A D-vitamint, – melyről sokan nem is tudják, hogy nem is „igazi” vitamin, hanem egy szteránvázas hormon – a szervezetünk maga állítja elő a bőrünk alatt elraktározott provitaminokból, azaz elővitaminokból. Az egyik legfontosabb feladata szabályozni a vér kalcium szintjét, valamint a kalcium csontszövetekben való lerakódását, azaz a csontok ásványosítását. De emellett számos egyéb élettani folyamat kulcsszereplője is.
Hogyan jutunk hozzá?
A leginkább kézenfekvő módon a szabadban, napon töltött idővel biztosíthatjuk a D-vitamin utánpótlást, melyből sajnos – szinte biztosan – nem jutunk eléghez késő ősszel, télen, és kora tavasszal… A körültekintő táplálkozás sem biztosan elegendő, mivel szervezetünk D-vitamin szükségletéhez képest kevés az a D-vitamin, amit táplálék formájában vehetünk magunkhoz. Ezért érdemes, sőt lényeges jó minőségű pótlást találnunk. Mind az elővitaminok, mind a szintetikusan előállított D-vitaminok zsírban oldódóak és a vékonybélből szívódnak fel. Tehát jó, ha olyan D-vitamin készítményt választunk, amely eleve oldott formában tartalmazza a hatóanyagot, pl. olívaolajban.
Sportolj és szedj D-vitamint
Az aktív életmód és az egészség kéz a kézben jár. Mozogni kell, sportolni jó! A testmozgás egészségünkre gyakorolt hatásait nem lehet eléggé hangsúlyozni: a jó közérzetünk, a megfelelő fizikai kondíciónk, az egészségünk megtartásához nélkülözhetetlen. Akár valamilyen sportot űzünk, akár rendszeresen túrázunk, naponta kutyát sétáltatunk, kerékpárral járunk… – minden mozgás fontos és jó. Az egészséges csontrendszer is az aktivitás megtartásával biztosítható. A jó erőnlét pedig nem csupán az edzésen jön jól, hanem a mindennapok során is előny: legyen szó a munkánkról, vagy az otthoni teendőinkről, biztosan jobban helytállunk, ha jó kondícióban vagyunk.
Hogyan segít a D-vitamin?
A kalcium és a D-vitamin együtt nem csupán a vázizomzat működéséhez szükséges, hanem az izmok összehúzódásában, az optimális izomfunkcióban is jelentős, így javítva az izom működését, erősségét.
Az alacsony D-vitamin szint, gyengébb izomműködést, rosszabb fizikai teljesítményt is hozhat, mivel mind az izmaink, mind a csontjaink jó működéséhez elengedhetetlen. A D-vitaminszint növelésével javítható tehát a fizikai- és sportteljesítmény. Azonban ügyeljünk arra, hogy ne essünk túlzásba a testedzés, a sportolás terén sem. Az edzések mellett fontos a pihenés, a regenerálódás is.
A D- vitamin a sérülések megelőzésében épp oly hatékony segítőnk, mint az izomláz gyógyításában. A túledzettség, az izomláz lényegében egy gyulladásos állapot, ennek gyógyulásában is nagy segítség az optimális D-vitaminszint, ugyanis hatására serkenteni tudja szerveztünk a gyulladásgátlást.
A jó sportteljesítmény, a jobb erőnlét mellett az immuntámogatásban is részt vesz: hiszen a D-vitamin közvetlen hatással van az immunsejtekre is, így a fertőzések megelőzésében is jelentős szerepet kap. A D-vitamin szedésével tehát nem csupán egyszerűen vitamint pótlunk, hanem az egészségünk megőrzéséért valóban teszünk.
Mozgás és D-vitamin – a nyerő páros
Az IBSA Vitamin D3 2000 NE lapkavitaminja minden szempontból ideális választás: praktikus csomagolása miatt kis helyen elfér, akár edzés előtt is, víz nélkül bevehető, nem szükséges étkezéssel összekötni. A lapocska a nyelvre helyezve gyorsan feloldódik, és a benne lévő hatóanyag 15 percen belül hasznosul. Pontosan, kényelmesen adagolható, emellett fontos, hogy laktóz-, glutén-, GMO- és cukormentes, nem utolsó sorban kellemes narancsos íze van.
AZ ÉTREND-KIEGÉSZÍTŐ NEM HELYETTESÍTI A KIEGYENSÚLYOZOTT, VEGYES ÉTRENDET ÉS AZ EGÉSZSÉGES ÉLETMÓDOT.