Azt már senkinek sem kell bizonygatni, hogy modern korunk egyik legégetőbb ügye a hulladékkérdés. Ha körülnézünk, azt látjuk, hogy az emberiséget szó szerint elönti az önmaga által teremtett szemét.
Igen, igen, szerencsés esetben a közvetlen környezetünk rendben van, de alapvetően mégis csak nagy a baj. Ezt láthatjuk globálisan, de a hazánkban is megszervezett szemétgyűjtési akciók keretein belül is szomorú kép rajzolódik ki. Az Eurostat érdekes statisztikát hozott 2018-ról, mert egy főre számolva éppen azok az országok termelik a legtöbb hulladékot, amelyekről – hogy így fogalmazzunk – álmunkban sem gondoltuk volna.
Az élen Dánia (781 kg), Ciprus (637 kg), Németország (633 kg), Luxembourgban (607 kg), Málta 604 kg) áll az élen, míg Románia (272 kg), Lengyelország (315 kg), Csehország (344 kg) Szlovákiában (378 kg) és Magyarországon (385 kg) úgymond a „lemaradó” országok között van. E nagy különbségnek számos oka van a fogyasztási szokásoktól kezdve egészen a jövedelmi helyzetig bezárólag. S noha az évi közel 400 kg hulladék is pokolian sok személyenként, mégis érdemes örülni ezeknek a számoknak. Egyébként hazánkban évente megközelítőleg 4 millió tonna háztartási hulladék keletkezik.
Én viszont úgy látom, hogy az a legjobb hulladék, ami nincs is.
Nem állítom, hogy a zero waste az egyedüli út – jómagam sem élek így – de számos lehetőségünk van arra, hogy kevesebb szemetet termeljünk. A tudatos életmód- és így a tudatos vásárlás képes arra, hogy nagyságrendileg csökkentse a napi hulladéktermelésünket. Nem kell azonnal a legélesebb és – igen, ez is hozzátartozik – a legfájdalmasabb életmódváltással indítani, mert egy ilyen folyamatot el lehet kezdeni apró lépésekben is. Ahogy az öt kilométer után sem a Sparthatlon a következő szint.
Hogyan kezdd?
- Kötelezd el magad az ügy mellett – miért csinálom, mi a célom?
- A tervezés a tudatosság első szintje – tervezd meg előre napi és heti szinten, hogy mit szeretnél vásárolni.
- Gyűjtsd a hulladékot szelektíven – az első és legegyszerűbb lépés.
- Keress alternatívákat – nézd meg, hogy mondjuk a mosószereknek, a fogkefédnek milyen környezettudatos alternatívái érhetők el.
- Tartós dolgok használata – nagyságrendileg csökkenhet a hulladékmennyiséged, ha tartós dolgokat használsz a mindennapjaidban, ilyen lehet az üvegkulacs is.
- Minimalizáld a szükségleteidet – iszonyatosan nehéz lépés egy fogyasztói társadalomban, de nem olyan rossz dolog ez, mint amilyennek hangzik, egyszerűen csak nézz a dolgokra funkcionálisan, s ne vedd meg a heti három pár cipőt öt pólóval, ahogy az értelmetlen és porfogó műgyűrűket is érdemes a polcon hagyni.
- Mondj nemet az új impulzusokra, ingerekre, maradj tudatos – ne hagyd, hogy az érzéseid és a szemed vezessenek.
Ezer tippet adhatnánk, de ennyi is induláshoz elég. Amint ráérzel a tudatos életmód ízére, minden egyes nappal könnyebb lesz így élned, sok éve kipróbáltam és működik. Az ökológiai lábnyomunk sosem volt ilyen hatalmas, vagyis pontosan tudjuk, hogy mit kell tennünk. Sok sikert!
Lippai Roland coaching szemléletű tanácsadó, amatőr maratonista írása
KÖNYVAJÁNLÓ! Téged is aggaszt a klímaváltozás? Szeretnél környezettudatosabban élni, vásárolni, főzni, takarítani? A HelloBaby ÖKO különszáma sok-sok gyakorlatias tanáccsal szolgál mindazoknak, akik környezetbarát életet szeretnének élni és ezt a gyermekeiknek is meg szeretnék tanítani.
Kattints ide és vásárold meg online: https://hellobaby.hu/webshop/kiadvanyaink/oko-kornyezetvedelem-ujrahaszonsitas-zerowaste/