Volt már olyan érzésed, hogy a kevésbé fontos dolgokra nincs időd, mert állandó krízis jellegű feladatok várnak rád?
Számos produktivitás elmélet született, és van egy, ami teljesen szemben megy az általánosan elfogadott időgazdálkodási modellel (eszerint olyan tevékenységet kell választanunk, amelyek több/jobb eredményt produkálnak, mint más tevékenységek). Olyan projektlistát kell készíteni, amely nem tesz különbséget a feladatok között. Emellett ne legyen időkeret sem. Bevallom, nekem bevált.
Készíts két listát. Az elsőre írj fel minden olyan dolgot, ami befejezetlen, és több lépésből áll, hogy végezzünk velük.
A második lista pedig azokból a jövőbeli projektekből álljon, amiket valamikor meg szeretnél csinálni, de még nem állsz készen rá. Legtöbben nem is gondoljuk át a teendőinket, hanem automatikusan elpasszoljuk. Pedig ezek az apró lépések óvnak meg attól, krízishelyzet alakuljon ki.
Egy egyszerű példával szemléltetve a krízishelyzet függőségünket
Már aktuális lenne a gumicsere az autónkon. Csupán fel kellene hívni a gumist árakért. Mi megvárjuk, míg odáig fajul a helyzet, hogy durrdefekt miatt az autómentőket kell hívni. És lám! A krízishelyzet már adott is.
A feladat
Tisztázz és határozz meg minden olyan dolgot, ami eljuttat a célodig. Ebbe az apró teendők is beletartoznak. Csakis ezután leszel hatékony.
Ne feledd! Készíts projektlistáidnak egy megkülönböztetési módszert:
A.) Projektek ➡ ez egy teljes leltár valamennyi befejezetlen dolgodról, amelyek további akciókra bonthatóak;
B.) ” talán egy szép napon/majd ha” ➡mindazon projektek, amit majd egyszer szeretnél megcsinálni, de jelen pillanatban nem vagy elkötelezve irányukban.
Ha kész van a projektlistád, akkor el kell döntened a soron következő tennivalót és persze ellenőrizned kell a munka folyamatát, hogy hol tartasz. Tisztában kell lenned az adott feladat tennivalóival, mert csakis akkor lehetséges a tudatosság egy munkával kapcsolatban.