Hogyan függ össze a szervezet pH-egyensúlya és az egészség? A kérdés Hippokratész óta izgatta mind az orvosokat, mind a gyógyulásra-, illetve egészségre és szép alakra vágyakozókat. De a téma körülbelül 30 éve kezdte élni világkorát, először (természetesen) Amerikában.
Ettől kezdve komplett életmódként, majd iparágként tekinthetünk a lúgosítás folyamatára, ami különleges táplálkozási szabályokat, illetve lúgosítást elősegítő étrend kiegészítőket, bizonyos irányzatok szerint injekciókat takar. Sőt, volt olyan képviselője a témának, aki a speciális, lúgosítást elősegítő masszázst is szükségesnek tartotta.
Mit is jelent a lúgosítás?
A „pH érték” a szervezet sav-bázis egyensúlyának, vagyis savasodás-lúgosodás folyamatának mutatója. A pH-skála 1-től 14-ig terjed, a nulla erősen savas, a 14-es a lúgos, a 7-es a semleges érték: a vér optimális értéke 7,35-7,45. Teljesen érthető módon ennek eltolódása, a savasodás-lúgosodás helyes vagy helytelen aránya a szervezetben jó, illetve rossz hatással lehet az egyes biológiai folyamatainkra – állítják a lúgosítással foglalkozók.
Már Hippokratész is úgy tartotta, hogy a testnedvek keveredésének arányai állnak a betegségeink mögött. (Ő egyébként is a testnedveket tartotta felelősnek mindenért, még a habitusunkért is: gondoljunk a „hippokratészi személyiség tipológiára”.) Sok biológiai folyamat enyhén lúgos kémhatást igényel, így ha nem ügyelünk a pH-egyensúlyra, a szervezet alapfunkciói károsodnak! Ezen az elven mentek tovább a lúgosítás képviselői: a nyál és a vizelet értékei alapján mondták ki, hogy valaki szenved-e acidózisban, vagyis a túlsavasodás állapotában. Az eltolódás növeli a cukorbetegség, a reuma, a szívinfarktus és depresszió kockázatát, a gyomor panaszokat, illetve hatással van a stresszhormonok kiválasztására, ami miatt emelkedik a vérnyomás. Emellett alvászavarokkal és gyulladásos folyamatokkal is számolni kell.
Mi a megoldás, hogyan lúgosíthatunk?
A különleges étrend bevezetése – ami az egyébként „egészséges” étrenddel nagy átfedésben van – az első számú teendő. A fehérjéket és szénhidrátot tilos egyszerre enni (például müzli tejjel!) illetve több lúgos kémhatású élelmiszert kell beiktatni: zöldségeket, gyümölcsöket, gombát és zöld fűszereket. Eközben szorítsuk vissza a savas, fehérje tartalmú ételeket: a tejtermékeket, a marhahúst, a dióféléket, a kávét, a tésztákat és gabonaféléket, illetve az édességeket.
Ha a diéta nem használ, akkor érdemes a lúgosításra fejlesztett táplálék kiegészítőket beiktatni, amelyek általában a zöldségek és/vagy gyümölcsök, illetve savtalanító ásványi anyagok (kalcium, kálium, magnézium, vas, cink) keveréke. Emellett a dohányzás és az aktivitás szintje is befolyásoló tényezők!
Ahogy már említettem, a lúgosítás egyes képviselői ennél is továbbmentek: Dr. Young (aki valójában természetgyógyász, nem orvos) a lúgosító zöld porokon és A pH Csoda c. könyvén kívül „lúgosító injekciókkal” (szódabikarbóna és B17-vitamin intravénás adagolásával) szerezte hatalmas vagyonát – karrierjének azonban páciense halálesete és több bírósági tárgyalás vetettek véget. (Bár étrend kiegészítő termékei mai napig kaphatók.)
Lúgosítás: létezik vagy átverés?!
Dr. Young esetei, illetve számtalan kutatás az elmúlt 5 évben már megkérdőjelezte a lúgosítás hatékonyságát, sőt, az elsavasodás állapotának létezését is. Ettől függetlenül nagyon sok más kutató és eset bizonyítja, hogy az acidózis létezik, és a lúgosító diéta segít. Mi az igazság?!
Habár valóban akadnak bizonyítékok, hogy a lúgosító diéta (önmagában, tehát injekció és egyéb beavatkozás nélkül!) valóban jót tesz –egyértelmű javulás áll be gyomorpanaszok, köszvény és egyéb betegségek esetén –, az összefüggés nem egyértelmű. Napjaink orvosai szerint ezeknek a sikereknek oka pusztán az, hogy ez a „speciális diéta” nagy átfedésben áll az egészséges táplálkozással.
Egyértelmű, hogy a sok zöldség és gyümölcs, a rostok, a vitaminok és kevesebb állati eredetű fehérje bevitele egészséges! Ezzel sem orvosok, sem dietetikusok, sem pedig személyi edzők nem vitatkoznak.
Hogyan tovább?
A lúgosító étrend – ha úgy tetszik – bátran beiktatható. A több vitamin és ásványi anyag biztosan jót tesz a szervezetnek, és azzal sem lehet vitatkozni, hogy a visszaszorított kávéfogyasztás és dohányzás, valamint a több mozgás jó hatással van az egészségre (és az alakunkra, illetve az öregedési folyamatokra is).
„Kinek-kinek hite szerint!” – ha a lúgosítás elve tetszik, vagy kifejezetten jól esik vizualizálni, ahogy tisztul és „fellélegzik” a szervezet, akkor hajrá! A legfontosabb, hogy a testünket minőségi tápanyagokban és sok odafigyelésben részesítsük – hiszen hol máshol élnénk életünk hátralévő részében, ha nem benne?
Hámori Blanka személyi edző írása