Számtalanszor hallom ismerőseim körében, sóhajjal kísérve, hogy: „Én képtelen vagyok ébredés után rávenni magam arra, hogy egyek.” Meglepő módon a felmérések szerint így van ezzel az emberek fele, és sajnos a gyerekekre és a felnőttekre vonatkozóan is ugyanezzel a statisztikával szembesülhetünk. A reggeli elhagyásának elkerülésére, a jó reggeli összetételére és időpontjára táplálkozási szakértőnk ad tanácsokat.
Reggeli nélkül indítani a napot olyan, mintha felkészülés nélkül esnél be egy versenyre, vagyis eleve hátránnyal indulsz. A hétköznapjainkban ez a hátrány a reggeli kimaradásával a megnövekedett éhségérzet lesz, ami a kevésbé egészséges ételek nassolásához vezethet, megfelelő tápanyagbevitel nélkül.
A kiegyensúlyozott étrendben a három főétkezést és mellé két köztes kisebb étkezést javaslok, természetesen a napi rutin és sporttevékenységek figyelembevételével. Az, hogy melyik étkezés milyen jelentőséggel bír általában személy-és tevékenységfüggő, de a reggeli fontossága mindenkinél alapvető.
Azoknak az embereknek, akik reggeliznek, általában kiegyensúlyozottabb az étrendjük, kisebb lehet az elhízásra, cukorbetegségre, szív és érrendszeri betegségre való hajlamuk, vagy ha túlsúlyosak, könnyebben lefogyhatnak.
A napindító étkezésed javíthatja a szellemi teljesítményedet, a koncentrálóképességedet és a hangulatodat is.
Milyen az ideális reggeli?
A komplex emberi szervezetnek a napi működés során szüksége van éjszaka regenerációra, az ébredést követően pedig nélkülözhetetlen egy jó adag, jó minőségű tápanyag, amivel a feltöltődés teljessé válik.
A jó minőségű reggeli megfelelő arányban tartalmaz szénhidrátot, fehérjét és zsírt is. A napi tevékenységtől függően az egész napos energiaszükséglet 20-30%-át kellene megfelelő összetételű reggeliből elfogyasztanunk.
A lassú felszívódású szénhidrátok, alacsony glikémiás indexű tápanyagok (például a teljes kiőrlésű zabpehely) a vércukor szintet fogják stabilizálni, megelőzik a jojó effektus és az édesség utáni vágy megjelenését. Ha életmódváltásban gondolkozol vagy fogyni szeretnél a reggelizés rutinját emiatt is érdemes beépíteni az életedbe.
A nap első étkezésekor tanácsos nyers formában friss zöldséget is fogyasztani. Ugyanígy elengedhetetlen a szervezetünk számára hasznos zsírokat is beépíteni a reggelinkbe. Ez lehet egy szelet avokádó vagy 5-6 szem mandula vagy dió. Az állati eredetű fehérje akár zsírszegény joghurt, túró, tojás mind jó választás a nap indításához. Húsok közül sovány, magas hústartalmú szárnyas sonkákat válassz.
Mikor a legjobb reggelizni?
Az emésztőszerv rendszerünk pihenőideje személyfüggő, de legalább 9-10 órában szokták meghatározni. Így az ideális időpontot az esti utolsó étkezésed időpontja és az alvással töltött időd mennyisége által tudod kiszámolni.
Reggeli edzés előtt
Ha az edzéseidet reggel szoktad végezni, és az edzés előtt egy órával reggelizel, az ételed legyen könnyen emészthető, szénhidrátban gazdag. Jó választás a banán, vagy zabpehely fehérje shake-kel esetleg joghurttal. Ha két óra is eltelik az edzés megkezdése előtt, belefér egy finom tojásfehérje omlett, friss nyers zöldséggel és egy kis szelet teljes kiőrlésű pirítóssal.
Horváth Tünde fitnesz edző, a MeTime Stúdió tulajdonosának írása