A legjobb időszak kipróbálni a vízi fitnesz ágait a nyár. Több legyet üthetünk egy csapásra – a teljesség igénye nélkül -: izületeket kímélő mozgás, vízi élmény, ellazulás és felfrissülés. Nem csupán vízimádóknak ajánlható az akvafitnesz, amely minden korosztály számára tökéletes edzésforma. Amellett, hogy a vízi edzéssel tökéletesen karbantarthatjuk a testünket, az egészségünkre is jótékony hatással van.
Akik kevésbé vannak otthon a vízben, azoknak jó hír, hogy úszástudás sem szükséges ahhoz, hogy valaki részt vegyen egy akvafitnesz-foglalkozáson, hiszen a gyakorlatokat derékig vagy mellig éri vízben is végezhetjük, így edzés közben is megmarad a biztonságérzetünk. A foglalkozások segédeszközei könnyűek és kényelmesek, a polifoamhoz hasonlító habszivacsok, amelyeket edzés közben a levegőben emelgetünk vagy a víz alatt mozgatunk. Mindez könnyűnek tűnik, de mivel a víz közegellenállása jóval nagyobb, mintha ugyanezeket a gyakorlatokat a medence partján végeznénk, épp ennek köszönhető az akvafitnesz hatékonysága.
A medencében végzett edzések további előnye, hogy úgy készteti erőfeszítésre az izmokat, hogy közben kíméli az ízületeket, a gerincoszlopot, valamint a test egész támasztórendszerét, emellett a gyakorlatok nem terhelik sem a csontokat, sem a szalagokat.
Jótékony hatás
A vízben végzett edzések során – a víz felhajtó erejének hatása miatt – könnyűnek érezzük magunkat, a hidrosztatikus nyomás pedig serkenti a vérkeringést és megkönnyíti a légzést. Segítségével a szív gazdaságosabban dolgozik, a pulzus pedig gyorsabban helyreáll.
A foglalkozások során nagyobb a hőleadás, így testünk teljes anyagcsere-folyamata aktiválódik. Edzés közben minden egyes izmunkat használjuk, beleértve azokat is, amelyeket normális esetben sosem. Az akvafitnesz javítja a mozgáskoordinációt és az egyensúlyérzéket, erősíti a légzőizmokat és felgyorsítja az anyagcserénket. Ideális azoknak, akik szeretnének megszabadulni néhány kilótól, vagy akik fejlesztenék az állóképességüket, illetve megerősítenék az immunrendszerüket.
Kiknek ajánlható?
Ez a fajta mozgásforma férfiaknak, nőknek, időseknek és fiataloknak egyaránt ajánlható, ám kifejezetten jót tesz ízületi panaszokkal küszködőknek, ülő munkát végzőknek, erősödni vagy fogyni vágyóknak, illetve porckopásos megbetegedésben szenvedőknek. Azok számára, akik leginkább ülőmunkát végeznek, és keveset mozognak, az akvafitnesz ideális arra, hogy elkezdjenek mozogni, hiszen nagyon kicsi a sérülés veszélye, illetve a foglalkozások során mindenki a saját maga tempójának megfelelően végzi az edzéseket. Mivel a víz ellazít és szinte a súlytalanság érzetét kelti, ezért ínszalagfájdalom és testtartásbeli hibák esetén is ajánlott a vízi torna, amellyel kíméletesen át lehet mozgatni minden egyes izmot. A túlsúllyal küzdők számára több sikerélményt is hozhatnak a vízben végzett mozgások, hiszen az egyes, a szárazföldön nehezen megcsinálható mozdulatok –például a guggolás vagy az ugrás – a víz segítségével jóval könnyebbé válnak.
A várandós nőknek is ajánlható ez a fajta sport, hiszen a víz többek között átveszi a kismama pocakjának súlyát, így a görcsös izmok ellazulhatnak, valamint masszírozza a lábakat is, javítva a vénás visszaáramlást.
Az idősebbek számára jó hír, hogy a vízben való mozgás tehermentesíti az ízületeket, az ínakat és az ínszalagokat, emellett pedig javítja a mozgáskoordinációt. Az akvafitnesz mindezek mellett regenerációs hatású, ezért ugyancsak ajánlható azoknak, akiknek a kezéről vagy a lábáról lekerült a gipsz, és szeretnék újra kíméletesen megmozgatni a végtagjukat. Na és persze azoknak, akik szeretnének részt venni egy jó hangulatú közös edzésen.
Mozgásfajták
Az akvafitnesznek több válfaja ismeretes, a teljesség igénye nélkül ezek közül sorolunk fel néhányat.
Vízi aerobik: a részt vevők aerobicjellegű gyakorlatokat végeznek a mellig érő vízben, akár eszközök nélkül is. Az általában pörgős zenére végzett mozgások pulzusnövelők, állóképesség-fejlesztők, valamint a folyamatos koncentráció miatt nagyban növelik a testtudatot.
Aquaspinning: ehhez egy a spinningnél használthoz hasonló kerékpárra van szükség, amelyet derékig érő vízben kell meghajtani. Ez az edzésforma az állóképesség-fejlesztő hatásán kívül erősíti a lábak és a feneket is.
Aquajogging: nem más, mint a vízben futás, méghozzá egy speciális öv segítségével, amely fenntart a vízen. Fogyni vágyók számára ideális.
Aquawalk: az aquajogging „kistestvére”, azzal a különbséggel, hogy itt egy speciális csizmát kapnak a résztvevők, amelyben sétálhatnak a medencében. A víz ellenállása miatt a gyakorlatok kiválóan fejlesztik az izomzatok tónusfokozását.
Aquapower: komolyabb, intenzívebb testmozgást jelent ez a fajta edzés, amelyhez több segédeszközt, többek között vízi súlyzókat, gumiköteleket, vízi nudlikat is használhatunk. Ez a mozgásforma is az izmokra, az ízületekre fejt ki jótékony hatást, emellett fejleszti a szívet és a tüdőt.
Aquatajcsi: ez a mozgásforma megegyezik a szabadban végezhető tajcsival, azzal a különbséggel, hogy itt a víz ellenállása teheti harmonikusabbá a mozdulatokat. Az aquatajcsi célja mozdulataink koordinálása, valamint energiánk áramlásának elősegítése.
Aquarelax: a majdnem testhőmérsékletű vízben nincs más dolgunk, mint egy vízi nudli segítségével biztonságosan fennmaradni a vízen, és élvezni a lebegést. Az aquarelax nagymértékben hozzájárul az ellazuláshoz és a pihenéshez.
Irány a víz!
Ma már a legtöbb gyógy- és wellnessfürdőben tartanak rendszeres akvafitnesz-foglalkozásokat, s ezek a legtöbb helyen a szálloda szolgáltatásainak részeként vehetők igénybe. Ezenkívül uszodákban, valamint sok fitnesz-wellness szalonnak van uszodája, ahol ugyancsak a belépőjegy részeként vehetünk részt akvafitnesz-foglalkozásokon. Ahol a vízi tornáért külön fizetni kell, ott az árak szempontjából nagy a szórás, hiszen 1500-tól akár 4000 forintig is találni edzésárakat.
Az edzésekre felszerelést nem kell magunkkal vinnünk, hiszen azt minden helyen biztosítják a résztvevőknek. Ha mégis szeretnénk saját eszközöket vásárolni, akkor egy vízi nudlit már ezer forint körül, míg komolyabb felszereléseket, például joggingövet 4500–6000 forintért, vízi súlyzókat 4000-5000-ért, míg lábunkra csatolható ellenállásokat 5000 forint körül kaphatunk.