Mielőtt belecsapnánk az életmódváltásba és a rendszeres mozgás a mindennapjaink részévé válna, érdemes alávetni magunkat egy alapos állapotfelmérésnek. Érdemes személyi edzőhöz fordulni ez ügyben. Hogyan zajlik ez, mit mérnek, és milyen veszéllyel kell számolni, ha kihagyjuk ezt a fontos lépést?
Akár fogyás céljából, akár betegség miatt, vagy az egészséges életmód szellemében határozza el valaki, hogy ezentúl rendszeresen mozog majd, a legtöbben nem tudják, hogyan is kezdjenek neki. A legcélszerűbb egy alapos állapotfelméréssel indítani. A személyi edzők ebben nagy segítséget nyújtanak, ám csakis akkor lehet nagyobb és látványosabb eredményeket elérni, ha még az életmód váltás előtt kérjük a segítségüket. Németh Vivient, az Életmód Orvosi Központ mozgásterapeutáját arról kérdeztük, hogy mi mindenre kell számítani egy ilyen felmérés során, és vajon miért veszélyes enélkül belekezdeni egy egészségesebb és sportosabb életmódba?
Sérülés lehet a vége
„Sokan kezdenek el úgy mozogni, hogy nincsenek tisztában saját egészségi állapotukkal, ezért aztán nem is tudják, honnan is induljanak el, mibe fogjanak, mire kell vigyázniuk. Ráadásul ilyenkor nem csak az eredmény várat magára, hanem rossz esetben akár kisebb-nagyobb sérülésekkel és rosszullétekkel is számolhat az, aki állapotfelmérés nélkül lép az életmódváltás néha rögös újtára, hiszen vannak olyan fizikai és egészségügyi állapotok, amelyek megléte különleges gyakorlatsorokat kíván”
– mondja Németh Vivien.
Fittségi állapot, izomerő, zsír/izom arány
- Az előzetes állapotfelmérés során nagyon fontos a fittségi állapot, azon belül is a keringési rendszer vizsgálata. Ha ugyanis valaki nincs hozzászokva a rendszeres edzéshez, és a teste hirtelen túl nagy terhelést kap, akkor hamar elérheti azt az állapotot, amikor a szervezete már képtelen fedezni a megnövekedett oxigén igényt. Ebben az esetben nemcsak a teljesítmény csökken, de savasodási folyamatok indulnak be, ráadásul mind a tüdő, mind pedig a szív óriási terhelésnek lesz kitéve.
- Az izomerő ismerete is fontos támpontokkal szolgálhat, hiszen az izomerősítő edzéseknél ennek megfelelően állítja majd be az edző az alkalmazott súlyok tömegét, illetve a különböző gépeknél az ellenállás fokozatát. Bár sokak számára kecsegtető a nagy súlyok emelgetése, ám túlzott terhelésnél lényegesen megnő az izomszakadás esélye, nem is beszélve a „túledzésről”, amikor a szervezet alkalmazkodása romlik, és a teljesítmény hogy javulna, hanem egyenesen csökken…
- Az állapotfelmérés további fontos része a testösszetétel vizsgálata, azon belül is a zsír/izom aránya. Ennek ismerete nem csupán a testsúlycsökkentő program keretein belül fontos, hanem különféle betegségek – például inzulinrezisztencia, cukorbetegség – fennállásakor is. Ezekben az esetekben a zsigeri zsír aránya magas lehet, ami azt jelenti, hogy a szervek körül lerakódott zsírréteg nagyobb a megengedettnél. A testzsír százalék és az izomtömeg aránya rendszeres mozgással és helyes táplálkozással alakítható, így valóban érdemes ismerni az arányokat.
- A fizikum alapos vizsgálatát sem érdemes kihagyni, beleértve a flexibilitást, az esetleges testtartásbeli hibákat, egyéb diszfunkciókat, hiszen ezek is nagy hatással vannak a mozgáskoordinációra, amit a személyre szabott edzéseknél figyelembe kell venni.
Nem mindegy, milyen egészségi állapotban van
„A testmozgásnak preventív és gyógyító hatása is van, így különböző betegségek kezelésében fontos szerep juthat neki, ám ekkor még nagyobb körültekintést és óvatosságot igényel. Éppen ezért érdemes olyan személyi edzőt választani, aki otthonosan mozog különböző egészségügyi problémák mozgással való terápiájában”
– hangsúlyozza Németh Vivien.
Az előzetes állapotfelmérés során így lényeges momentum az illető egészségi állapotának alapos kikérdezése, az orvosi leletek átnézése, szükség esetén szakorvosi konzultáció ajánlása.
- Cukorbetegség esetén nagy figyelmet kell fordítani a hipoglikémia elkerülésére, magasvérnyomás fennállásakor pedig a hirtelen, nagymértékű vérnyomás-emelkedésre.
Kövessük nyomon a fejlődést
Az állapotfelmérés tehát lehetővé teszi azt, hogy személyre szabott edzéseket lehessen összeállítani, így a sportolni vágyó maximális biztonságban érezheti magát. Emellett a fejlődés is pontosabban nyomon követhető, ez pedig fontos információkkal szolgálhat akkor is, ha a gyógyulás/fejlődés érdekében az edző úgy dönt: változtat az addigi gyakorlatok intenzitásán, ismétlésszámán.