A hobby sport tökéletes eszköz arra, hogy elérjük, amire mindannyian vágyunk: hogy pozitívabban szemléljük a világot és magunkat, vagyis boldogabban éljünk. Mindennek az alapja egy kedvező énkép, ami meghatározza a napi közérzetünket, gondolkodásunkat, érzéseinket, kezdeményezéseinket, tehát azt, ahogyan vagyunk és hogyan haladunk az életben.
A pozitív énkép
Az énkép a magunkról alkotott, érzelmekkel átszőtt vélekedéseink halmaza. Vagyis az énkép az a kép, amilyennek magunkat látjuk – és ehhez a képhez természetesen pozitívabb és/vagy negatívabb érzelmek is kötődnek. Az énképünk azért összetett, mert pici korunk óta alakul: a tapasztalataink, visszajelzések, másokkal való össze – hasonlítások formálják.
Az énkép sajátossága, hogy változtatható, de stabilitásra törekszik! Vagyis (új információkkal, új tapasztalatokkal) tudjuk alakítani életünk végéig. Azonban akkor érezzük jól magunkat, ha minél stabilabb, ha úgy érezzük, hogy tudunk bele kapaszkodni, és (főleg, ha pozitív) „úgy is marad”.
Amikor új információk és tapasztalatok által (például sikerült valami, megszeretett valaki, bevált valami) javul az énképünk, akkor erősödik az önértékelés, önbizalom és önelfogadás is.
Javítsuk sporttal az énképet!
A sport tökéletes eszköz arra, hogy gyorsan és egyértelműen új, pozitív információkat és tapasztalatokat szerezzünk. Ha ezeket beépítjük az énképünkbe, akkor az nagyon gyorsan és jelentősen javulhat. A sport szinte hetek alatt mérhetően és láthatóan egyértelművé teszi, hogy képesek vagyunk fejlődni, jobbá válni. Ez a tapasztalat pedig az önbizalom és önértékelés alapja!
Alakformálás: talán nem is kell ecsetelni, hogy az alakformálási célok teljesítése mennyire sokat dob az önképünkön. Akár fogyni, akár izmosodni szeretnénk, az eredmények pár hét után láthatók, és nemcsak elégedettebben tekintünk tükörbe, de újra hisszük, hogy képesek vagyunk változtatni magunkon és az életünkön! Az első pici eredmények tovább gördítenek a változás útján. És persze ennek az összes folyománya (nagyobb önbizalom a munkahelyen vagy párkapcsolatban) további pozitív tapasztalatokhoz vezet.
Kondíció, teljesítmény: a fitnesz picit elhanyagolt területe (az alakformálás mellett) a kondi fejlődése, pedig éppolyan jól (sőt, néha gyorsabban!) bizonyítja, hogy tudunk fejlődni. Az állóképesség, erő, hajlékonyság, egyensúly fejlődése ráadásul mérhető, látványos, így bizonyítja, hogy akár más területen is tudunk nagyot dobbantani, ha van tervünk és célunk.
Társaság: a pozitív énkép egyik alapja a környezet pozitív visszajelzései. Vagyis muszáj interakciókba lépnünk, nyitnunk, meghallanunk másokat, csak egyedül nem lehet önképet alakítani. Sok negatív önértékeléssel rendelkező ember pont emiatt fél edzőterembe menni, mert ott kapcsolódni kell, pedig a tapasztalat azt mutatja, hogy egy barátságos klubban pont az új ismeretségek és megerősítések segítenek a legtöbbet a változásban, és hatalmas lökést adnak a pozitívabb énkép kialakulásában!
Fizikai jóllét: a pozitív énkép erős alapja a fizikai egészség, a jó közérzet. Vagyis: a biológiai jóllét elősegíti a pszichológiai jóllét kialakulását. A rendszeres sport segít a stresszlevezetésben, helyreáll az anyagcsere, a keringés, optimális lesz az étvágy, kiegyensúlyozottabb az alvás. Ráadásul a fizikai aktivitás hatására boldogsághormonok termelődnek a szervezetben, vagyis minél gyakrabban mozgunk, annál inkább erősödik az érzet, hogy akár jól is érezhetjük magunkat a bőrünkben – az énkép tehát javul.
Flow-állapot: számos kutatás bizonyítja, hogy minél gyakrabban jutunk el a flow-ba, annál kiegyensúlyozottabbak leszünk. A flow állapotban nincsenek elvárások és időkorlát, csak a cselekvés és az amiatt érzett öröm, felszabadulás. Ebben a különleges élményben részesíthet bármilyen mozgás, amit élvezünk, vagy kreatív alkotás, akár munka is. Ha rendszeresen megéljük, elégedettebbnek érezzük magunkat, az énképünk pozitívan változik. 12 év edzői tapasztalattal (és saját életutamat megfigyelve is) állíthatom: az énkép pozitívabbá alakítása minden egyéb siker (párkapcsolati, munkahelyi, életszakasz-váltások, stb.) alapja. A sport nagyszerű kiindulópont: amikor eljön a pont, hogy elértünk valamit, amit korábban elérhetetlennek tartottunk, elkezd átalakulni a bennünk élő kép magunkról: VAJON TUDNÉK ENNÉL KICSIT TÖBBET IS VÁLTOZTATNI? (Ezért dokumentálok a klienseimnél egész „pici” sikereket is: például mínusz 3 kiló, egy szabályos fekvőtámasz, 10 perccel több futás.)
Számtalan „nagy sztorit” végignéztem: szorongóból nyitottá válást, évtizedes bántalmazó kapcsolatból való kilépést, munkahely váltásokat, ötvenes nő kivirágzását, az „örök duci lányból” bombanővé érést. Mindegyik „pozitív énképsztori” egy apró lépéssel kezdődött: 2 másodperccel tovább megtartott plankkel, mínusz 2 centivel, 2 perccel több futással.
Hámori Blanka aerobikedző, személyi edző és életmódtanácsadó írása