A gerincoszlop egészségét az emberiség történelme során soha nem volt egyszerű megőrizni, hiszen ahogy régen az életben maradáshoz szükséges nagy fizikai erőfeszítések tették próbára rugalmasságát és teherbírását, ma az ülő, passzív életmód fenyegeti torzulással egész szervezetünk támasztóoszlopát.
A gerincoszlop egyik leggyakoribb, nagy fájdalommal járó megbetegedése a gerinc-sérv, amelynek kialakulása, megjelenése elsősorban a mozgásszegény életmódra vezethető vissza. De a hirtelen, rossz testtartásban végzett mozdulatok, esetleg egy nagy emelés mind okai lehetnek a sérv megjelenésének.
Mi is az a gerincsérv?
A gerincoszlopot csigolyák és a közöttük elhelyezkedő porckorongok alkotják. A porckorongoknak kettős szerepük van: egyrészt a stabilitás, másrészt a rugalmasság biztosítása. Ha a kezünket a gerincoszlopon végighúzzuk, érezni lehet a gömböket (csigolyákat) és a közöttük elhelyezkedő, mélyebben fekvő porckorongokat. A gerinc teljes hosszán végigfutó szalagok a mozgást segítik elő. A gerincsérv tulajdonképpen nem más, mint a csigolyák közötti porcok kitüremkedése, amely heves, nagy fájdalmat okoz, hiszen mindehhez nincs hely, így a kitüremkedés nyomja az idegvégződéseket. Olyannyira, hogy bizonyos esetekben a fájdalom mellett komoly sérüléseket is okozhat az idegszálakban.
A porcok több ok miatt is sérülhetnek, degenerálódhatnak, s ilyenkor a belső, puha rész előre boltosul, így a porckorong alakja, mérete megváltozik, majd létrejön a kitüremkedés: a sérv.
Ami a fájdalmon túl van
Az első és legérzékelhetőbb tünet a fájdalom. Ám, hogy a gerincoszlop mely részén jelentkezik és milyen típusú, alapvetően az határozza meg, hogy a gerincoszlop mely része sérült. Ennek megfelelően beszélhetünk nyaki, háti vagy deréktáji fájdalomról, illetve sérvről.
A sérv helyét a csigolyaszámmal is jelzi az egészségügy. A nyaki sérvnél a fájdalom a karok felé sugárzik, a nyak mozgása korlátozottá válik. A deréktáji sérülésnél a fájdalom lefelé és a lábak irányába szalad, esetleg zsibbadás is felléphet, illetve érzéketlenné válhatnak az alsó végtagok.
Bár a sérv kialakulhat lassan – rossz testtartásban végzett munka miatt –, esetleg sport közben hirtelen, mindkét helyzetben komoly, veszélyes problémáról van szó, mely mindenképp orvosi kezelést igényel.
Ajánlott oldalak: www.gerinclap.hu, www.doki.net
Diagnosztizálása, kezelése A sérvet leginkább tapintással, CT-vel, MRI-vel, valamint gerincfestéssel lehet jól kimutatni. Legsúlyosabb esetekben műtéti megoldással szüntetik meg a problémát, ám az esetek jelentős részében a folyamat még idejében elcsíphető, és a megfelelő módszerek alkalmazásával, életmódváltással visszafordíthatóvá válik a betegség. Enyhítheti a fájdalmat a fekvőhely megváltoztatása: keménynek kell lennie, ezért pl. sokan a padlón ágyaznak meg maguknak, vagy az ajtólapot használják támaszul, esetleg speciális matracot szereznek be, de a személyre szabott gyógytornát sem lehet megspórolni. Szinte minden esetben szükséges a fájdalom csillapítása, amely történhet gyógyszerekkel (főleg ha gyulladás is fellépett), illetve alternatív megoldások is szóba jöhetnek, mint amilyen az akupunktúra vagy az akupresszúra. |