Egyre elterjedtebb hazánkban is a coaching. Érdemes utánajárni, hogy mikor és milyen helyzetekben segíthet.
A 70-es években Tim Gallway tenisz- és golfedző volt az első, aki a coachingról írt. Úgy gondolta, hogy a teniszezők fejében lévő ellenfél sokkal jobban félelemben tartja őket, mint akikkel fizikailag szemben állnak. Azt vallotta, hogy a coach segíthet a játékosoknak elhárítani a teljesítmény útjában álló blokkokat. Így olyan képességek kerülnek előtérbe, amiket a sportolók egyedül is tudnak használni, a coach utasításai nélkül.
Ma már azonban a coaching nem csak a sportolók és vezetők számára elérhető. Olyan mindennapi élethelyzetekben használható, amikor a jelenlegi élethelyzetből, dilemmádból elmozdulnál, vagy meg akarsz birkózni a kihívásaiddal. A coaching egy támogató beszélgetés, extra lendületet ad ahhoz, hogy valóban elmozduljon az a blokk, ami eddig visszatartott.
Segít irányítani a jövőt és pozitív célokat határoz meg, amelyek javítják életed minőségét. segít, hogy másképp nézz önmagadra és az életedre, hogy kifogások gyártása helyett cselekedni akarj, hogy megfogalmazd a személyes célodat, hogy tervezz és használd is a tervet.
Nem a múlt elemzéséről szól
Számos területen segíthet a coaching abban, hogy pozitív és állandó változást hozz létre az életedben. Mind a magánéletben, mind sport területén, életmódváltásban segíthet, hogy az induláshoz vagy változáshoz mélyebb önismeretre tegyél szert. A coachingban arra kell összpontosítani, hogy hol vagy most, hol akarsz lenni és mit fogsz tenni azért, hogy odaérj. Ez a folyamat nem a múlt elemzéséről szól és nem az értelmezéséről. A célok és stratégiák kidolgozásával a coach segíthet megoldást találni és a célok eléréséhez szükséges elköteleződést létrehozni.
Igaz a mondás, miszerint ép testben, ép lélek.
Fontos, hogy a mentális egészségünk védelméért és fitten tartásáért is tegyünk.
Ráki Tamás, life coach írása