A hormonokat a mai világ mindenható varázslóként tartja számon. Míg korábban pusztán a nemi jellegeket és a fajfenntartásért felelős ösztönöket tulajdonították a férfiakban és a nőkben eltérő mennyiségben termelődő hormonoknak, mára azt is bebizonyították a szakemberek, hogy a nemi hormonok, így a nőkre jellemző ösztrogén felelős a nőies, fiatalos vonásokért. Erre szakosodott klinikákon ma ösztrogénterápiával fiatalosabb külsőt fizethet meg magának bárki.
A nemi hormonok felelősek a férfi és a nő eltérő testfelépítéséért, a nemi működésért és a másodlagos nemi jellegekért is. A női szervezet ciklikus folyamataiért leginkább két hormon, az ösztrogén és a progeszteron felelős.
Áldásos ösztrogén
Az ösztrogén mintegy harminc hormonból áll, ezek irányítják a petefészek működését és a menstruációs ciklust. Az ösztrogénnek a szigorú fajfenntartás érdekében zajló folyamatos szabályozás mellett nagyon sok hasznos mellékhatása van: erősíti a csontokat, javítja a nemi életet, szépíti a bőrt, fokozza a hüvely nedvességtartalmát, javítja az emlékezőképességet.
A másik női hormon a progeszteron, ami tulajdonképpen a terhességre készíti fel a szervezetet. Növeli az étvágyat, hatására a vese vizet és sókat tart vissza a szervezetben. Közvetlenül menstruáció előtt megemelkedik a progeszteron szintje a szervezetben, ezért megváltozik annak működése. A progeszteron okolható tehát a ciklus előtti farkasétvágyért, az édesség utáni sóvárgásért, sőt az érzelmi hullámokért, a szomorúságért és a depresszióért is. Az említett hormonok mellett még számtalan egyéb szervezi a test működését és reakcióit, így például az agyalapi mirigy elülső lebenyében termelődik a tüszőserkentő, a sárgatest és a tejelválasztást serkentő hormon. Ezek felelősek a terhesség és a szülés során zajló folyamatokért, a szoptatásért és az anyaság érzetének kialakulásáért is.
Ma már az sem meglepő, hogy az ösztrogén jelen van a férfiakban, mint ahogy a női szervezet is termel tesztoszteront, azaz férfiasságért felelős hormont. A tesztoszteron a vese felső részén lévő mellékvesében és a petefészekben termelődik. A tesztoszteron hatására jön létre a nemi vágy, de felelős a koncentrációért, az önbizalom szintjéért és az agresszióért is.
Hormonterápiákkal az egészségért
A kor előrehaladtával a hormontermelő sejtek elöregednek, ezért csökken a szervezetben a nemi hormonok szintje, megszűnik a petefészek működése, leáll a peteérés. A hormontermelés változása miatt jelentkeznek a klimax sokak számára ismert és kárhoztatott, kellemetlen tünetei is: a fejfájás, az álmatlanság, a hőhullámok. A hormon alacsony szintje azonban hosszú távon betegségekhez is vezethet, hiszen megszűnik például az ösztrogén csontritkulástól védő szerepe.
A fájdalmas tünetek megszüntetésére és az egészség helyreállítására alkalmazzák ma már a különböző formában, általában gyógyszerként a szervezetbe juttatott hormonterápiát. A hormonok megfelelő szintjét és a terápiát azonban csakis szakorvos állapíthatja meg, ezért szigorúan az orvos tanácsait betartva küzdhet meg mindenki a változásokkal.