A nyár nemcsak a lazább ruhákat hozza magával. A nyaralás, a felszabadultabb kikapcsolódás sokszor együtt jár a könnyedebb kapcsolatteremtéssel is. Az elővigyázatosság nagyon fontos, hiszen a veszély nem elhanyagolható: a szexuális úton terjedő betegségek leginkább a huszonéves korosztályt veszélyeztetik.
A Világbank felmérése szerint a 15–44 éves korosztálynál a második legköltségesebb egészségügyi tényező a nemi betegségek kezelése. A fiatalok körében végzett kutatások arra mutatnak rá, hogy a legtöbben az AIDS-től és a teherbeeséstől tartanak, a különféle fertőzéseket ugyanakkor nem tartják igazán fenyegetőnek, és az ismereteik is elég szegényesek e témában. Az alábbiakban a legjellemzőbb, hazánkban előforduló, szexuális úton terjedő betegségeket mutatjuk be.
Hüvelygomba
A második leggyakoribb, nemi szerveket érintő megbetegedés, évente 8 millió új esetet regisztrálnak. A fogamzóképes korú nők háromnegyede legalább egyszer megfertőződik, minden másodiknál legalább még egyszer jelentkezik ez a probléma, és a nők ötöde krónikus betegséggel küzd, vagyis egy év alatt akár három-négy alkalommal is szenved a hüvelygombásodástól. A legjellemzőbb tünet az egyik napról a másikra jelentkező szeméremtáji viszketés, hüvelyi folyással nem feltétlenül jár együtt. A tünetek fokozódhatnak a menstruációt megelőző napokban. Súlyos esetben a szexuális együttlét is fájdalmassá válhat.
A fertőzés nem feltétlenül nemi aktus következménye, bár az mindenképpen igaz, hogy a nemi partnerek sokasodó számával növekszik az esélye. Vannak olyan hatások, amelyek elősegítik a gombásodás kialakulását, ilyenek például az antibiotikumos kezelések, a fogamzásgátló tabletták, a terhesség, a cukorbetegség. A nem megfelelő tisztálkodás is szerepelhet az okok között, de épp így bűnös lehet a túlzott higiénia, a gyakori szappanos mosakodás. Amennyiben felismeri a hüvelyi gombafertőzés valamelyik tünetét, és korábban már orvosa is megállapította, hogy ezeket a tüneteket gombafertőzés okozza, nyugodtan használhatja a vény nélkül is kapható készítményeket.
Trichomonas
Az Egészségügyi Világszervezet adatai szerint a legelterjedtebb nemi betegség. Bár jellemzően nemi érintkezéssel terjed, uszodában, közös WC használata során is fertőzhet. Kórokozója megváltoztatja a hüvely pH-értékét, és kellemetlen szagú, habos, sárgás-zöldes váladékozást okoz. A férfiaknál tünetmentes a betegség. Antibiotikummal kezelik, a gyógyszert általában a partnernek is felírják, megakadályozva ezzel az esetleges visszafertőződést.
Gonorrhoea (kankó, tripper)
Közösüléssel terjed. A tünetek a férfiaknál jellegzetesebbek: a húgycső gyulladásával jelentkezik a betegség, amely fájdalommal és fehéres váladék ürülésével jár. A nőknél sok esetben már a kismedencei gyulladást diagnosztizálja az orvos, súlyos esetben akár meddőséget is okozhatnak a gyulladásból visszamaradt szövődmények. Terhes nő szülés közben megfertőzheti gyermekét is. Kezeléséhez antibiotikumot használnak.
Szifilisz (vérbaj, lues)
Nemi érintkezéssel terjed, valamint az anya is fertőzheti méhen belül a magzatát. Az első tünetek a fertőződést követően 1-3 héttel jelentkeznek: általában egyetlen, fájdalmatlan fekély jelentkezik a nemi szerveken, majd megduzzadnak a lágyéki nyirokcsomók. Bár e tünetek maguktól elmúlnak, a betegség nem gyógyul, hanem tovább terjed a szervezetben. Két-három hónappal a fertőzés után viszkető kiütések jelennek meg a bőrön és a nyálkahártyákon testszerte, nyirokcsomó-duzzanat, szem- és májgyulladás, láz, hajhullás is előfordulhat. A betegek többsége ekkor már felkeresi az orvost, ám ha mégsem, a kezeletlen szifilisz 10-20 évvel később visszafordíthatatlan szív- és érrendszeri, idegrendszeri károsodáshoz vezethet. A penicillin felfedezése előtt gyógyíthatatlan betegség volt, ma azonban – a végső stádium kivételével – teljes mértékben gyógyítható.
Chlamydia
Ez a kórokozó az egyik leggyakoribb, szexuális úton terjedő betegség okozója. Lányoknál a méhnyak és a húgycső megfertőzésével kismedencei gyulladást okozhat. Fiúk esetében a húgycsőben telepszik meg, és mellékhere-, illetve prosztatagyulladást okoz. Gyakran nincsenek tünetei, illetve csak nagyon enyhék, épp ezért fontos a szűrése, ehhez ma már a patikában is lehet tesztet kapni.
Herpes genitalis
Közösüléssel terjed, ide értve az orális aktust is. A nemi szerveken fájdalmas hólyagok alakulnak ki, melyek lassan gyógyulnak. Az ajakherpeszhez hasonlóan nem gyógyítható, de gyógyszerrel elérhető, hogy a betegség ritkábban újuljon ki, illetve hamarabb elmúljon.
HPV (Human Papilloma Vírus)
A vírus következtében szemölcsök alakulnak ki a gát tájékán, a hüvelyben, a méhszájon, esetleg a végbélnyílás környékén. Ezeket nevezzük condylomának, vagy hegyes függölynek. Ha az elváltozások kezeletlenül maradnak, egyre nagyobbra nőnek, összeérnek.
A kisebb szemölcsök speciális oldattal végzett többszöri ecseteléssel gyógyíthatók, az egész nagy elváltozások már csak sebészi úton távolíthatóak el.
Ugyanennek a vírusnak bizonyos fajtái felelősek a szeméremtest és a méhnyak rosszindulatú daganatainak kialakulásáért. Sokáig tünetmentes lehet, évenkénti nőgyógyászati szűréssel azonban kimutatható.
Hepatitis
A vírus B és C típusa vérrel, valamint szexuális úton terjed. A fertőződés után sárgaság, láz, májgyulladás alakul ki, és gyógyulás esetén a beteg egész életében vírushordozó lesz. A B típus kevésbé súlyos májkárosodást okoz és létezik ellene védőoltás. A C típus néhány év alatt teljesen szétroncsolhatja a májat.
HIV (Humán Immunhiány Vírus)
A HIV az okozója a ma még halálos kimenetelű AIDS-nek (szerzett immunhiányos tünetegyüttes). A HIV-fertőzés csak szexuális úton, vérrel, fertőzött anyáról csecsemőre terjed. Noha a fertőzött emberrel létrejött szexuális aktus során mindössze 1% esély van a fertőződésre, a betegek 70-80%-ának szervezetébe nemi úton jutott a vírus. Az első években tünetmentes. A HIV/AIDS-betegség elleni egyetlen hatékony védekezés a megelőzés.