A fiataloknak könnyű – mondják azok, akik már elfelejtették, milyen is annak lenni. Helytállni a tanulmányok során, készülni a jövőre, közben pezsgő egyetemi életet élni, és lépést tartani a trendekkel nem éppen stresszmentes. Idén a Snickers kiemelt figyelmet szentel a középiskolások és egyetemisták mentális egészségére, ezért összefogott a Mélylevegő Projekttel, és 1200 középiskoláshoz juttatta el a közösen készített kiadványukat.
A stressz természetes reakció, amely akkor jelentkezik, amikor kihívásokkal vagy változásokkal szembesülünk. Többlet energiát és éberséget biztosíthat, amikor a legnagyobb szükségünk van rá, például amikor egy fontos dolgozattal, vizsgával vagy állásinterjúval kell szembenéznünk. Azonban, ha a stressz szintje túl magas, vagy túl sokáig tart, káros hatásai lehetnek az egészségre, és munkahelyi teljesítményünk is romolhat.
Pár tipp a stresszmentesebb életért
#1. Egy perc és nyersz!
Pont aznap hívnak ki felelni, amikor elfelejtetted átnézni az anyagot, és nem tudtál rendesen felkészülni? Vizsga közben fogalmad sincs, hogy miről szól a kérdés? A stresszes állapotban még azokat sem fogod tudni megválaszolni, amiket egyébként megtanultál. A stresszes helyzetekre a szervezet először úgy reagál, hogy felpörget, majd a stressz forrásának megszűnésével beindítja a relaxációs választ, hogy meg tudj nyugodni.
Tipp: Szánj egy percet a megnyugtatásodra! Lélegezz be mélyen az orrodon át 4 másodpercig, tartsd bent 4 másodpercig, és fújd ki 4 másodperc alatt, és ezt ismételgesd! Közben próbálj csak a légzésedre figyelni!
#2. Ne feszülj rá, lazulj le!
Rettegsz tőle, hogy a szalagavatón keringő közben megbotlasz? Esetleg az első szemináriumi prezentációdra készülsz, és attól tartasz, hogy még a slide-ot sem fogja betölteni a gép?
Tipp: Indulás előtt szánj tíz percet arra, hogy megteremtsd a belső nyugalmadat! Kezdd el izomcsoportoként megfeszíteni majd elernyeszteni a testrészeidet! Látod? A lábaid működnek, nem fogsz megbotlani. A látásod tiszta, jól tudod majd olvasni a jegyzeteidet!
#3. Ne csak hétvégén próbáld bepótolni az elmaradt alvást!
Te is kaptad már magad azon, hogy éjszakába nyúlóan görgetted a telefonodat, vagy a tervezettnél több sorozatrészt néztél meg? Teljesen természetes, ha ezt este próbálod visszalopni, a lefekvés halogatásával. Ilyenkor másnap valószínűleg nehezebben tudsz boldogulni. Teljesen belefér, ha egy-egy nehezebb nap vagy buli után később fekszel le, de hétköznap igyekezz 7-8 óra alvásra törekedni.
Fun fact: az alvás két szakaszból áll (REM, NREM), ezek közül a REM fázis felel többek között az érzelemszabályozásért, valamint azért, hogy a napközbeni negatív tapasztalatokat feldolgozd. Azokon a napokon, amikor jobban ki vagy téve a stressznek, éjszaka a szokásosnál több időt töltesz REM fázisban, hogy helyre tudjon állni a szervezeted. Azonban, ha nem alszol eleget, nem tud megfelelően érvényesülni ez a védelmi funkciód, ezért feszültebbnek, lobbanékonyabbnak és pesszimistábbnak érezheted magad.
#4. Izzadj meg érte!
Csodálattal nézed instán a fitlife bloggerek életét, és közben azzal ostorozod magad, hogy te még a terembe is képtelen vagy lemenni a fáradtságtól? Pedig a rendszeres testmozgás nemcsak az energiaszintet növeli, hanem a kontroll és az énhatékonyság érzését is.
Tipp: Ha még csak most vágnál bele, érdemes apró lépésekkel kezdeni: lépcsőn vidd le a szemetet, vagy szállj le egy megállóval hamarabb. És ne felejtsd el megköszönni magadnak azt az időt és energiát, amit testi és lelki egészséged megerősítésére fordítottál!
#5. Úgy beszélj magadhoz, mintha egy barátodhoz beszélnél!
“Soha nem leszek elég jó.” “Szánalmas, hogy én csak a Balatonon nyaralok, míg a többiek a Maldívról posztolnak.” “Nem elég hosszú a lábam.” “Nem vagyok elég izmos.”
Tudtad, hogy a gondolataidnak fizikai lenyomata is van? Naponta nagyjából 60000 – 80000 gondolatod van, ennek 80%-a negatív, 95%-a ismétlődő. Ezek az ismétlődő gondolatok berögzülnek és barázdaszerű ösvényeket alkotnak az agyadban.
Tipp: Jó hír, hogy az agy formálható! Pozitív gondolatok választásával új ösvényeket tudsz létrehozni és mélyíteni. A fizikai aktivitáshoz hasonlóan működik: minél többször edzel egy izomcsoportra, annál erősebb lesz, de ez elkötelezett gyakorlást igényel. A kemény önkritika (pl. “Mindegy, tök béna vagyok!) és a lehető legrosszabb kimenetel megjóslása (pl. “Felesleges megpróbálni, úgysem fog sikerülni…”) csak fenntartja a stresszes állapotot, kellemetlen érzéseket. Vedd észre az ilyen gondolataidat, és próbálj úgy reagálni rájuk, mintha épp egy barátodat szeretnéd támogatni.