Javában benne vagyunk már a nyárban és élvezzük a nap melegét. De mi is a teendő a bőrápolás terén ilyenkor, mire kell odafigyelni és mi más a napi és heti rutinban, mint eddig?
Száraz, kora tavaszi bőrünket eddig tápláló krémet használva regeneráltuk és készítettük fel erre az időszakra. Ezeket az ápoló anyagokat most könnyed balzsamokra, fluidumokra cseréljük, melyek pillanatok alatt felszívódnak és nem hagynak csillogó fényt és ragacsos tapintást arcunkon. Ezeket használjuk reggel és este is.
Előkészületek a napozáshoz
Maga a hidratálás fontos folyamat a bőr felkészítésére a barnuláshoz, hiszen az egészséges, egyenletes felületű bőr szebben, egységesebben barnul. Most is fontos az arc- és testradírozás heti egy alkalommal, hogy eltávolítsa az elhalt hámsejteket. Arra azonban ügyeljünk, hogy ne a napozás napján, hanem azt megelőzően használjuk a peelinget, különben fokozzuk a hirtelen megújult bőr leégési faktorát.
A peeling lényegében a bőr elszarusodott rétegeinek vékonyítását jelenti, és számos bőrproblémára nyújthat megoldást.
A naptejek, olajok használata szintén odafigyelést igényel. Ezekből a bőr felületén blokkoló hatást kifejtő, természetes ásványi anyagokat tartalmazó fizikai fényvédők és természetes napolajok használata ajánlott a kémiai anyagokkal szemben, mert nem terhelik szervezetünket mesterséges méreganyagokkal.
A D-vitamin is nagyon fontos szerepet tölt be nemcsak az immunrendszer működésében, hanem egyes betegségek, mint például a rák kialakulásának megelőzésében segít, valamint a bőr természetes védekezésének kialakulásában, köztük a bőrrák megelőzésében is. A nap UVB-sugarai a bőrben lévő koleszterinszármazékból képesek D3-vitamint előállítani. Minél gyengébb a napfény, annál több viszont a bőrt ért UVA-sugárzás, ami visszabontja ezt a vitamint.
Fontos viszont, hogy bőrünk ne égjen le, mert ez akár hónapokra is blokkolja a D3-vitamin termelődését.
Tehát mikor és hogyan napozzunk?
A legerősebb napfényben, letisztított bőrrel, bőrpírig, ám nem leégésig tegyük ezt, ha a vitamintermelődést szeretnénk indukálni, a többi időszakban pedig viselünk szalmakalapot és lenruhát. Válasszunk olyan naptejet, mely elsősorban az UVA-sugarakat szűri ki.
Napozás utáni teendők
Napozás után fontos az utóápolás, hidratálás, nyugtatás és a regenerálás. Itt is a könnyed, hűsítő, kifejezetten napozás utáni készítmények használata a fontos.
Ilyenkor jól jöhetnek az illóolaj alapú termékek, amelyek nyugtatják és enyhítik a tüneteket. Ilyenek például a borsmenta és levendula illóolajok, aromavizek, vagy a rózsavíz, mely megköti, így egyben hidratálja a bőrt. Ez utóbbiakból készíthetünk aromavíz permetet, melyet kézitáskánkban tartva akár napközben többször is használhatunk. Nemcsak a hatása, de illata is frissítő élmény lesz számunkra a meleg napokban.
Pápai Juci bőr- és aromaterapeuta írása