelés, bármi), amely mellett a szervezet megizzad. Az intenzív mozgás miatt a szervezet ösztrogén szintje csökken, és ez, vagyis az alacsonyabb ösztrogén szint csökkenti a mellrák kockázatát.
Testsúly megőrzése
A testsúly szintén az ösztrogén szinttel van összefüggésben. Egy tanulmány szerint azok a nők, akik kamaszkorukhoz képest legalább 30 kg-ot híztak, megduplázták a melldaganat kialakulásának esélyét. Ugyanakkor a testsúly megőrzése nem lehetetlen feladat, vagyis ha képesek vagyunk az ideális (vagy ahhoz közelítő) testsúlyunkat tartani és mozgunk mellette, már sokat tettünk egészségünk megőrzéséért.
Egészséges zsírok fogyasztása
A melldaganat megelőzése érdekében nem mindegy, hogyan táplálkozunk, ám az egyik leghatékonyabb fogás, ha az étrendbe telítetlen zsírsavakat tartalmazó olajakat iktatunk be, vagyis napraforgó és repceolaj helyett használjunk olívát.
Gyümölcs és zöldség naponta többször
Répa, paradicsom, spenót, dinnye és alma. Naponta legalább háromszor kell gyümölcsöt vagy zöldségfélét fogyasztani ahhoz, hogy a szervezet elegendő mennyiségű karotenoid nevű anyaghoz jusson. Ez a hatóanyag képes felére csökkenteni a rák kockázatát.
Az alkoholfogyasztás csökkentése
Még mindig az ösztrogén. Már napi két pohárka alkohol is emeli a rákkeltő ösztrogén szintjét a szervezetben, valamint gyengíti az immunrendszert.
Füstmentes élet
Lehet, hogy nem tűnik egyenesnek az összefüggés a dohányzás és a mellrák kialakulása között, de kutatások azt bizonyítják, hogy azoknál a nőknél, akiknek családjukban már előfordult daganatos megbetegedés, és dohányoznak, kétszer akkora az esélyük, mint nem dohányzó társaiknak. Eszerint a dohányzás a hajlamra tud ráerősíteni. Így a cigarettázás elhagyásával felére lehetne csökkenteni a rák kialakulásának kockázatát.
Önvizsgálat és szűrés
Mindemellett nem szabad elhanyagolni a rendszeres önvizsgálatot sem, amely történhet tapintással, illetve ma már vásárolható olyan lámpa, amelynek fénye képes idejében kimutatni (sötétebb folt formájában), ha van elváltozás a mell szöveteiben. A 40 év feletti korosztály számára pedig ajánlott a rendszeres szakorvosi szűrés, a speciális emlőrák-diagnosztika.
Hitek és tévhitek a mellrákkal kapcsolatosan
Megnéztük, vajon igazak-e a mellrákkal kapcsolos hírek és híresztelések.Íme, néhány közkézen forgó információ:
A szoptatás csökkenti a mellrák kockázatát. A hír igaz, de jó, ha tudjuk, hogy nemcsak a szoptatás véd. A várandósságon, szülésen átesett nők körében kisebb a mellrák kialakulásának kockázata.
A fogamzásgátlók növelik a mellrák kockázatát. Ez így nem igaz, sőt, a fogamzásgátlót használók (18-40 év) körében sokkal ritkábban alakul ki mellrák. Az viszont igaz, hogy a menopausa során alkalmazott hormonkészítmények enyhén emelhetik a kockázatot.
A mellet ért ütés vagy nyomás (sport, baleset, biztonsági öv megfeszülése)következtében kialakulhat mellrák.Ilyen összefüggés nem igazolható, ettől függetlenül fokozott figyelemmel kell óvni a mellek épségét.